Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Fundacja Rzeszowska przygotowała aż 9 wydarzeń w ramach ESK 2019

Dodano: /

„Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni” – to motto inicjatywy Fundacji Rzeszowskiej „Sięgając do korzeni 2019”, która polega na przygotowaniu i realizacji szeregu działań artystycznych i kulturalnych. Jej głównym celem jest przyjrzenie się jakie formy przybiera przywiązanie do małej ojczyzny zarówno jednostek jak i całych społeczeństw w czasach szybkich zmian, migracji, nomadyzmu i kosmopolityzmu oraz wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej mieszkańców Rzeszowa i okolic poprzez pobudzenie ich wyobraźni i zmysłu słuchu, jak również podjęcie partnerstw międzynarodowych służących zwiększaniu świadomości dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.

Program inicjatywy objął takie wydarzenia jak: PORTALE Ekspozycja plenerowa Grupy Twórczej Art Lander, PORTALE Event LandArt Pawła Chlebka, PORTALE spotkanie autorskie z Pawłem Chlebkiem i Grupą Twórczą ArtLander, Mapping na drzewie, UCHO – Dźwiękowy Wehikuł Spotkanie autorskie z twórcami, Ukraїner – pokaz filmów poprzedzony spotkaniem z ukraińskimi twórcami w klubie festiwalowym, UCHO – Dźwiękowy Wehikuł w Podziemnej Trasie Turystycznej w Rzeszowie, TYPOMURAL IvanX przy ul. H. J. Kreczmera oraz Sonda uliczna wśród rzeszowskich przechodniów w wykonaniu Stowarzyszenia Form Różnych.

 

PROGRAM WYDARZEŃ

PORTALE Ekspozycja plenerowa Grupy Twórczej Art Lander
okolice klubu festiwalowego Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
21-23.06.2019

Ekspozycja plenerowa Grupy Twórczej Art Lander to przestrzenna, artystyczna wypowiedź skoncentrowana wokół motywu „portalu” pojmowanego jako przejście/powrót do domu oraz łącznik świata fizycznego i astralnego. Ojczyznę tu stanowi świadomość w człowieku, tożsamość jaką nosi w sobie, wewnętrzny ognik. Te inspiracje służą działalności artystycznej Grupy Twórczej ArtLander (Joanna Bród, Bartłomiej Gancarczyk, Kuba Kowalski), której obszarem działania (tłem, kontekstem czy tworzywem) jest przestrzeń ziemi, obszar środowiska naturalnego oraz fotografia. ArtLander tworzy na Podkarpaciu instalacje artystyczne przekształcając fragment pejzażu. Przy wykorzystaniu farb UV eksponuje w nim jednocześnie dzikość, geometrię, harmonię i chaos, tworząc portale widziane tylko w świetle UV i udokumentowane fotografią. W ramach działania powstaną instalacje artystyczne – portale w naturalnej przestrzeni, co zostanie uwiecznione na artystycznych fotografiach. Następnie w dniach 21-23.06.2019 r. reprodukcje instalacji zostaną odtworzone i zaprezentowane w formie ekspozycji przestrzennej w Parku Kultury i Wypoczynku „Bulwary” w Rzeszowie, gdzie stworzą unikalną galerię plenerową w okolicy klubu festiwalowego ESK.

PORTALE Event LandArt Pawła Chlebka
okolice klubu festiwalowego Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
21.06.2019

Paweł Chlebek, który w swojej sztuce przedstawia tajemnicę życia i piękno przyrody. Będzie on wykonywał w dniu 21.06.2019 r. swoje „portalowe” dzieło w formie instalacji land art’owej w okolicach klubu festiwalowego. Paweł Chlebek jest autorem pomnika Stanisława Nitki na rzeszowskich bulwarach oraz artystą międzynarodowych festiwalów Land Art. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zdobył również tytuł doktora sztuk pięknych. Studiował także na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Jest nauczycielem rzeźby, snycerstwa oraz prezesem stowarzyszenia Pro-Plastyk’a. Mieszka i tworzy w Rzeszowie. W swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. w Polsce, Australii, Francji, Hiszpanii, Korei Południowej, Tajwanie, USA, na Litwie oraz rezydencji i sympozjum rzeźbiarskich m.in. w Australii, Argentynie, Danii, Francji, Indiach).

PORTALE spotkanie autorskie z Pawłem Chlebkiem i Grupą Twórczą ArtLander
klub festiwalowy Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
22.06.2019 w godz. 14:00 – 15:00

Dopełnieniem twórczych działań będzie moderowane spotkanie autorskie w klubie festiwalowym ESK z udziałem członków Grupy Twórczej ArtLander i Pawła Chlebka. Uczestnicy będą mogli poznaj bliżej twórców zafascynowanych sztuką blisko natury.

MAPPING NA DRZEWIE
okolice klubu festiwalowego Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
22.06.2019 w godz. 22:00 – 23:00

W sobotę 22 czerwca 2019 r. na drzewach w okolicach klubu festiwalowego, a dokładniej w pobliżu kładki, zostanie zaprezentowany mapping na drzewie. Animacja przygotowana przez Kubę Kowalskiego nawiązuje poprzez drzewo i jego korzenie do pojęcia regionalnego dziedzictwa. Tłem muzycznym będzie EchoRay, czyli podróże po wielowymiarowych przestrzeniach i niekończących się refleksach na falach analogowej syntezy i szumach sampli. EchoRay – to nowy projekt space ambientowy rzeszowskiego muzyka, producenta i sound designera Artura Zedanja, głównie oparty o analogowe syntezatory, miejscami wspierany brzmieniami cyfrowymi i przetworzonymi nagraniami field recordingowymi. Ok. 10 min projekcja mappingowa będzie prezentowana w 3 setach w godz. 22:00 – 23:00.

UCHO – Dźwiękowy Wehikuł
Podziemna Trasa Turystyczna w rzeszowskim Rynku
21-23.06.2019 w godz. 12.00 – 18.00

UCHO – Dźwiękowy Wehikuł powraca! Projekt zainicjowany podczas ESK 2018 zyskał tak duże zainteresowanie i sympatię odbiorców, że teraz powraca w nowej odsłonie. Stworzone przez Kubę Kowalskiego UCHO to projekt, który bazuje na dźwiękowych nagraniach binauralnych i nawiązuje do polskich i ukraińskich symboli kultury codziennej. W ramach tegorocznej edycji powstało słuchowisko kryminalne „Pitawal” autorstwa Michała Chołki z Teatru im. Wandy Siemaszkowej oraz polsko-ukraińskie, melodyjne słuchowisko „Jaworowi ludzie” zainicjowane i wykonywane przez wokalistkę sceny folkowej Darię Kosiek w duecie z Weroniką Pankiewicz.

Słuchowiska będą prezentowane podczas ESK 2019 w trakcie dźwiękowych seansów w komfortowej strefie relaksu słuchowego, czyli w „Dźwiękowym Wehikule”. Wyposażona w komfortowe miejsca do leżenia i specjalistyczne zestawy słuchawkowe strefa relaksu zostanie zlokalizowana w podziemnych pomieszczeniach Rzeszowskiej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rynku. Uczestnicy relaksujących seansów będą mogli intensywnie pobudzić swoją wyobraźnię i zmysł słuchu oraz zanurzyć się w dźwiękowej przestrzeni. Dźwiękowy Wehikuł będzie dostępny dla zwiedzających w dniach 21-23.06.2019. Seanse słuchowisk będą realizowane dla grup 10 os. Godziny wejść na seanse: 12:00, 12:45, 13:30, 14:15, 15:00, 15:45, 16:30, 17:15.

UCHO – Dźwiękowy Wehikuł Spotkanie autorskie z twórcami
klub festiwalowy Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
22.06.2019 w godz. 15.00 – 16.30

W sobotę 22.06.2019 podczas ESK 2019 w Klubie Festiwalowym będzie okazja poznać bliżej kulisy pracy nad słuchowiskami binauralnymi. Twórcy projektu UCHO – Dźwiękowy Wehikuł opowiedzą o słuchowiskach „Pitawal” i „Jaworowi ludzie”, o pracy przy ich tworzeniu, jej blaskach i cieniach, a także stronie technicznej i artystycznej. Wśród nich będą: Michał Chołka (autor i reżyser słuchowiska „Pitawal”), Małgorzata Pruchnik-Chołka (odtwórczyni jednej z głównych ról w słuchowisku „Pitawal”, aktorka), Artur Zdeanja (reżyser dźwięku i realizator nagrań słuchowisk binauralnych), Kuba Kowalski (inicjator i kurator projektu).

Ukraїner – pokaz filmów poprzedzony spotkaniem z ukraińskimi twórcami
klub festiwalowy  Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary”
21.06.2019 w godz.17:00 – 19:00

Ukrainer to wyjątkowy projekt medialny, stworzony przez ukraińskich dokumentalistów, którzy podróżując po Ukrainie zbierają interesujące historie i nagrywają filmy dokumentalne o najbardziej odległych miejscach, o ludziach wchodu, sztuce i jedzeniu. Celem projektu jest zrozumienie i sformułowanie odpowiedzi na pytanie: „Kim jesteśmy?” drogą rzetelnych badań. Podczas ESK 2019 w Klubie Festiwalowym będzie okazja nie tylko obejrzeć projekcje filmowe, ale także spotkać się i porozmawiać z twórcami projektu, którym również zostaną zadane pytania o to, czym jest dla nich dom i mała ojczyzna. Gośćmi pokazu będą:

NATALIA PANCHENKO – producentka multimedialnego projektu społeczno-kulturalnego – Ukraїner, który pozwala odkryć nieznaną Ukrainę, opowie o swoich doświadczeniach przy organizacji produkcji filmów dokumentalnych w ramach Ukraїnera, do których pozyskuje także lokacje, bohaterów i zespół kreatywny.

WŁADYSŁAW TSOVMA – wolontariusz Ukraїner, który opowie o nieznanej Ukrainie.

TYPOMURAL IvanX
mur przy ul. H. J. Kreczmera
22.06.2019

„Biada temu, kto nie ma ojczyzny, bowiem jest jak drzewo bez korzeni.” – te litery chcemy zakodować w typomuralu autorstwa IvanX’a. To pochodzący z Białorusi (Grodna) artysta specjalizujący się w typomuralach i grafikach literniczych. Jest bez reszty oddany sztuce literniczej i kaligraficznej. Swoją twórczość zainicjował blisko 10 lat temu dając wyraz swojego buntu poprzez graffiti na jednej z wrocławskich ścian. Od tamtej pory fascynacja literami pochłonęła go w całości, tak jak i litry farb przelanych na ściany polskie i białoruskie. Wnikliwie analizuje klasyczne kształty i układy liter, które stanowią dla niego inspiracje do tworzenia unikalnych krojów i dzieł literniczych. W swoich pracach łączy ze sobą dwa sprzeczne światy. Z jednej strony świat bez reguł i form, absolutnie wolny, jakim wyraża się graffiti, które łączy elementy artystyczne z nieartystyczną przestrzenią, poruszając w zaskakujący sposób odbiorcę i zmuszając go do myślenia. Z drugiej strony nawiązuje do świata harmonii, absolutnej klasyki i piękna, jakim wyraża się kaligrafia, która łączy w sobie dążenie do zachowania proporcji, cierpliwość i przywiązanie do detali.

SONDA ULICZNA
klub festiwalowy  Park Kultury i Wypoczynku „Bulwary” Youtube.com
21.06.2019 w godz.17:00

Fundacja Rzeszowska zaprosiła Stowarzyszenie Form Różnych do współpracy przy prostym badaniu opinii publicznej w formie filmowej sondy ulicznej. Sondę zrealizowała Katarzyna Mazurkiewicz, która zadawała rzeszowskim przechodniom pytania o ich małą ojczyznę i przywiązanie do niej. Wyniki sondy będą prezentowane przed pokazem filmów Ukrainer w klubie festiwalowym ESK oraz zostaną opublikowane w serwisie Youtube.com w czasie festiwalu.

Inicjatywa „Sięgając do korzeni 2019” jest realizowana przez Fundację Rzeszowską i finansowana przez Narodowe Centrum Kultury i Urząd Miasta Rzeszowa w ramach festiwalu „Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury 2019” oraz finansowana przez Goethe-Institut w Krakowie w ramach międzynarodowego projektu „HEIMAT / Nieoczywista Ojczyzna”.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Fundacji Rzeszowskiej http://rzeszowska.org.pl/inicjatywy/siegajac-do-korzeni-2019/ oraz na www.fb.com/fundacjarzeszowska.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Premiera "Lalki" w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

W najbliższą sobotę, 23 marca 2024 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Lalka”, realizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Premierę otworzy wystawa pn. „80-lecie Sceny Dramatycznej...

Aktualności

Święto Wiosny z boginiami. Koncert braci Stechek w Filharmonii Podkarpackiej

Paweł i Piotr Steczek przyjadą do Rzeszowa aby zaprezentować melomanom swoją muzyczną opowieść inspirowaną kobietami-boginiami z mitologii skandynawskiej. Koncert tego wyjątkowego duetu odbędzie się w ramach cyklu BOOM w Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Enej i C-Bool wystąpią na Rzeszowskich Juwenaliach

Kolejni wykonawcy dołączyli do line-upu 29. edycji Rzeszowskich Juwenaliów. Grupa Enej zagra na Scenie Głównej na zakończenie pierwszego dnia imprezy. C-BooL wystąpi 10 maja na OneStage.

Aktualności

Zgłoszenia do udziału w Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza koła, kluby i grupy fotograficzne działające na Podkarpaciu do udziału w XXII Podkarpackich Konfrontacjach Fotograficznych.

Aktualności

RDK poszukuje wolontariuszy do organizacji "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury szuka energicznych i zaangażowanych osób, które dołączą jako wolontariusze do zespołu organizatorów tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu “Reggae nad Wisłokiem – Gramy dla klimatu”. Jest to doskonała okazja do współpracy...

Aktualności

Muzyczne powitanie wiosny w WDK. Koncert WADADA w ramach cyklu Etno-Wiosna

23 marca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie wystąpi WADADA, czyli „zbudowany na afro-kubańskiej bębniarskiej podstawie muzyczny tygiel elektroniczno-akustyczny”. Koncert odbędzie się w ramach cyklu pn. Etno-Wiosna.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. ReTo zamyka line-up sceny hip hop

ReTo to ostatni raper, który dołączył do wykonawców sceny hip hop na tegoroczny Rzeszowskich Juwenaliach.

Reklama