Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Jan Jakub Kolski na premierze swojego nowego filmu w Rzeszowie

Dodano: /

20 lutego  o godz. 18:00 w kinie Zorza swoją premierę będzie miał najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie”, do  którego zdjęcia kręcono m.in. na Podkarpaciu. Sam reżyser będzie gościem premiery. Po projekcji odbędzie się spotkanie dla widzów i prasy.

„Ułaskawienie” to kolejny obraz, który powstał przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Gminy Miasto Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Film otrzymał wsparcie (wkład koprodukcyjny) w wysokości 300 tys. zł. brutto.  Zdjęcia do filmu powstawały m.in. w Przemyślu, Sędziszowie Małopolskim, Pruchniku, Rozbórzu Długim, Węgierce, Krzywczy.

W rolach głównych: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski oraz Michał Kaleta. Za zdjęcia odpowiada Julian Kernbach. Scenariusz i reżyseria Jan Jakub Kolski.

Bilety na projekcję premierową można nabyć w kasie kina Zorza w cenie 20 zł. Pula jest ograniczona i wynosi 150 miejsc.

Westernowa tułaczka Kolskiego w powojennej Polsce

Wyświetlane w ramach Konkursu Głównego 42. Montreal World Film Festival „Ułaskawienie” to kolejne dzieło jednego z najbardziej uznanych polskich reżyserów, Jana Jakuba Kolskiego, autora między innymi Jasminum i Jańcia Wodnika. W swoim nowym filmie Jan Jakub Kolski sięga po wątki autobiograficzne, by na motywach historii własnego dziadka ukazać stratę niemożliwą do zaakceptowania. To kameralna i refleksyjna, ale zarazem wstrząsająca opowieść poruszająca uniwersalne tematy. Para głównych bohaterów (granych przez Jana Jankowskiego i Grażynę Błęcką-Kolską) odnajduje w sobie determinację, by razem ze zwłokami swojego syna przemierzyć pół kraju i zapewnić zmarłemu godny pochówek. Ułaskawienie spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyków filmowych i zdobyło trzy nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni (w tym za scenariusz dla Jana Jakuba Kolskiego oraz za główną rolę kobiecą Grażyny Błęckiej-Kolskiej).

Wędrówka bohaterów przez rozdartą wewnętrznie Polskę 1946 roku pozwala im zobaczyć na własne oczy rzeczywistość zrujnowanego wojną kraju. To świat, w którym bliscy zwracają się przeciwko sobie, a pomoc może przyjść z niespodziewanej strony. Osobista misja bohaterów nosi znamiona westernowej tułaczki, podczas której nawet surowe warunki i śmiertelne niebezpieczeństwo nie są tak ciężkie, jak brzemię na ich ramionach. Żeby osiągnąć swój cel bohaterowie będą musieli wykazać się wytrwałością i hartem ducha dawnych pionierów Dzikiego Zachodu.

Jan Jakub Kolski to reżyser, którego twórczość z czystym sumieniem można określić mianem kina autorskiego. Wplatanie wątków autobiograficznych w swoje scenariusze to jego sposób na rozliczenie z przeszłością, a także jej uhonorowanie. To autor wielu uznanych filmów, między innymi nagrodzonej w Gdyni Pornografii oraz Jasminum. Filmy Kolskiego cechuje niepowtarzalny charakter i intrygująca tajemniczość świata przedstawionego.

Od reżysera: „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i... miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.

„Ułaskawienie” wejdzie do w kin 22 lutego.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Parada stworów i cudaków rozpocznie tegoroczną Maskaradę [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto Teatrów Ożywionej Formy, które w tym roku wyjątkowo odbywa się jesienią. Hasło tegorocznej edycji Maskarady to „oSWÓJ LĘK”.

Aktualności

Plenerowy spektakl dla dzieci w Parku Jedności Polonii z Macierzą

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza dzieci wraz z rodzicami na plenerowy spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Lalkowego „Przytulanka” ze Stalowej Woli. Przedstawienie odbędzie się w ramach projektu „O tradycjach...

Aktualności

Afro Kolektyw gwiazdą Festiwalu Wolności Twórczej w Rzeszowie

W paździeniku w Rzeszowie odbędzie się 4. edycja Festiwalu Wolności Twórczej – interdyscyplinarnego cyklu wydarzeń ukazującego różne aspekty wolności artystycznej. Organizatorem 3-dniowego festiwalu jest Stowarzyszenie Podkultura.

Aktualności

Spotkanie z Ałbeną Grabowską i Wacławem Holewińskim w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej

Czwarte spotkanie w ramach Literackiego Festiwalu Teatru Siemaszkowej Międzysłów Karpat odbędzie się pod nazwą „Historia odkrywana na nowo – literatura i film”. Gośćmi będą: Ałbena Grabowska – autorka bestsellerowej powieści „Stulecie winnych”...

Aktualności

Finał Senioraliów Rzeszowskich. Koncert Małgorzaty Ostrowskiej na Bulwarach

W najbliższą sobotę, 16 września na Bulwarach odbędzie się wielki finał tegorocznej edycji Senioraliów Rzeszowskich. W bogatym programie wydarzenia znajdą się m.in. plenerowe targi dla Seniora, występy artystyczne, pokaz mody „Stylowy Senior”....

Aktualności

Rzeszów Breakout Days 2023 [PROGRAM]

W dniach 14 - 16 września w Rzeszowie odbędzie się kolejna edycja festiwalu Rzeszów Breakout Days poświęconego twórczości Tadeusza Nalepy, lidera i założyciela legendarnego zespołu Breakout.

Aktualności

Koncert Wiedeński 3 - premiera nowego programu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Znakomici soliści, wspaniałe kreacje wokalne, międzynarodowy balet, projekcje multimedialne, a przede wszystkim pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek. Ten wyjątkowy projekt już w październiku przyjedzie do Rzeszowa z nowym programem zatytułowanym „Koncert Wiedeński...

Reklama