Rzeszów - Niedziela, 23.02.2025
Reklama

Fuzja polskiej muzyki ludowej i nowoczesnego jazzu. Joachim Mencel Quintet w WDK

Dodano: /

Joachim Mencel Quintet, fot. Jacek Gancarczyk/materiały prasowe
Joachim Mencel Quintet, fot. Jacek Gancarczyk/materiały prasowe

Joachim Mencel Quintet z projektem ARTISENA wystąpi już 27 lutego na scenie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to pierwszy w tym roku koncert z cyklu Czwartki Jazzowe – kontynuacja.

Czwartki Jazzowe – kontynuacja to powrót do kultowych spotkań z jazzem, które WDK organizował w latach 1994-2004 w klubie „Bohema”. W ramach koncertów, które się tam odbyły, wystąpiła plejada znakomitych muzyków, m.in.: Grażyna Łobaszewska, Krzysztof Ścierański, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Tomasz Stańko, Vitold Rek, Lora Szafran, Michał Urbaniak, Krystyna Prońko, Justyna Steczkowska i wielu, wielu innych.

Od 2015 roku rzeszowski WDK znów zaprasza na jazzowe czwartki. W sali widowiskowej przy Okrzei 7 odbywają się koncerty, które mają swoją wierną publiczność i przyczyniają się do popularyzacji jazzu w stolicy Podkarpacia.

Nowy sezon Czwartków Jazzowych rusza już 27 lutego. Tego dnia na scenie WDK wystąpi Joachim Mencel Quintet z projektem zatytułowanym Artisena. Koncert rozpocznie się o godz. 19:00. Bilety w cenie: 30 zł (przedsprzedaż), 40 zł (w dniu koncertu) do nabycia w kasie WDK lub online na bilety.kulturapodkarpacka.pl.

Zespół wystąpi w składzie:

Joachim Mencel – piano, lira korbowa
Weronika Plutecka – skrzypce
Szymon Mika – gitara
Paweł Wszołek – kontrabas
Szymon Madej – perkusja


Joachim Mencel – to uznany polski pianista, kompozytor, główny pro¬pagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue).

Jego najnowsze projekty związane są z lirą kor¬bową, instrumentem który popularny był zwłasz¬cza w średniowieczu i renesansie, a rozsławili go wędrowni pieśniarze oraz trubadurzy. Mencel używa tego instrumentu w zupełnie nowatorski sposób. Proszę wyobrazić́ sobie jak mogą̨ na lirze korbowej zabrzmieć́ jazzowe utwory np. Johna Coltrane’a czy Ornette’a Colemana... Mencel za¬biera nas w zupełnie nowy świat doznań este¬tycznych.

Jego zainteresowania krążą także wo¬kół muzyki etnicznej. Skomponował cykl utworów Artisena, w którym łączy idiomy muzy¬ki jazzowej i tradycyjnej. Materiał ukazał się na płycie wydanej przez wydawnictwo For Tune.

Projekt ARTISENA to fuzja polskiej muzyki ludowej oraz nowocze¬snego jazzu. To muzyka bazująca na tradycyjnych tańcach ludowych i chociaż nie jest przeznaczona do tańczenia, to taniec wyraźnie kształtuje cały wyraz tej muzyki.

Lider zespołu Joachim Mencel tak mówi: Zależy mi, aby moja muzyka „tańczyła” w duszy słuchacza. Chodzi mi bardziej o obudzenie w odbiorcy duchowej, a nie fizycznej ekspresji.
Repertuar zawiera kompozycje autorstwa Joachima Mencla in¬spirowane tańcami polskimi i tańcami obecnych w Polsce mniej¬szości etnicznych. Wśród utworów jest m.in. polonez, oberek, ku¬jawiak, czardasz, mazurek i krakowiak. Połączenie autorskiego stylu kompozytorskiego Mencla z duchem muzyki tanecznej stworzyło całkiem nową jakość. Jest to muzyka żywiołowa i jednocześnie poruszająca serce w rytmie ludowych tańców. Słucha¬cza wzrusza tęskna nuta muzyki naszych korzeni i zadziwia jej asymilacja na gruncie nowoczesnego jazzu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Dodatkowy pokaz filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla

Organizatorzy poinformowali o kolejnej zmianie dotyczącej wyczekiwanej przez wielu projekcji filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla. Ze względu na dużą ilość chętnych, postanowiono zorganizować dwa pokazy. Co ważne, obydwa z udziałem twórców i...

Aktualności

Katarzyna Hadała przybliży historię rzeszowskich kin

Katarzyna Hadała, autorka publikacji „Kino, którego nie ma”, będzie gościem spotkania z cyklu „Zmieniają się krajobrazy” organizowanego w ramach 670-lecia lokacji Rzeszowa. Prelegentka opowie o historii rzeszowskich kin. Spotkanie odbędzie się 20...

Aktualności

Duże zainteresowanie filmem o rzeszowskich żużlowcach. Wprowadzono wejściówki

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Zainteresowanie filmem jest na tyle duże, że organizator zdecydował...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

W piątek, 15 listopada startuje najgłośniejszy rzeszowski festiwal muzyczny. Tegoroczna edycja Rockowej Nocy odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademickiej 8. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie pojawi...

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Reklama