Rzeszów - Piątek, 27.09.2024
Reklama

Epicki poemat symfoniczny R. Straussa w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

Podczas najbliższego wieczoru muzycznego w Filharmonii Podkarpackiej, usłyszmy monumentalne dzieło Richarada Straussa – „Symfonia alpejska”. Orkiestrę FP poprowadzi  Jiří Petrdlík - jeden z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia.

Niemiecki kompozytor – Richard Strauss (1864 – 1949) w pełni zasłużył na miano „króla późnoromantycznej orkiestry symfonicznej”. W zakresie instrumentacji wzniósł się na nieosiągalne dla wielu kompozytorów wyżyny mistrzostwa. Jego utwory magnetyzują wielką siłę wyrazu, dzięki orkiestrze, która w rękach Straussa staje się narzędziem do budowania wielkich obrazów symfonicznych programowo – ilustracyjnych. Alpensinfonie op. 64 (1915), to właściwie epicki, pełen dramaturgii poemat symfoniczny, napisany na orkiestrę o potężnej obsadzie, która wprost oszałamia mnóstwem niezwykłych kolorystycznych efektów. Aby zilustrować samotną wyprawę wędrowca na alpejski szczyt zastosował kompozytor Windmaschine i Donnermaschine – naśladujące odgłosy deszczu i burzy. Symfonia rozpoczyna się akordami w ciemnych barwach, z których wyłania się motyw gór. To początek wyprawy w mrokach przed świtem. Aura jaśnieje – przy wschodzie słońca. Muzyka prowadzi słuchacza dalej alpejskim szlakiem poprzez łąki, strumienie, lasy i wodospady przepiękne naśladowane dźwiękami skrzypiec, harf i czelesty. W końcu wędrowiec dociera do lodowca – migotanie lodu oddają dźwięki trąbek w najwyższych rejestrach. Szczyt zostaje zdobyty. Wzruszenie wędrowca, podziwiającego zapierający dech w piersiach widok ze szczytu, obrazuje solo oboju. Emocjonalna kulminacja Symfonii alpejskiej jest peanem na cześć piękna natury. Droga powrotna przywołuje grozę burzy i szalejący wiatr, odmalowuje również zachód słońca. Dzieło kończy się cichym epilogiem, jakby „spowitym w mrokach nocy”.

Najbliższy koncert abonamentowy w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się w piątek, 12 stycznia  2024 r. Rozpoczęcie tradycyjnie o godz. 19:00. W bilety w cenie 30 zł (ulgowy) i 40 zł (normalny) do nabycia w kasie Filharmonii oraz na stronie internetowej instytucji.

 

Jiří Petrdlík /1977/ - jednen z najbardziej uznawanych europejskich dyrygentów swojego pokolenia. Studiował grę na fortepianie, puzonie i dyrygenturę (1995-2000 w Konserwatorium w Pradze, 2000-2005 w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze) u prof. Miroslava Košlera, prof. Miriam Němcovej, prof. Jiří Bělohlávka, prof. Radomila Eliški, prof. Františka Vajnara, prof.Tomáša Koutníka i innych. Ukończył studia w klasie mistrzowskiej głównego dyrygenta orkiestry Filharmonii w Nowym Jorku prof. Kurta Masura we Wrocławiu i głównego dyrygenta Filharmonii BBC prof. Jiří Bělohlávka.

W latach 2002-2009 był stałym dyrygentem Teatru Narodowego w Brnie i dyrektorem muzycznym Teatru Miejskiego w Brnie. Od 2004 r. jest zatrudniony jako stały dyrygent w Teatrze im. J. K. Tylta w Pilźnie. Petrdlík regularnie współpracuje gościnnie z prestiżowymi międzynarodowymi scenami operowymi (np. W Mesynie, Tuluzie, Warszawie, Północnym Teksasie, Pradze, Szegedzie, Kairze, Aleksandrii itp.).

W dziedzinie muzyki symfonicznej Jiří Petrdlík dyryguje czołowymi orkiestrami czeskimi i zagranicznymi (Praska Orkiestra Symfoniczna, Czeskie Radio SO, Czeskie Narodowe SO, Filharmonia Janáček w Ostrawie, Morawska Filharmonia w Ołomuńcu, Północnoczeska Filharmonia w Teplicach, Wrocławska Filharmonia, Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach, Orkiestra MTM w Warszawie, KSO w Toronto, Iwasaki Philharmonic ao) i regularnie pojawia się jako gość na różnych festiwali muzycznych w Europie, Japonii, Chinach, Kanadzie i USA. Od sezonu 2010/11 z powodzeniem rozwija bogatą współpracę artystyczną z Kairską Orkiestrą Symfoniczną, gdzie został mianowany Dyrektorem Artystycznym Generalnym i Głównym Dyrygentem w latach 2011-15.. W sezonie 2014/15 Petrdlík został zaproszony do Alte Oper w Frankfurcie, a w sezonie 2015/16 był gościnnym dyrygentem w Wiener Musikverein. Od tego czasu rozwijał bogatą współpracę artystyczną jako stały dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Od roku 2015 Petrdlík regularnie organizuje prestiżowe noworoczne trasy koncertowe w Chinach z wybitnymi europejskimi orkiestrami.

Petrdlík prowadził także szeroką działalność jako chórmistrz (od 2009 r. Dyrektor artystyczny praskiego chóru mieszanego), muzykolog (Uniwersytet Karola w Pradze) - zdobył tytuł doktora), wydawca i pedagog (kierownik wydziału dyrygentury Konserwatorium im. Jaroslava Ježka w Pradze) i z powodzeniem wziął udział w kilku konkursach (np. w konkursach: Prague Cantat, American Opera Competition, D. Flick Conductor Competition London). Jest przewodniczącym Jury Konkursu "Praga Kantat" i Towarzystwa Fibicha, a od 2017 r. Został dyrektorem unikalnego w skali światowej festiwalu melodramatu koncertowego „Melodramfest" i głównym dyrygentem międzynarodowej orkiestry Carpathia. Od sezonu 2020/21 jestem dyrektorem artystycznym zespołu opery w Teatrze im. J. K. Tyla Plzeň.

Szeroki repertuar Petrdlíka zawiera kompozycje różnych gatunków muzycznych, stylów i okresów. W dziedzinie dyskografii Petrdlík często zwraca uwagę na rzadko pojawiające się tytuły (np. Ezio Glucka - światowa premiera praskiej wersji opery Beethovena - Habsburskich kantat, Foerster - Glagolitic Mass, Fibich - Missa brevis, Prokofieva – Eugeniusz Oniegin, Arend – Astral Travels i in.)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

"Ocalić od zapomnienia" - upamiętnią twórczość wybitnych polskich artystów

W najbliższy czwartek odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Aktualności

Noworoczny Koncert Wiedeński w wykonaniu Orkiestry Księżniczek w Rzeszowie

Już 13 stycznia 2024 roku w Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się bestseller na polskiej scenie muzycznej - koncert pierwszej na Świecie Orkiestry Księżniczek z nowym programem pt. Noworoczny Koncert Wiedeński 2. Wystąpią soliści...

Aktualności

Joanna Jax spotka się z czytelnikami

W najbliższy czwartek, 23 listopada 2023 r. w Wypożyczalni Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33A odbędzie się spotkanie autorskie z pisarką Joanną Jax. Początek o godz....

Aktualności

Zespół Tara Fuki wystąpi w sali balowej łańcuckiego zamku

Czeski zespół Tara Fuki zagra koncert w sali balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach „Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych”.

Aktualności

Wystartowały Świąteczne Targi Książki. Tysiące książek na stoiskach, spotkania z autorami

W Millenium Hall rozpoczęło się dwudniowe święto literatury. Wśród zaproszonych gości są m.in. Artur Andrus, Jerzy Bralczyk, Manuela Gretkowska, Janusz Leon Wiśniewski czy Katarzyna Nosowska.

Aktualności

"Maria Stuart" po prawie 80-ciu latach powraca na deski Siemaszkowej

W najbliższą sobotę, w teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie odbędzie się premiera spektaklu „Maria Stuart” Juliusza Słowackiego. Tekst powraca na deski rzeszowskiej sceny po prawie osiemdziesięciu latach od pierwszego wystawienia.

Aktualności

Schubert, Mendelssohn i Brahms w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura „w stylu włoskim” Schuberta, Koncert skrzypcowy e-moll Mendelssohna i III Symfonia F-dur Brahmsa wypełnią program najbliższego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a...

Aktualności

Fotograficzna podróż do początków hali sportowej ROSiR

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa organizuje pierwszą, stałą ekspozycję zdjęć z archiwum realizowaną poza siedzibą galerii. Będzie to wystawa zatytułowana "W między_czasie" na której prezentowane będą fotografie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wystawa...

Reklama