Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Fotografie Sebastiana Kalińskiego w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa

Dodano: /

24 marca 2022 r. o godz. 18:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Sebastiana Kalińskiego zatytułowanej „Bez odpowiedzi”. Prace będzie można oglądać do 15 kwietnia.

Sebastian Kaliński urodził się w 1974 roku we Wrocławiu. Jest absolwentem Politechniki Wrocławskiej. W swoich fotografiach łączy racjonalizm z humanistycznym ujęciem człowieczeństwa. Jego inspiracją i głównym obiektem zainteresowania jest człowiek jako obiekt kultury i obyczajowości. Bohaterami fotografii są najczęściej przeciętni ludzie, ich życie codzienne, zwyczaje, pasje. Dostrzega wyjątkowość drobnych spraw i łapie je w oko obiektywu. Poświęca się głównie projektom długoterminowym, bo te wg niego, najbardziej podkreślają związek człowieka z miejscem i upływającym czasem.

Sebastian Kaliński jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

O projekcie:

Fotografia zarówno dla mnie, ale też jak sądzę, również dla wielu innych osób, pozostaje ciągle magiczną, nierozwiązaną zagadką. Niezwykle trudno bowiem jest w tej przestrzeni doszukać się przekonujących dowodów empirycznych, które stanowią o jej naturze. Pozostaje więc wieloznacznym i skomplikowanym zagadnieniem na tyle, że wypracowane dotąd definicje wydają się być nazbyt kuse i wiele pytań, szczególnie tych związanych z oddziaływaniem obrazu na człowieka, na odbiorcę, czeka ciągle w kolejce na dobrą odpowiedź.

Jednym z nich, ważnym i ciekawym, jest pytanie związane z historyczną zmiennością postrzegania zdjęć, historyczną zmiennością widzenia. Wygląda na to, że jako istoty historyczne, ukształtowane przez kulturę i własne doświadczenie bardziej aniżeli przez samą naturę, potrafimy doświadczyć różnicy między tym co widzimy, a tym co jesteśmy w stanie zobaczyć, kiedy przypisujemy temu znaczenie.

Kolekcja prezentowanych fotografii jest skromną próbą zmierzenia się z tym fascynującym problemem, wywołaniem refleksji oraz pytań dotyczących tego, co właściwie widzi człowiek zależnie od czasu, w którym ogląda obraz. Czy wiedza, wiara, świadomość i szacunek dla podstawowych wartości mają wpływ na nasze widzenie? Innymi słowy czy miłość, przywiązanie, smutek i radość, oddanie i braterstwo postrzegamy podobnie do naszych poprzedników, czy też spoglądając na nie, widzimy już inne światy?

Dylematu tego nikt definitywnie dzisiaj chyba nie rozstrzygnie, prowokując tym samym jeszcze bardziej naszą wyobraźnię, lub też z prostej wygody pozostanie w uspokajającym przekonaniu, że tak naprawdę nie zmienia się nic.

Sebastian Kaliński

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Znamy pełny line-up Rockowej Nocy. Festiwal startuje 15 listopada

Organizatorzy najgłośniejszego rzeszowskiego festiwalu ogłosili ostatnie dwa zespoły, które w tym roku zagrają na Rockowej Nocy. Do ujawnionych wcześniej wykonawców dołączyli: Deus Mortem oraz zwycięzcy Konkursowego Przeglądu Zespołów RN 2024, czyli Leepy.

Aktualności

Podwójne warsztaty dla dzieci z ilustratorem Arturem Nowickim

Warsztaty odbędą się w ramach projektu „Słowo i obraz” organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Aktualności

16. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy [PROGRAM]

Znamy szczegółowy program 16. edycji Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce odbędzie się w G2A Arenie w podrzeszowskiej Jasionce, która na 3 dni stanie się miejscem spotkania...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Znamy kolejne zespoły, które zagrają na festiwalu

Las Trumien i Percival Schuttenbach dołączają do line-upu tegorocznej edycji festiwalu Rockowa Noc. Do rozpoczęcia festiwalu pozostało nieco ponad tydzień.

Aktualności

I Symfonia Mahlera zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

Po dwutygodniowej przerwie, przestrzeń sali widowiskowej w Filharmonii Podkarpackiej znów wypełni muzyka symfoniczna. Tym razem melomani będą mieli okazje zanurzyć się w dźwiękach I Symfonii D – dur „Tytan” Gustava Mahlera. Orkiestrę...

Aktualności

Listopadowe spotkanie z historią w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie

W dniu Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Okręgowego w Rzeszowie odbędą się bezpłatne prelekcje, m.in. kierownika działu historycznego Rafała Kocoła oraz dr Wojciecha Mosia połączone z prezentacją eksponatów. Wstęp wolny.

Aktualności

Kto zostanie mistrzem i mistrzynią Rzeszowa w szachach? Trwają zapisy do turnieju

Od 7 do 11 listopada 2024 roku w Rzeszowskim Domu Kultury filia Słocina szachiści po raz kolejny powalczą o prestiżowy tytuł mistrza Rzeszowa. Tradycyjnie nie zabraknie również rozgrywek amatorów (gr. B) oraz...

Reklama