Rzeszów - Wtorek, 25.02.2025
Reklama

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Dodano: /

Joachim Mencel Quintet, fot. Jacek Gancarczyk/materiały prasowe
Joachim Mencel Quintet, fot. Jacek Gancarczyk/materiały prasowe

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Czwartki Jazzowe – kontynuacja to powrót do kultowych spotkań z jazzem, które WDK organizował w latach 1994-2004 w klubie „Bohema”. W ramach koncertów, które się tam odbyły, wystąpiła plejada znakomitych muzyków, m.in.: Grażyna Łobaszewska, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko, Vitold Rek, Lora Szafran, Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska i wielu, wielu innych.

Od 2015 roku rzeszowski WDK znów zaprasza na jazzowe czwartki. W sali widowiskowej przy Okrzei 7 odbywają się koncerty, które mają swoją wierną publiczność i przyczyniają się do popularyzacji jazzu w stolicy Podkarpacia.

Nowy sezon Czwartków Jazzowych rusza już 27 lutego. Tego dnia na scenie WDK wystąpi Joachim Mencel Quintet z projektem zatytułowanym Artisena. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie WDK lub online na bilety.kulturapodkarpacka.pl.

Zespół wystąpi w składzie:

Joachim Mencel – piano, lira korbowa
Weronika Plutecka – skrzypce
Szymon Mika – gitara
Paweł Wszołek – kontrabas
Szymon Madej – perkusja


Joachim Mencel – to uznany polski pianista, kompozytor, główny pro¬pagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue).

Jego najnowsze projekty związane są z lirą kor¬bową, instrumentem który popularny był zwłasz¬cza w średniowieczu i renesansie, a rozsławili go wędrowni pieśniarze oraz trubadurzy. Mencel używa tego instrumentu w zupełnie nowatorski sposób. Proszę wyobrazić́ sobie jak mogą̨ na lirze korbowej zabrzmieć́ jazzowe utwory np. Johna Coltrane’a czy Ornette’a Colemana... Mencel za¬biera nas w zupełnie nowy świat doznań este¬tycznych.

Jego zainteresowania krążą także wo¬kół muzyki etnicznej. Skomponował cykl utworów Artisena, w którym łączy idiomy muzy¬ki jazzowej i tradycyjnej. Materiał ukazał się na płycie wydanej przez wydawnictwo For Tune.

Projekt ARTISENA to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowocze¬snego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to taniec wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki.

Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.
Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla in¬spirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniej¬szości etnicznych. Wśród utworów jest m.in. polonez, oberek, ku¬jawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słucha¬cza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Historia żółtej ciżemki" - ekranowy debiut Marka Kondrata w Kinie za Rogiem Cafe

Słynny film dla najmłodszych widzów z czasów PRL’u, będzie można obejrzeć w Kinie Za Rogiem Cafe w ramach cyklu „Wtorek z klasyką”. Obraz był ekranowym debiutem 11-letniego wówczas Marka Kondrata, grającego rolę...

Aktualności

Muzeum Dobranocek. Ta wystawa przeniesie Was w magiczny świat Disney'a

Słynna amerykańska firma, założona przez braci Roya i Walta Disneyów, obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia istnienia. Z tej okazji rzeszowskie Muzeum Dobranocek przygotowało wyjątkową wystawę czasową dla fanów tej kultowej wytwórni....

Aktualności

Witold Szabłowski spotka się z czytelnikami

To już ostatnie spotkanie autorskie w ramach cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”. Tym razem gościem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie będzie reporter i pisarz – Witold Szabłowski.

Aktualności

Tajniki medycyny ludowej Lasowiaków, Rzeszowiaków i Pogórzan na wystawie z Muzeum Etnograficznym

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in.: rysunki i akwarele Marii Kozłowej, Jana Stasiowskiego i Władysława Chajca, elementy wyposażenia dawnej apteki, a także przyrządy używane przez lekarzy i znachorów.

Aktualności

DKF Klaps. Świąteczny miesiąc z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Trzy projekcje filmowe zaplanowano w ramach grudniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. W repertuarze m.in. kultowy dla wielu miłośników kina „Opętanie” Andrzeja Żuławskiego z 1981 r.

Aktualności

"Śnieżne Boże Narodzenie" - transmisja świątecznych koncertów Andre Rieu w Zorzy

„Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu” to zupełnie nowy, świąteczny koncert maestra André Rieu i jego orkiestry Johanna Straussa. Transmisje z koncertów będzie można zobaczyć w kinie Zorza.

Aktualności

Koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Malawskiego i Ravela

Podczas najbliższego piątkowego wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej usłyszymy muzykę jej patrona, Artura Malawskiego oraz francuskiego kompozytora M. Ravela. Orkiestrę poprowadzi Mariusz Smolij, jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia.

Reklama