Rzeszów - Niedziela, 20.04.2025
Reklama

Festiwal Fredrowski w Rzeszowie. Trzydniowa uczta dla miłośników teatru

Dodano: /

Początkiem marca w Rzeszowie będzie można zobaczyć trzy najwybitniejsze sztuki Aleksandra Fredry. Spektakle będą prezentowane w ramach Festiwalu Fredrowskiego Teatru Klasyki Polskiej.

Trzydniowe wydarzenie odbędzie się w dniach 1 - 3 marca 2024 r. w auli Instytutu Teologiczno-Pastoralnego przy ul. Witolda 11a w Rzeszowie. Na scenie pojawią się m.in Jarosław Gajewski, Dariusz Kowalski, Leszek Zduń, Henryk Gołębiewski czy Łukasz Lewandowski. Bilety na festiwal dostępne są na stronie biletyna.pl

Program festiwalu i opis spektakli:

 

1.03.2024

ZEMSTA, reż. Michał Chorosiński

Pierwszego dnia zaprezentowana zostanie „Zemsta” w reżyserii Michała Chorosińkiego. Od prawie dwustu lat sztuka ta cieszy się niesłabnącym scenicznym powodzeniem, a Fredro za jej pomocą bawi i zachwyca kolejne pokolenia Polaków. Wpływa na to niezwykła intryga oraz miłość Wacława i Klary. Pojawia się także nieszczęśliwie zakochany i wykorzystywany przez głównych bohaterów Papkin. Interesująca jest geneza komedii. W swoim zamku Kamieniec w Odrzykoniu Fredro odnalazł dokument, opisujący burzliwe spory dwóch rodów – poprzednich, siedemnastowiecznych właścicieli Kamieńca – co zainspirowało go do napisania „Zemsty” i stworzenia tak wyrazistych, pełnokrwistych, niejednoznacznych charakterów. Cóż, historia Cześnika i Rejenta, przeniesiona z XVII do XIX wieku może powtórzyć się i w XXI wieku w brawurowej inscenizacji Teatru Klasyki Polskiej. Misterne intrygi i dialogi na tyle charakterystyczne, że znane nawet literackim dyletantom („Jeśli nie chcesz mojej zguby krokodyla kup mi luby”, „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba!” czy „Hej Gerwazy, daj gwintówkę! Niechaj sprzątnę tę makówkę!”)

Obsada: Joanna Kwiatkowska-Zduń, Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Dariusz Kowalski, Łukasz Lewandowski, Paweł Lipnicki, Tomasz Osica, Leszek Zduń.

 

2.03.2024

ŚLUBY PANIEŃSKIE, reż. Lidia Sadowa

W drugim dniu Festiwalu Fredrowskiego wystawione zostaną „Śluby panieńskie” w reżyserii Lidii Sadowej. To ponadczasowa komedia Aleksandra Fredry, napisana prawie dwieście lat temu, a jakby dzisiaj, najpóźniej wczoraj. Swoją aktualność zawdzięcza uniwersalnemu tematowi, który podejmuje – miłości. Fredro wzbija się ponad schematy narzucane przez epokę i opowiada o miłości po swojemu, czyli serio, nie stroniąc od dowcipu i uszczypliwości, a jednak ostatecznie głosząc pochwałę magnetyzmu i „bliskości serc”. Fredro wykorzystuje elementy „Strajku miłosnego”, figury obecnej już w starożytności w „Lizystracie” Arystofanesa, a także w polskiej XVII-wiecznej literaturze sowizdrzalskiej – w „Sejmie panieńskim”.

Dajmy się porwać historii „Ślubów Panieńskich”, która w klasycznej adaptacji Lidii. Sadowej zachwyciła już dziesiątki widzów Teatru, ujmując lekkością formy i bogactwem języka.  

Obsada: Marta Dylewska, Andżelika Kurowska, Joanna Węgrzynowska, Ksawery Szlenkier, Maciej Wyczański, Przemysław Wyszyński, Leszek Zduń.

 

3.03.2024

DOŻYWOCIE reż. Michał Chorosiński

Z kolei w trzecim dniu Festiwalu zaprezentowane zostanie ,,Dożywocie’’ w reżyserii Michała Chorosińskiego. To wybitna klasyka polskiej komedii w tradycyjnym wykonaniu. Łatka – główny bohater dramatu, chciwy, przebiegły skąpiec – kupuje dożywocie młodego panicza Leona Birbanckiego i dzięki temu może czerpać dochód z procentów jego majątku – dopóki Birbancki żyje. Ten nie dba jednak ani o majątek, ani o zdrowie, a korzysta z młodości pełnymi garściami, prowadząc hulaszczy tryb życia… ku rozpaczy swojego protektora. Łatka chciałby wycofać się z nieudanej inwestycji. Równocześnie robi wszystko, aby chronić zdrowie Birbanckiego, ponieważ boi się utraty dożywocia.

Sztuka pisana w latach 1834-1835 należy obok „Ślubów Panieńskich”, „Pana Jowialskiego” i „Zemsty” do kwartetu najwybitniejszych komedii Aleksandra Fredry. W sposób arcy komiczny ukazuje pozbawiony skrupułów, pełen chciwości świat, w którym, aby pozbyć się długów, ojciec jest w stanie sprzedać nawet własną córkę… Utwór mimo XIX-wiecznego anturażu pozostaje komedią żywą. Niezależnie od zmian, które przynosi upływający czas, problemy głównych bohaterów pozostają aktualne dla współczesnego odbiorcy.

Obsada: Karolina Piwosz, Jarosław Gajewski, Henryk Gołębiewski, Mateusz Grydlik, Dariusz Kowalski, Paweł Lipnicki, Cezary Łukaszewicz, Radosław Osypiuk, Ksawery Szlenkier, Leszek Zduń.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

23 autorów, ponad 70 zdjęć – nowa wystawa fotografii w Galerii WDK

Od 1 do 23 marca 2025 r. w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie prezentowana jest wystawa fotografii „Talenty fotograficzne Kraju Koszyckiego” organizowana pod Patronatem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców. Oficjalne otwarcie...

Aktualności

Recital „Panowie Paniom” z okazji Dnia Kobiet w WDK

8 marca br. o godz. 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pn. „Kultura jest kobietą”, które łączy muzykę, taniec i pasję twórczą. Wezmą w nim udział znakomite tancerki...

Aktualności

Premiera nowego spektaklu teatru Maska

Już w najbliższą sobotę, na deskach rzeszowskiego teatru Maska zadebiutuje spektakl „Calineczka” na motywach baśni Hansa Christiana Andersena. W przedstawieniu użyto aż 18 lalek. Mali widzowie usłyszą również 11 piosenek skomponowanych na...

Aktualności

Filmowy poranek dla dzieci. Bing i świat klocków LEGO

Klocki LEGO będą motywem przewodnim najbliższego Filmowego Poranka w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy, który odbędzie się w niedzielę, 2 marca 2025 r.. W sali kinowej odbędzie się projekcja bajek z...

Aktualności

Oscarowe shorty do obejrzenia w WDK

5 marca w Wojewódzkim Domu Kultury obędzie się projekcja filmów krótkometrażowych nominowanych do tegorocznej nagrody Oscara.

Aktualności

Babski wieczór z przedpremierowym pokazem filmu „Misie”

Przed nami kolejne filmowe spotkanie w kinie Zorza dedykowane Paniom. Tym razem w ramach cyklu „Babski Wieczór” odbędzie się przedpremierowy pokaz polskiej komedii zatytułowanej „Misie”. W obsadzie filmu są m.in. Krzysztof Zalewski,...

Aktualności

BOOM. Muzyka południowoamerykańska zabrzmi w Filharmonii Podkarpackiej

27 lutego 2025 r. w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się wyjątkowy koncert w ramach cyklu BOOM (Balet, Opera, Operetka, Muzyka). Orkiestrę poprowadzi Evandro Matté, który zabierze melomanów w egzotyczną podróż do świata brazylijskiej...

Aktualności

„Drugie oblicze anoreksji” – nowa wystawa w Galerii Nierzeczywistej RSF

Od 7 marca w przestrzeni Galerii Nierzeczywistej prezentowane będą prace Magdaleny Kowal. Wernisaż wystawy zatytułowanej odbędzie się o godz. 18:00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 31 marca 2025 r.

Reklama