W ostatni weekend czerwca w Rzeszowie odbędzie się 12. edycja Europejskiego Stadionu Kultury. Organizatorzy szykują kilkadziesiąt wydarzeń z różnych dziedzin sztuki, w tym m.in. koncerty, spektakle teatralne, performance, warsztaty dla starszych i młodszych i wiele innych. Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków. Klub Festiwalowy zmieni swoją lokalizację.
Wydarzenia w ramach ESK 2022 będą odbywały się w sumie aż w 11 lokalizacjach. W Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się kolejna edycja koncertu Art Celebration. Sporo będzie się działo będzie się też między innymi na Skwerze Kultury na Rynku, w Rzeszowskich Piwnicach, Galerii Nierzeczywistej, Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Teatrze Maska.
W tym roku Klub Festiwalowy przeniesie się z Bulwarów na fosę Zamku Lubomirskich i teren przy fontannie multimedialnej. To właśnie tam odbędzie się kilkanaście wydarzeń, między innymi silent disco, atrakcje dla najmłodszych, zlot food trucków, koncerty artystów z Polski i zagranicy w ramach wydarzenia Electro East, Przestrzeń Wymiany Myśli, Festiwal Działań Oddolnych.
Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem Europejskiego Stadionu Kultury jest Koncert Główny, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Odzyskać równowagę”. Wystąpią gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej (z krajów Partnerstwa Wschodniego) – wykonają własne utwory i zagrają w tzw. kolektywach, czyli duetach. Line-up zostanie zaprezentowany 31 maja, podczas konferencji w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie. Koncert Główny odbędzie się w tym samym miejscu co w ubiegłym roku, czyli w rzeszowskim Parku Sybiraków.
ESK 2022 to edycja przyjazna środowisku, dlatego część wydarzeń dotknie tematów dotyczących natury, ekologii i ekologii w sztuce – przykładowo w jednym z projektów znalazła się m.in. łąka kwietna, która już została wysiana na terenie Bulwarów.
Już wkrótce powinniśmy poznać szczegółowy program tegorocznego festiwalu.
Europejski Stadion Kultury od 2013 roku jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Wszystkie wydarzenia w ramach ESK są bezpłatne.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz