Rzeszów - Piątek, 22.11.2024
Reklama

Dzieła trzech kompozytorów zabrzmią w piątek w Filharmonii Podkarpackiej

Dodano: /

„Taniec słowiański” Dvoraka, koncert skrzypcowy Sibelius i VII Symfonia Beethowena – to utwory które zabrzmią podczas piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej. Orkiestrę poprowadzi hiszpański dyrygent David Gimenez. Solistą wieczoru będzie mołdawski skrzypek Dumitru Pocitari.

Fiński kompozytor – Jean Sibelius (1865 – 1957), pragnął zostać wirtuozem skrzypiec. Mimo, iż nigdy nie zrealizował swojego marzenia, to pozostawił koncertującym skrzypkom prawdziwy skarb w postaci swojego Koncertu skrzypcowego d- moll. Nosi on ślady symfonicznego talentu kompozytora – jednego z największych symfonistów swoich czasów. Koncert pozwala soliście nie tylko zaprezentować umiejętności techniczne, ale także pokazać głębię dramatycznych tematów oraz ich specyficzny koloryt brzmienia wywodzący się z melodii i rytmiki fińskiej muzyki ludowej. Pełen ekspresji początek dzieła otwiera tajemniczy świat muzyki Sibeliusa, która prowadzi słuchacza od rapsodycznej w charakterze części pierwszej utworu, poprzez melancholijne Adagio, aż do wirtuozowskiego, pulsującego tanecznym nerwem Finału. Taneczne rytmy odnaleźć będzie można także w VII Symfonii  A –dur  (1812) Ludwiga van Beethovena  (1770 – 1827). Wagner  nazwał to dzieło „apoteozą tańca” i chociaż nie wszystkie jego części posiadają charakter taneczny, to z całą pewnością dominującym elementem muzycznym jest w nich rytm. Emocjonalny wyraz  poszczególnych części  Symfonii nie jest jednolity – w żywiołowym Vivace, poprzedzonym marzycielskim wstępem króluje pogodna atmosfera, a Allegretto zaskakuje nastrojem pełnym skupienia,  który rozpływa się w bardziej „słonecznym”  Scherzu. Kulminacja całego dzieła następuje w kodzie finału pełnym żywiołowego ruchu.

 

AB 19 stycznia 2024 r. ,piątek, godz. 19:00

SALA KONCERTOWA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ

DAVID GIMÉNEZ – dyrygent

DUMITRU POCITARI – skrzypce

W programie:

  • A. Dvořák – Taniec słowiański g – moll nr 8
  • J. Sibelius – Koncert skrzypcowy d – moll op. 47
  • L. van Beethoven – VII Symfonia A – dur op. 92

 

DAVID GIMÉNEZ

Urodzony w Barcelonie, David Giménez studiował grę na fortepianie i kompozycję w Conservatori del Liceu w swoim rodzinnym mieście. Następnie specjalizował się w dyrygenturze w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu u Karla Österreichera oraz w Royal Academy of Music w Londynie u Sir Colina Davisa. Od swojego debiutu z orkiestrą NDR w Hanowerze w 1994 roku występował na całym świecie, prowadząc najznakomitsze orkiestry i solistów w takich salach, jak Royal Albert Hall, Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel, Wiener Konzerthaus, Suntory Hall w Tokio oraz w nowojorskich Carnegie Hall i Avery Fisher Hall. W trakcie swojej kariery David Giménez dyrygował takimi zespołami, jak Orkiestra Filharmoników Wiedeńskich, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, londyńska Philharmonia Orchestra, Orkiestra Filharmonii Monachijskiej, Orchestre de Paris i Orkiestra Filarmonica della Scala. Obecnie David Giménez jest honorowym dyrygentem Orquestra Simfònica del Vallès w Barcelonie.

Opera zajmuje ważne miejsce w harmonogramie występów Maestro Giméneza. Wykonywał on szeroki repertuar operowy w takich teatrach, jak La Scala, Wiener Staatsoper, Royal Opera House Covent Garden, Zurich Opera House, Berlin Deutsche Oper, Théâtre du Champs-Elysées, Washington Opera, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro Real w Madrycie czy Sydney Opera House. Dzięki wyjątkowemu rozumieniu sztuki wokalnej Maestro Giménez regularnie współpracuje z takimi śpiewakami jak José Carreras, Plácido Domingo, Anna Netrebko, Roberto Alagna, José Cura, Bryn Terfel, Joseph Calleja i Charles Castronovo.

Maestro Giménez zasiadał również w jury konkursu wokalnego im. Verdiego w Parmie, Światowego Konkursu Operowego „Operalia” oraz Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Królowej Zofii w Madrycie. W 2022 roku został głównym gościnnym dyrygentem Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, a także dyrektorem artystycznym festiwalu „Sounds of Oradea” w Oradei w Rumunii.

W tym sezonie Maestro Giménez dyrygował między innymi Królewską Orkiestrą Filharmoniczną w Londynie, Belgijską Orkiestrą Narodową, Orchestra dell´Arena di Verona, Orchestra della RAI Torino, Orchestre de L´Île de France w Paryżu oraz Orquestra de Barcelona. W dziedzinie wykonawstwa muzyki operowej David Giménez otworzył niedawno sezon Gran Teatre del Liceu w Barcelonie serią koncertów w hołdzie Giuseppe Verdiemu i powierzono mu prawykonanie nowej opery El Juez, skomponowanej przez Christiana Kolonovitsa, która miała swoją światową premierę w Bilbao oraz na Festiwalu w Erl w Austrii. Maestro Giménez zadebiutował tą operą również w nowym Teatrze Maryjskim w Sankt Petersburgu i Theater an der Wien. Do jego ostatnich osiągnięć można zaliczyć takie produkcje operowe jak Traviata, Lunatyczka i Carmen (Sofia Opera i Las Palmas Opera). Maestro Giménez wystąpił również na kilku koncertach, które odbyły się w ramach pożegnalnej światowej trasy koncertowej José Carrerasa, a także podczas niedawnego tournée Roberto Alagni we Francji i Belgii.

Nagrania Maestro Davida Giméneza obejmują utwory realizowane dla takich wytwórni płytowych jak Decca, BMG Classics, Koch-Schwann, Erato i Discmedi.

 

DUMITRU POCITARI urodził się w 1991 roku w Mołdawii. Wywodzi się z rodziny o wielkich tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. W latach 2000-2012 został laureatem wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Rumunii, Kasachstanie, Bułgarii, Litwie, Białorusi, Ukrainie, Rosji oraz Izraelu. Uczestniczył w klasach mistrzowskich takich profesorów jak Eduard Wulfson, Phillipe Bride, Bujor Prelipcean, Serban Lupu, Zakhar Bron, Julian Rachlin, Alexandra Soumm, Nikolaj Znaider oraz Pinchas Zukerman. Jako solista wystąpił z „Moscow Virtuosi pod batutą Vladimira Spivakov na festwialu „“Ascending Stars in Kremlin”. Wystąpił również pod batutą Zubina Mehty z Orkiestrą Symfoniczną Buchmann-Mehta School of Music w Tel-Awiwie, w Alte Oper we Frankfurcie oraz z Izraelską Filharmonią w Charles Bronfmann Auditorium.

Dumitru kilkukrotnie występował z Martą Argerich oraz Fazilem Say’em na koncertach muzyki kameralnej w Izraelu i we Włoszech. Od 2014 roku jest członkiem Filharmonii Izraelskiej, a od 2019 został pierwszym koncertmistrzem tej orkiestry.

W 2022 roku zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie „Classic Strings” w Dubaju, otrzymując w finale dwie nagrody specjalne: za najlepszy dźwięk oraz za najlepszą interpretację Koncertu obowiązkowego napisanego przez Alexeya Shora.

W tym samym roku Dumitru wystąpił jako solista z orkiestrami w takich miejscach jak: Wielka Sala Filharmonii Berlińskiej, Złota Sala Musikverein w Wiedniu, Sala im. B. Smetany w Pradze oraz Sala Koncertowa Liszta w Budapeszcie. W marcu 2023 nagrał dla Naxos nowy utwór autorstwa Alexeya Shora. W kwietniu tego roku jako solista wystąpił z Vogtland Philharmonic Orchestra w Sali Herkulesa w Monachium.

Dumitru gra na skrzypcach wykonanych przez Giovanni Battista Guadagnini z 1755 roku

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Katarzyna Hadała przybliży historię rzeszowskich kin

Katarzyna Hadała, autorka publikacji „Kino, którego nie ma”, będzie gościem spotkania z cyklu „Zmieniają się krajobrazy” organizowanego w ramach 670-lecia lokacji Rzeszowa. Prelegentka opowie o historii rzeszowskich kin. Spotkanie odbędzie się 20...

Aktualności

Duże zainteresowanie filmem o rzeszowskich żużlowcach. Wprowadzono wejściówki

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Zainteresowanie filmem jest na tyle duże, że organizator zdecydował...

Aktualności

Rockowa Noc 2024. Godzinowa rozpiska koncertów

W piątek, 15 listopada startuje najgłośniejszy rzeszowski festiwal muzyczny. Tegoroczna edycja Rockowej Nocy odbędzie się w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Akademickiej 8. Podczas dwóch dni festiwalu na scenie pojawi...

Aktualności

Filmowy Poranek dla dzieci. Baranek Shaun, Chiński Smok oraz zabawy i animacje

Wydarzenie odbędzie się w kinie Helios przy al. Powstańców Warszawy w najbliższą niedzielę, 17 listopada 2024 r.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej z muzyką trzech kompozytorów

Piątkowy koncert symfoniczny w Filharmonii Podkarpackiej otworzą „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W dalszej części wieczoru usłyszymy „Koncert na harfę” A. Ginastera w wykonaniu solisty wieczoru Olivera Wassa oraz „I...

Aktualności

W sobotę rusza 12. edycja Rzeszów Jazz Festiwal. Headlinerem Randy Brecker

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników muzyki jazzowej. Już 16 listopada startuje 12. Rzeszów Jazz Festiwal. W tym roku organizatorzy zaplanowali pięć wyjątkowych koncertów, w czterech lokalizacjach.

Złote rzeszowskie dzieci

Premiera filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla z udziałem twórców [ZWIASTUN]

27 listopada 2024 r. w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu zatytułowanego „Złote rzeszowskie dzieci” z udziałem twórców i bohaterów. Obraz powstał w ramach programu Podkarpacka Kronika Filmowa 2024.

Aktualności

Festiwal Watch Docs po raz siedemnasty w Rzeszowie

Już po raz siedemnasty Rzeszów będzie jednym z przystanków Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. W programie blisko 20 projekcji dotyczących szeroko pojętych praw człowieka w tym problemów...

Reklama