Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Grand OFF - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w WDK

Dodano: /

22 lutego 2023 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie będzie można obejrzeć 11 filmów nagrodzonych podczas 16. edycji Festiwalu GRAND OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Projekcje rozpoczną się o godz. 18:00.

W programie zaprezentowanych zostanie 11 filmów:
 

Najlepszy Scenariusz - SWEETIE PIE - reż. Alexandra Naoum - Francja

Laura zmaga się ze swoim gniewem podczas pobytu w areszcie. Na jednodniowym zwolnieniu warunkowym zostaje skonfrontowana ze złożoną rzeczywistością, w której jej córka jest pod opieką jej własnej niedojrzałej matki.
 

Najlepsza Reżyseria – MOJA TRUMNA - reż. Maciej Marczewski - Polska

Tomasz budzi się pewnego ranka i zdaje sobie sprawę, że nie żyje. Przynajmniej w oczach żony i przyjaciół. Czy uda mu się przerwać pogrzeb na czas, czy też obudzi się w trumnie?

 

Najlepsze Zdjęcia – HEY, GUNESH! - reż. Marita Tevzadze, Ana Jegnaradze - Gruzja

Gunesh jest 9-letnią dziewczynką. Mieszka w Gruzji i należy do mniejszości azerskiej, która tradycyjnie prowadzi koczowniczy tryb życia. Gunesh prawie nie mówi po gruzińsku. Pod czujnym okiem ojca radzi sobie najlepiej jak potrafi i niestrudzenie powtarza kilka znanych sobie gruzińskich słów, wśród których marzy o książce, nauczycielu i szkole.


Najlepszy Montaż – THE BLACK - reż. ChristS. Far From Justice - Niemcy

Wizjonerski wiersz i medytacja na temat najgorszej masakry na tle rasowym w historii Ameryki, która wydarzyła się w Tulsie (Oklahoma) w 1921 r. przeciwko czarnej społeczności Greenwood. Film opowiadany w 14 rozdziałach jako drogi krzyżowe (Via Crucis), inspirowane wierszem Countee Cullen i surrealistycznymi artystami Magritte i Max Ernst.

 

Najlepsza Scenografia – THE LAND OF DESTROYED SKI JUMP HILL
reż. Tetiana Nahirniak - Ukraina

Właściciele małego górskiego hotelu okradają swoich gości z powodu kryzysu finansowego. Pewnego dnia odwiedzi ich gość, który pokrzyżuje ich plany...

 

Najlepsza Aktorka – LA LUCE OLTRE LA GABBIA 
reż. Giovanni Ambrosino - Włochy - aktorka: Irene Maiorino

Maria (32 l.), w wyniku doświadczania ciągłej przemocy i strachu, że jej partner Pietro (35 l.) może skrzywdzić jej małą Cristinę (4), zabija go podczas kolejnej awantury w samoobronie. Maria i Cristina przeżywają wspólne więzienie jako duszącą rzeczywistość przefiltrowaną przez kraty celi...

 

Najlepszy Aktor – BETTER MEN - reż. Guillaume Doucet - Francja - aktor: Mark Tilton

W grupie wsparcia Dave, przysadzisty mężczyzna po pięćdziesiątce, z trudem dzieli się swoją historią. Kiedy mówi, uczestnicy zaczynają wstawać jeden po drugim…

 

Najlepsza Fabuła – OFF SIDE - reż. Sophie Martin - Francja

Camille, samotna matka i pomoc domowa, stara się jak najlepiej wychować syna Théo, który ma poważne problemy językowe. Zobowiązana zastąpić koleżankę, jest zmuszona opiekować się panem Conti, milczącym starcem.

 

Najlepszy Dokument – LA LIXEIRA (the dump) - THE INVISIBLES' DIGNITY 

reż. Guido Galante - Włochy

Maputo, stolica Mozambiku, ma jeden, a może nawet dwa miliony mieszkańców. Kilka dzielnic ma domy, a dokładniej ceglane szopy, kilka utwardzonych dróg, w większości szeroki wybór chat bez podstawowych usług sanitarnych, gdzie dzień po dniu mężczyźni, kobiety i dzieci zbierają jedzenie w powolnej i cichej rozpaczy - to ich jedyna szansa, aby przeżyć.

 

Najlepsza Animacja – SAGISO - reż. Claire Layne - USA

Po wizycie w świątyni młoda Japonka spotyka tajemniczego ducha, który podąża za nią do domu.

 

Najlepszy Film Polski – PO PIERWSZE - reż. Adam Hartwiński - Polska

40-letnia Marysia dowiaduje się, że spodziewane przez nią dziecko ma nieuleczalną wadę genetyczną i prawdopodobnie umrze wkrótce po urodzeniu. Zdesperowana kobieta podejmuje trudną decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu chorej małej dziewczynce nerki.

 

Projekcja filmów nagrodzonych podczas 16. edycji Festiwalu GRAND OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata odbędzie się 22 lutego 2023 r. (środa) o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Bilety na pokaz będą dostępne w cenie 5 zł w kasie WDK.

 

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. 

Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane są na festiwalowej Gali, która w 2022 roku odbyła się 2 grudnia w Warszawie.

Na Festiwal w 2022 roku nadesłano ponad 3200 filmów ze 120 krajów całego świata.

Podczas każdej edycji festiwalu organizatorzy przyjmują i nagradzają gości specjalnych. Do tej pory honorowe statuetki otrzymali: Marcel Łoziński, Krzysztof Zanussi, Cezary Harasimowicz, Allan Starski, Jiri Menzel, Agnieszka Holland, Janusz Gajos, Lech Majewski, Jerzy Hoffman, Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Janusz Majewski, Emilia Krakowska, Wojciech Wójcik, Piotr Fronczewski, Andrzej Seweryn, Andriej Zwiagincew, Jerzy Stuhr, Ewa Wiśniewska, Witold Kon i Magdalena Zawadzka.

Więcej informacji o Festiwalu na stronie www.grandoff.eu

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

DKF Klaps wraca z projekcjami po wakacyjnej przerwie [REPERTUAR]

Niespełna tydzień pozostało do rozpoczęcia nowego sezonu filmowych seansów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” działającego w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. We wrześniu, oprócz filmowych nowości, widzowie będą mieli okazję obejrzeć...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Pawłem Sołtysem (Pablopavo) w Ogrodach Bernardyńskich

Paweł Sołtys (Pablopavo) – pisarz, wokalista, kompozytor i autor tekstów będzie gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu Letnie Ogrody Literackie organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

Ostatni wakacyjny pokaz z cyklu „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”. We wrześniu dodatkowe seanse

W najbliższy piątek, odbędzie się ostatni wakacyjny pokaz multimedialnego widowiska z cyklu „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” przygotowane z okazji 670-lecia Lokacji Miasta Rzeszowa. Wydarzenie organizuje Rzeszowski Dom Kultury.

Aktualności

Przestrzenie Sztuki Teatr. „Siemaszkowa” po raz kolejny operatorem programu

Już w sierpniu i wrześniu podkarpacka publiczność będzie mogła wziąć udział w  działaniach realizowanych w ramach projektu Przestrzenie Sztuki Teatr przez rzeszowską „Siemaszkę”. W programie m.in. warsztaty performatywne „Kto ocali.  Opowieści z…”, projekt „Chwile...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci: Barbapapa, policjanci i miasteczko ruchu drogowego

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się kolejne spotkanie młodych kinomanów w ramach cyklu "Filmowy Poranek dla Dzieci" organizowanego w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy. Start już od godziny 9:45.

Aktualności

Wernisaż wystawy i multimedialne spotkanie autorskie z Małgorzatą Dołowską

Dokładnie dwa tygodnie pozostało do otwarcia nowej wystawy w Galerii Nierzeczywistej RSF. Od 6 września prezentowane będą fotografie Małgorzaty Dołowskiej, absolwentki Wyższego Studium Fotografii w Warszawie i PWSFTviT im. St. Schillera w...

Aktualności

W Rzeszowie trwa festiwal literacki „Łączy nas bajka” [PROGRAM]

Wczoraj w Rzeszowie i kilku innych miastach województwa rozpoczął się festiwal literacki „Łączy nas bajka” organizowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Wydarzenie potrwa do niedzieli.

Suma wszystkich znaczeń

Wstawa Piotra Kolanko w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Od 23 sierpnia drzwi zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 w Rzeszowie zostaną ponownie otwarte dla zwiedzających. Do połowy września prezentowana tam będzie wystawa Piotra Kolanko zatytułowana „Suma wszystkich znaczeń”. 

Reklama