Rzeszów - Piątek, 07.02.2025
Reklama

Japonia w obiektywie Krystiana Bielatowicza i Wacława Nowackiego. Nowe wystawy w GFMR

Dodano: /

„Moments” Krystiana Bielatowicza oraz „MA” Wacława Nowackiego – to dwie nowe wystawy prezentowane w przestrzeni Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Obydwie poświęcone są Japonii. Będzie je można oglądać do 17 lutego.

Po raz pierwszy rzeszowska galeria pokazuje dwie wystawy jednocześnie: “MOMENTS” autorstwa Krystiana Bielatowicza – to swego rodzaju osobisty, fotograficzny dziennik z podróży po Japonii; tej bardziej duchowej i pozornie oddalonej od miejskiego zgiełku oraz “MA” - wystawę prezentującą zestaw minimalistycznych, czarno białych kadrów wykonanych jakby ukradkiem aczkolwiek z uważnością, w epicentrum miejskiej “dżungli” Tokyo.

„W ten sposób prowokujemy swego rodzaju wizualną konfrontację dwóch odmiennych artystycznie i emocjonalnie światów, będących zaledwie niewielkim wycinkiem kraju, który dla wielu z nas nadal pozostaje swoistą zagadką i zbiorem niczym nie potwierdzonych wyobrażeń” – czytamy w komunikacie GFMR.

MOMENTS

Wystawa jest osobistą próbą przedstawienia wyjątkowej atmosfery Kraju Kwitnącej Wiśni, widzianej z perspektywy fotografa i filmowca.

Tak sam Krystian Bielatowicz pisze o wystawie:

„Moja podróż do Japonii była wejściem w szczelinę czasu poza codziennością. Chciałem zobaczyć i poczuć możliwie prawdziwą Japonię. Te chwile były dla mnie jak pojedyncze kadry filmowe. Złapane na gorąco, niektóre niezaplanowane, niektóre wyszukane z pełną uważnością.

W japońskiej różnorodności poszukiwałem miejsca, w którym poczuję się swojo. Najczęściej odnajdywałem się w świątyniach, ich ogrodach i pustce. To były takie małe enklawy, wśród pędzącego tętna miast.

W Japonii naprawdę jest inaczej. I nie mam na myśli tylko ruchu drogowego. Inna jest również metodyka otwierania drzwi, klucze obraca się w drugą stronę. Przyciski w windzie też mają inne ułożenie. I nigdy nie zapomnę nowych smaków, tych nowych połączeń, euforii zmysłów.

Zawsze chciałem odwiedzić Japonię. Odbyłem ją przy okazji premiery nowego aparatu Lumix S9 w Osace. Kiedy tam wylądowałem, po raz pierwszy użyłem funkcji w aparacie Lumix, która pozwala wybrać sobie dowolny format i według niego fotografować. Poczułem się jak dziecko, które właśnie otrzymało nową zabawkę i spełnia swoje marzenia.
Japonia jest mekką dla pasjonatów sprzętu fotograficznego. Chodząc po ulicach czułem się jak w żywiole. To zdecydowanie moje miejsce na mapie tego świata.”

Krystian Bielatowicz łączy pasję i pracę jako reżyser, fotograf, operator filmowy, pilot drona, montażysta. Specjalizuje się w opowiadaniu historii o człowieku. Jest autorem książek i wystaw fotograficznych.

Otrzymał 18 nagród fotograficznych i filmowych, miał 22 wystawy fotograficzne, prowadził kilkaset prelekcji, przeszkolił kilka tysięcy osób. Swoje największe projekty publikował w magazynie National Geographic.

Jest ambasadorem Panasonic Polska, Peak Design i Patona.

Jako LIGHT KEEPER zrealizował w 2024 roku film dokumentalny dla marki Wedel pt. „Ludzie Fabryki Czekolady E. Wedel”. Wykonał ekskluzywną sesję fotograficzną architektury (stacje metra) dla Metra Warszawskiego do kalendarza na rok 2025. Zrealizował serię 6 filmów dokumentalnych European Heritage Label Site 2023 dla The European Heritage Label, a także filmował kampanię reklamową dla Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jako ambasador Panasonic Polska tworzy m.in. zaangażowane społecznie materiały o nowym sprzęcie, prezentowane w przestrzeni Social Media marki.

Więcej o autorze na stronie: www.lightkeeper.pl

Wstęp wolny. Ekspozycja potrwa do 17 lutego br.

MA

Kolejną lutową propozycją prezentowaną na piętrze Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa jest ekspozycja o tajemniczo brzmiącym tytule “MA”.

O wystawie

„Japonia stała się dla mnie odkryciem zarówno wizualnym jak i kulturowy. Zatrzymanie, tak charakterystyczne dla wypowiedzi o fotografii, nabrało tam nowego znaczenia. Wśród ludzi gdzie milczenie jest zaletą, a nie wadą, a cień może pokazać więcej niż oczywistość światła patrzenie za pomocą fotografii stało się potężnym wyzwaniem. Ty bardziej, że wszystko działo się szybko, a uważność musiała stać się uważniejsza.”

Wacław Nowacki

O autorze

Wacław Nowacki (ur. 1972) - fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożyciel grupy artystycznej AntypodyTeam, fotoreporter Nowiny Polska Press oraz wieloletni kurator Galerii OPE.

Wstęp wolny. Ekspozycja potrwa do 17 lutego br.

Reklama

Komentarze

Reklama