Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Fotografie Jerzego Wygody w Galerii WDK

Dodano: /

18 października o godz. 18:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się otwarcie wystawy fotografii Jerzego Wygody organizowanej w 1. rocznicę śmierci tego Artysty. Ekspozycja będzie czynna do 2 listopada 2022 r. w Galerii WDK w Rzeszowie, ul. S. Okrzei 7

Wystawa fotografii Jerzego Wygody upamiętnia wieloletnią twórczość tego artysty. Na wystawie zaprezentowany zostanie przekrój działalności artystycznej obejmującej 70 lat - od kształtowania się talentu w latach 50-tych ubiegłego wieku, aż po ostatnie fotogramy pochodzące z 2021 roku. Prócz fotografii analogowych i cyfrowych ekspozycję wzbogacą dyplomy oraz inne pamiątki dokumentujące fotograficzną drogę śp. Jerzego Wygody.

Jerzy Wygoda – wybitny artysta fotografik, działacz społeczny, członek i założyciel Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej - Stowarzyszenia Twórców.

Urodził się 24 sierpnia 1936 r. w Warszawie. Po wojnie osiadł wraz z rodzicami w Przeworsku gdzie uczęszczał do szkoły i w 1954 roku zdał maturę. Dyplom magistra inż. budownictwa lądowego uzyskał na Politechnice Warszawskiej w 1962 roku. Od tego czasu pracą i miejscem zamieszkania związany był z Rzeszowem. W 1980 r. zdobył uprawnienia instruktora fotografii kategorii 1. nadane przez Ministra Kultury i Sztuki. Rok później, po zdaniu egzaminu dyplomowego, tytuł mistrza w zawodzie fotograf. W roku 1988 ukończył Fakultatywne Studium Pedagogiczne przy Politechnice Rzeszowskiej, zaś pięć lat później (1993 r.) studia w Wyższym Studium Fotografii w Warszawie.

Jerzy Wygoda był autorem licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Brał udział w fotograficznych konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając kilkadziesiąt nagród oraz wyróżnień. Swoje fotografie autorskie eksponował również na wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Za twórczość fotograficzną oraz za swój wkład w rozwój fotografii i działalność w środowisku fotograficznym otrzymał liczne nagrody, medale i odznaczenia, między innymi: Złoty Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, Medal 150-lecia Fotografii, odznakę „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” a także srebrny i brązowy medal Polskiej Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych „za twórczość artystyczną w fotografii”.

Wśród prac artysty na szczególną uwagę zasługują fotografie przedstawiające podkarpacką rzeczywistość. Tematem, który często pojawiał się w twórczości artysty to stare, często zapomniane cmentarze wojenne. Artysta z niezwykłą uwagą fotografował cmentarze, a tym samym przekazał potomnym wycinek przeszłości, o której niewątpliwie powinniśmy pamiętać.

Oprócz fascynacji fotografią krajoznawczą, w dorobku Jerzego Wygody możemy podziwiać także fotografię dokumentacyjną i fotoreportażową. Mimo tak dużej różnorodności gatunkowej w pracach artysty możemy uchwycić jedno przesłanie, charakteryzujące i wyróżniające jego twórczość, a jest nim optymistyczne spojrzenie na świat i codzienność.

W swojej pracy Jerzy Wygoda posługiwał się zarówno fotografią w klasycznym wydaniu jak również stosował techniki fotografii cyfrowej i komputerowej obróbki zdjęć. Artysta przez wiele lat współpracował m.in. z Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Rzeszowskim Oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Rzeszowskim Stowarzyszeniem Fotograficznym, Galerią Miasta Rzeszowa, Fundacją Rzeszowską, Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym oraz licznymi instytucjami upowszechniającymi sztukę fotografii w Polsce.

Jerzy Wygoda zmarł 18 października 2021 r.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Zespół Organek zapowiada trasę koncertową MTV Unplugged. Rzeszów jednym z przystanków

W styczniu 2024 r.zespół Organek rozpocznie akustyczną trasę koncertową, która będzie promowała zapowiedziany na początek przyszłego roku album MTV Unplugged Organek. Do kwietnia grupa odwiedzi kilkanaście polskich miast, w tym również Rzeszów.

Aktualności

Od starożytności do XIX wieku. Cykl wykładów o historii sztuki w Rzeszowskich Piwnicach

W listopadzie Rzeszowskie Piwnice rozpoczną nowy cykl wykładów o historii sztuki. Poprowadzą je historyczki sztuki – dr Anna Stróż-Pawłowska oraz Karolina Chomiczewska. W sumie przez dwa semestry odbędzie się 12 spotkań.

Aktualności

"Serwus Madonna" - piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk w Filharmonii Podkarpackiej

Janusz Radek, Maja Kleszcz i Katarzyna Groniec powracają z kultowym recitalem „Serwus Madonna” z piosenkami z repertuaru Ewy Demarczyk. W najbliższą niedzielę wystąpią w Sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Aktualności

Domówka u Janusza w klimacie Halloween

Wielkimi krokami zbliża się ostatnia w tym roku Domówka i Janusza, czyli wyjątkowa impreza taneczna organizowana przez Rzeszowski Inkubator Kultury oraz Estradę Rzeszowską.

Aktualności

Dni Otwarte Nikon i warsztaty fotografii ulicznej

W najbliższy piątek, 20 października 2023 r. w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa odbędą się Dni Otwarte z marką Nikon, połączone z całodzienną strefą testową. W ramach wydarzenia zaplanowano również warsztaty fotografii ulicznej,...

Aktualności

Arcydzieła Brahmsa i Schumanna zabrzmią w Filharmonii Podkarpackiej

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej otworzy Koncert skrzypcowy D-dur Johannesa Brahmsa. Po przerwie usłyszymy IV Symfonię Roberta Schumanna. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi młody, gruziński dyrygent - Mirian Khukhunaishvili. Solistką wieczoru będzie urodzona w...

Aktualności

Wtorek z klasyką: "Sanatorium pod klepsydrą"

24 października 2023 r. w Kinie za Rogiem Cafe odbędzie się kolejna projekcja z cyklu „Wtorek z klasyką”. Tym razem widzowie będą mogli zobaczyć na dużym ekranie wyjątkowe dzieło Wojciecha Jerzego Hasa...

Aktualności

Piotr Milewski spotka się z czytelnikami w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Milewskim - znanym pisarzem, dziennikarzem i podróżnikiem, autorem książki „Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji”. Partnerem wydarzenia jest Fundacja...

Reklama