Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

Klasyka włoskiej komedii na dużym ekranie. W Kinie za Rogiem Cafe rusza nowy cykl filmowy

Dodano: /

„Wałkonie” Federico Felliniego z 1953 roku zainaugurują cykl włoskich filmów pn. „commedia all’italiana” w Kinie za Rogiem Cafe. W kwietniu, maju i czerwcu widzowie będą mieli okazję obejrzeć na dużym ekranie włoskie komedie z lat 50-tych i 70-tych.

Po cyklu włoskich filmów giallo z lat 70., który bardzo spodobał się widzom, Kino za Rogiem Cafe zaprasza na kolejne spotkanie z włoskimi produkcjami. W piątek 4 kwietnia 2025 o godz. 19:00 Fundacja FilmKultura zainauguruje cykl z gatunkiem pełnym ironii, tragikomizmu i lekkości, czyli „commedia all’italiana” złożony z 8 tytułów włoskiej komedii, ukazujących przemiany historyczne i społeczne Włoch od lat 50. do 70.

Seanse odbywać się będą dzięki współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Krakowie, a pokaz inauguracyjny poprzedzi prelekcja selekcjonera cyklu Stanisława Bardadina.

Program cyklu „commedia all’italiana”

4.04 godz. 19:00 inauguracja „I vitelloni"/"Wałkonie", Federico Fellini, 1953

Pierwszy doceniony przez krytykę film Felliniego nawiązuje do biografii reżysera i jest echem jego młodości – „lat cielęcych” – jak brzmi dosłownie tłumaczenie tytułu. Bohaterami opowieści są przyjaciele z prowincji, którzy – mimo że dobijają już trzydziestki – trwonią czas na rozstrzyganiu dylematów młodości i nie potrafią odnaleźć swego miejsca w życiu. Obezwładniający marazm włoskiej prowincji kształtuje postawy bohaterów, życiowych nieudaczników o słabych charakterach i chwiejnej psychice.

Fellini nie oskarża, nie moralizuje, ale jednocześnie obnaża ich ułomności. Film jest analizą niedojrzałości bohaterów, dla których niechęć wobec dorosłości stała się kabotyńską pozą, maskującą dojmujące poczucie życiowej klęski i bolesnego wyobcowania. Obraz Felliniego otrzymał Srebrnego Lwa na festiwalu w Wenecji i utorował twórcy drogę do sławy.

9.04 godz. 19:00 „Il vigile"/"Mandacik proszę", Luigi Zampa, 1960

Klasyczna włoska komedia, która z humorem i przenikliwością ukazuje absurdy władzy i biurokracji. Film opowiada historię Otella Cellettiego, granego przez legendarnego komika Alberto Sordiego, który otrzymawszy posadę policjanta drogowego, zaczyna nadużywać swojej władzy, prowadząc do serii zabawnych i kłopotliwych sytuacji.

Zampa, znany z łączenia satyry z trafnymi obserwacjami społecznymi, celnie portretuje włoskie realia lat 60. Obraz ten jest krytyką niezdrowych aspiracji do społecznego awansu, zachowując ponadczasowość przesłania.

Kolejne seanse:

  • 23.04 godz. 19:00 „Il sorpasso"/"Fanfaron", Dino Risi, 1962
  • 7.05 godz. 19:00 „La vita agra"/"Gorzkie życie", Carlo Lizzani, 1964
  • 21.05 godz.19:00 „Lo scopone scientifico"/"Gra złudzeń", Luigi Comencini, 1972
  • 4.06 19:00 „Fantozzi"/"Fantozzi", Lucianio Salce, 1975
  • 18.06 19:00 „Brutti, sporchi e cattivi"/"Odrażający, brudni, źli", Ettore Scola, 1976
  • 25.06 18:30 Filmowe Spotkania za Rogiem (DKF zakończenie) „La grande abbuffata"/"Wielkie żarcie", Marco Ferreri, 1973

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Zespół Niechęć zagra w Rzeszowskich Piwnicach premierowy materiał

Niechęć, jeden z najbardziej intrygujących polskich zespołów, wyrusza w wiosenną trasę koncertową. Jednym z przystanków będzie stolica Podkarpacia. Grupa wystąpi 4 kwietnia o godzinie 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach. Podczas koncertu usłyszycie premierowy materiał...

Aktualności

30. Rzeszowskie Juwenalia. Kolejni wykonawcy ogłoszeni. Rusza druga pula biletów

Organizatorzy 30. Rzeszowskich Juwenaliów nie zwalniają tempa i ogłaszają kolejnych, tegorocznych wykonawców. Do line-upu dołączyli: Kortez, Mrozu, Kaz Bałagane, Ich Troje i Bletka.

Aktualności

Spotkanie z Jakubem Pawłowskim, organizatorem spacerów miejskich

Jakub Pawłowski, historyk, regionalista i przewodnik, będzie gościem spotkania zatytułowanego „Rzeszów kiedyś, czyli zabawa w rzeszowskie widoki ze zbiorów WiMBP i Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej”.

Aktualności

Stworzyli muzykę do serialu "1670", wkrótce zagrają w Rzeszowie

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie ogłosił harmonogram koncertów w ramach cyklu Etno-Wiosna. Jako pierwszy wystąpi zespół WoWaKin, który wraz z Niną Kodorską zaaranżował i wykonał muzykę do hitu serialowego Netflixa – „1670”.

Aktualności

Powiększa się line-up 30. Rzeszowskich Juwenaliów. 10. kolejnych artystów

Jan-rapowanie, Igo, Rów Babicze, Lordofon, Sobel, Białas, Goles uOrkiestra, Pidżama Porno, Kękę – to kolejni artyści, którzy w tym roku zagrają na miasteczku akademickim Politechniki Rzeszowskiej w ramach Rzeszowskich Juwenaliów.

Aktualności

„Następnego dnia rano” - znakomity spektakl komediowy Teatru Capitol. Plejada polskich gwiazd już 16 marca w Rzeszowie

Zdarzyło się Wam obudzić rano w cudzym łóżku obok nieznajomej czy nieznajomego i nie pamiętać, co się działo poprzedniego wieczoru? Nie?  Agencja Artystyczna MUZA zaprasza na ponad dwie godziny wyśmienitej zabawy dla...

Aktualności

Muzyka z „Ojca Chrzestnego” w Filharmonii Podkarpackiej. Gościnnie Piotr Polk

W poniedziałek, 10 marca melomani będą mieli okazję usłyszeć muzykę Nino Roty ze ścieżki dźwiękowej trylogii filmowej „The Godfather” w aranżacji Jerzego Cembrzyńskiego. Wykonawcami będą Ursynowska Orkiestra Kameralna „Finitimus” oraz znany śpiewający...

Aktualności

Znamy pierwsze gwiazdy Rzeszowskich Juwenaliów 2025

Kult, Szpaku, Chivas i Happysad– to pierwsi ogłoszeni wykonawcy, którzy w tym roku rozgrzeją studencką publiczność podczas jubileuszowych, 30. Juwenaliów Rzeszowskich.

Reklama