Rzeszów - Sobota, 28.12.2024
Reklama

Indyjskie rytmy i hiszpańskie flamenco w Rzeszowskich Piwnicach

Dodano: /

W piątek, 18 marca 2022 r. w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie się wyjątkowy koncert projektu INDIALUCIA, podczas którego wystąpią indyjski mistrz instrumentów perkusyjnych Giridhar Udupa i wirtuoz gitary flamenco Michał Czachowski. Start o godz. 20:00.

INDIALUCIA to wyjątkowy projekt muzyczny, który łączy brzmienia dwóch odległych miejsc – Indii i Hiszpanii. Energia hiszpańskiego flamenco miesza się z indyjskim rytmem, co pozwala poczuć kosmiczną wręcz energię płynącą z muzyki i radość z muzycznego dialogu.

Projekt powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodaw-cą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przy-znawanych przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz był nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku - Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu "Święci z Bostonu II".

Zespół do tej pory koncertował m. in. w Indiach, Meksyku, USA, Rosji, Singapurze, Oma-nie, Hiszpanii, Turcji, Austrii, Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Cze-chach, Finlandii, Węgrzech, i Rumunii, a już w piątek zagra w Rzeszowie.

Bilety w cenie 50 zł w przedsprzedaży można nabyć na stronie rzeszowskiepiwnice.pl. W dniu koncertu koszt biletu to 60 zł.

O artystach:

Giridhar UDUPA (Indie) - naukę gry rozpoczął w wieku 4 lat u swego ojca Vidwan Nagen-dra Udupa. Obecnie studiuje u boku największych mistrzów glinianego instrumentu - ghatam pod kierunkiem Vidhushi Smt. Sukanya Ramgopal i Vidwan V.Suresh. W wieku lat 12 zaczął dawać koncerty początkowo tylko w Indiach a w następnych latach zagranicą. Akompaniował takim znanym artystom jak między innymi Sarvashree Dr.L.Subramaniam, M.S.Gopalkrishna, Dr.N.Ramani, Ganesh and Kumaresh, Mandolin Srinivas, T.V.Shankaranarayana, Madhurai T.N.Seshagopalan, Trichur V.Ramachandran, Hyderabad Brothers, Mysore Nagaraj and Manju-nath, Ravikiran, K.J.Yesudas, T.M.Krishna, Unnikrishnan, Sanjay Subramanyam, Malladi Brothers, R.K.Suryanarayana, Jayanthi Kumaresh, Sikkil Sisters, Bombay Sisters i inn. Oprócz wykonywania autentycznej klasycznej muzyki karnatycznej brał udział w wielu projektach typu Fusion, Jazz, World Music and występując między innymi z Virginia Mayhew, Chris Rhyne, Alex Rostotsky. Otrzymał wiele prestiżowych nagród i wykonywał koncerty w USA, Hiszpanii, Kana-dzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech Omanie i Kuwejcie.

 

Michał CZACHOWSKI - gitarzysta flamenco, kompozytor, publicysta, producent muzyczny, architekt, od urodzenia wychowywał się w otoczeniu muzyki flamenco. W 1992 roku utworzył własny zespół stopniowo rozszerzając skład od duetu do septetu. Od 1997 roku grupa wystę-puje pod nową nazwą "Viva Flamenco!" i przez kilka następnych lat zostaje laureatem kilku-nastu konkursów muzycznych stając się jedną z najlepszych tego typu formacji w kraju. Mi-chał Czachowski po latach działalności scenicznej stał się wybitnym wirtuozem gitary flamen-co. W 1998 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, a wkrótce po występie na mię-dzynarodowym festiwalu we Włoszech, został zaproszony do Akademii Muzycznej w Nagpur w środkowych Indiach. Tam pracował jako nauczyciel gitary, równocześnie ucząc się gry na tra-dycyjnym, indyjskim instrumencie strunowym - sitarze. Artysta uczy gry na gitarze flamenco oraz publikuje artykuły na temat tej muzyki na łamach wielu pism polskich i angielskojęzycz-nych. Michał Czachowski solo lub z grupą nagrywał wiele programów dla stacji telewizyjnych i radiowych, brał udział w sesjach nagraniowych takich zespołów jak "Blue Café", "Noche de Boleros", "Village Kollectiv", "Lean Back" i "Beltaine" oraz tworzył muzykę do programu "Bo-so przez Świat" Wojciecha Cejrowskiego oraz do amerykańskiego fimu „Święci z Bostonu II”. Prowadzi cykle wykładów na Wydziale Muzykologii UJ w Krakowie. Czynnie koncertuje na ca-łym świecie. Występował razem z takimi wielkimi artystami jak: Pepe Habichuela, Jorge Pardo, Carlos Troya, Ricardo Espinosa, Rafael Cortés, Pratap Pawar, Mukesh Sharma, Emam, Hani Naser, Kavita Krishnamurti, L. Subramaniam.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [27 – 29 grudnia]

Karaoke przy studni, świąteczna dyskoteka, występy wokalne, przegląd chórów, kino plenerowe oraz stałe atrakcje, takie jak koło młyńskie i karuzela wenecka – tak będzie wyglądał najbliższy weekend w Świątecznym Miasteczku na rzeszowskim...

Aktualności

„Wiedeński bal” – podwójny koncert sylwestrowy w Filharmonii Podkarpackiej

Muzyka Straussa wypełni salę Filharmonii Podkarpackiej w ostatni wieczór symfoniczny w tym roku. Sylwestrowy koncert odbędzie się 31 grudnia o godz. 18:00. Koncert zostanie powtórzony 1 stycznia, również o godz. 18:00. Orkiestrę...

Aktualności

EABS zgra materiał z nowej płyty w Rzeszowskich Piwnicach

23 stycznia 2025 roku w Rzeszowskich Piwnicach odbędzie wyjątkowy koncert wrocławskiego zespołu EABS. Jeden z najważniejszych polskich kolektywów jazzowych ostatnich lat zaprezentuje materiał z najnowszej płyty "Reflections of Purple Sun".

Aktualności

Rzeszowski Dom Kultury nagrał teledysk do świątecznego utworu. Premiera 20 grudnia

20 grudnia o godz. 17:00 odbędzie się premiera teledysku do utworu „Piosenka na święta”, który powstał dzięki współpracy uczestników zajęć, instruktorów oraz pracowników Rzeszowskiego Domu Kultury.

Aktualności

Weekend w Świątecznym Miasteczku [20 – 22.12.2024]

RZESZÓW. Przed nami kolejne trzy dni pełne atrakcji w Świątecznym Miasteczku. Co tym razem będzie się działo w centrum rzeszowskiej starówki? Koncerty, warsztaty, świąteczna impreza taneczna i wiele więcej. Jednym z głównych...

Aktualności

Słownik artystyczny - cykl spotkań z historii sztuki dla dzieci i młodzieży

Rzeszowskie Piwnice zapraszają młodzież w wieku 13-18 lat na niezwykłą podróż w świat sztuki podczas cyklu spotkań edukacyjnych „Słownik artystyczny”. To wyjątkowa okazja, aby w atrakcyjny sposób poszerzyć swoją wiedzę o najważniejszych...

Aktualności

Muzyka trzech wybitnych kompozytorów zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do baletu „Twory Prometeusza” Beethovena, Wariacje na temat Haydna Brahmsa oraz V Koncert skrzypcowy A – dur Mozarta – to utwory, które złożyły się na program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii...

Aktualności

"Dziurdziowie. Zapomniana opowieść" - prapremiera nowego spektaklu Teatru Przedmieście

21 grudnia swoją prapremierę będzie miał nowy spektakl Teatru Przedmieście zatytułowany „Dziurdziowie. Zapominana opowieść” na podstawie powieści Elizy Orzeszkowej. Sztukę wyreżyserowała Aneta Adamska-Szukała.

Reklama