Rzeszów - Piątek, 10.01.2025
Reklama

Festiwal Fredrowski w Rzeszowie. Trzydniowa uczta dla miłośników teatru

Dodano: /

Początkiem marca w Rzeszowie będzie można zobaczyć trzy najwybitniejsze sztuki Aleksandra Fredry. Spektakle będą prezentowane w ramach Festiwalu Fredrowskiego Teatru Klasyki Polskiej.

Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w dniach 1 - 3 marca 2024 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego przy ul. Witolda 11a w Rzeszowie. Na scenie pojawią się m.in Jarosław Gajewski, Dariusz Kowalski, Leszek Zduń, Henryk Gołębiewski czy Łukasz Lewandowski. Bilety na festiwal dostępne są na stronie biletyna.pl

Program festiwalu i opis spektakli:

 

1.03.2024

ZEMSTA, reż. Michał Chorosiński

Pierwszego dnia zaprezentowana zostanie „Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińkiego. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym scenicznym powodzeniem, a Fredro za jej pomocą bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Wpływa na to niezwykła intryga oraz miłość Wacława i Klary. Pojawia się także nieszczęśliwie zakochany i wykorzystywany przez głównych bohaterów Papkin. Interesująca jest geneza komedii. W swoim zamku Kamieniec w Odrzykoniu Fredro odnalazł dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów – poprzednich, siedemnastowiecznych właścicieli Kamieńca – co zainspirowało go do napisania „Zemsty” i stworzenia tak wyrazistych, pełnokrwistych, niejednoznacznych charakterów. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku może powtórzyć się i w XXI wieku w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej. Misterne intrygi i dialogi na tyle charakterystyczne, że znane nawet literackim dyletantom („Jeśli nie chcesz mojej zguby krokodyla kup mi luby”, „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!” czy „Hej Gerwazy, daj gwintówkę! Niechaj sprzątnę tę makówkę!”)

Obsada: Joanna Kwiatkowska-Zduń, Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Dariusz Kowalski, Łukasz Lewandowski, Paweł Lipnicki, Tomasz Osica, Leszek Zduń.

 

2.03.2024

ŚLUBY PANIEŃSKIE, reż. Lidia Sadowa

W drugim dniu Festiwalu Fredrowskiego wystawione zostaną „Śluby panieńskie” w reżyserii Lidii Sadowej. To ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Fredro wzbija się ponad schematy narzucane przez epokę i opowiada o miłości po swojemu, czyli serio, nie stroniąc od dowcipu i uszczypliwości, a jednak ostatecznie głosząc pochwałę magnetyzmu i „bliskości serc”. Fredro wykorzystuje elementy „Strajku miłosnego”, figury obecnej już w starożytności w „Lizystracie” Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej – w „Sejmie panieńskim”.

Dajmy się porwać historii „Ślubów Panieńskich”, która w klasycznej adaptacji Lidii. Sadowej zachwyciła już dziesiątki widzów Teatru, ujmując lekkością formy i bogactwem języka.  

Obsada: Marta Dylewska, Andżelika Kurowska, Joanna Węgrzynowska, Ksawery Szlenkier, Maciej Wyczański, Przemysław Wyszyński, Leszek Zduń.

 

3.03.2024

DOŻYWOCIE reż. Michał Chorosiński

Z kolei w trzecim dniu Festiwalu zaprezentowane zostanie ,,Dożywocie’’ w reżyserii Michała Chorosińskiego. To wybitna klasyka polskiej komedii w tradycyjnym wykonaniu. Łatka – główny bohater dramatu, chciwy, przebiegły skąpiec – kupuje dożywocie młodego panicza Leona Birbanckiego i dzięki temu może czerpać dochód z procentów jego majątku – dopóki Birbancki żyje. Ten nie dba jednak ani o majątek, ani o zdrowie, a korzysta z młodości pełnymi garściami, prowadząc hulaszczy tryb życia… ku rozpaczy swojego protektora. Łatka chciałby wycofać się z nieudanej inwestycji. Równocześnie robi wszystko, aby chronić zdrowie Birbanckiego, ponieważ boi się utraty dożywocia.

Sztuka pisana w latach 1834-1835 należy obok „Ślubów Panieńskich”, „Pana Jowialskiego” i „Zemsty” do kwartetu najwybitniejszych komedii Aleksandra Fredry. W sposób arcy komiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę… Utwór mimo XIX-wiecznego anturażu pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy.

Obsada: Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Mateusz Grydlik, Dariusz Kowalski, Paweł Lipnicki, Cezary Łukaszewicz, Radosław Osypiuk, Ksawery Szlenkier, Leszek Zduń.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Nabór do tanecznej grupy reprezentacyjnej ArtDance Junior

Nabór do zespołu odbędzie się we wtorek 22 listopada 2022 roku o godzinie 18:30 w RDK filia Staromieście przy ul. Staromiejskiej 43a. Zajęcia przewidziane są dla młodzieży w wieku 12 – 14...

Aktualności

Koncert poświęcony Wandzie Rutkiewicz

Bilety na to wydarzenie można zakupić ze zniżką w ramach akcji „Polska Zobacz Więcej – Weekend za pół ceny”.

Aktualności

Regionalna premiera filmu "Śubuk" z udziałem twórców w Rzeszowie

Wydarzenie odbędzie się 1 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Kinie Zorza.

Aktualności

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie. Spotkania autorskie, blisko 50 wydawnictw [PROGRAM]

W piątek rozpocznie się dwudniowe święto tych, którzy książki piszą, wydają i czytają. Do Rzeszowa przyjadą mistrzowie słowa pisanego i mówionego, laureaci wielu prestiżowych nagród.

Aktualności

Piłkarski poranek dla dzieci w kinie Helios. Na ekranie Strażak Sam

Zbliża się kolejny, niedzielny filmowy poranek pełen atrakcji dla najmłodszych widzów w kinie Helios. Motywem przewodnim będą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz piętnasty zawita do Rzeszowa

Kilkadziesiąt projekcji filmów dokumentalnych dotyczących problemu uchodźców, zmian klimatu, demokracji, wolności i praw człowieka tak zapowiada się tegoroczny Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.

Aktualności

W weekend w Zorzy święto kina polskiego i europejskiego

Bilety na seanse w ramach tych dwóch inicjatyw będą w wyjątkowo niskich cenach.

Reklama