Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Dwa nowe kolektywny na Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie

Dodano: /

Sara James i Olena Usenko (Ukraina) oraz Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina) to dwa nowe kolektywny, które zamykają tegoroczny line-up festiwalu Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury.

13. edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury odbędzie się w dniach 23 – 25 czerwca w Rzeszowie. Na uczestników czeka kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń związanych z teatrem, muzyką, tańcem, warsztatami i nie tylko.  Jedną z głównych atrakcji festiwalu jest Koncert Główny z kolektywami  gwiazd z Polski i zagranicy, który w tym roku odbędzie się w Parku Sybiraków.

- Ta edycja po raz kolejny ma charakter wyjątkowy i niepowtarzalny, bowiem w zeszłym roku wszystkie wydarzenia pełniły bardzo ważną rolę, rolę dodania otuchy, pocieszenia, odpoczynku od wojny tysiącom ludzi, którzy u nas przed wojną się chronili. Potwierdzamy tym samym słuszność tego typu projektu. Dalej opieramy się na różnorodności, interdyscyplinarności, większość naszych wydarzeń wychodzi na zewnątrz. Jednak tegoroczna edycja jest pójściem o krok dalej i budowaniem szerokiego pomostu pomiędzy kulturami Polski i Ukrainy, zachodem i wschodem, wyjścia świata demokratycznego na wschód, co ma znaczenie szczególne w kontekście starania się miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - mówi Konrad Fijołek, Prezydenta Miasta Rzeszów.

Gwiazdy Koncertu Głównego

Koncert Główny odbędzie się w Parku Sybiraków 23 czerwca. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Darię ze Śląska - wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzycznej, której pierwsza płyta miała debiut w ubiegłym roku. Koncerty Główny to tzw. kolektywy, czyli duety polsko – zagraniczne z udziałem: Justyna Steczkowska i Brainstorm (Łotwa), BOKKA i NOËP (Estonia), Sara James i Olena Usenko (Ukraina), Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina).

17 maja, podczas konferencji prasowej Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, ogłoszone zostały dwa kolejne kolektywy zamykające tegoroczny line-up WK ESK 2023.

Sara James i Olena Usenko (Ukraina)

Sara James Sara James to jedna z najbardziej obiecujących młodych artystek na polskiej scenie muzycznej, która zyskała już międzynarodowe uznanie. 14 - letnia wykonawczyni ma już na koncie zwycięstwo w czwartej edycji programu The Voice Kids (2021) oraz w Szansie na Sukces. Ta wygrana dała jej wstęp do udziału w konkursie Junior Eurovision w Paryżu, gdzie w finale zajęła 2. miejsce.

Sara wystartowała również w 17. edycji talent show America’s Got Talent (2022), gdzie została nagrodzona tzw. Golden Buzzerem przez samego Simona Cowella i zapewniła sobie miejsce w finale programu. Nagranie z tego występu odbiło się szerokim echem i dotarło na czołówki oglądalności serwisu Youtube. W 2021 roku została nominowana do nagrody Wiktora w kategorii odkrycie roku. W czerwcu 2022 roku została globalną ambasadorką programu Spotify EQUAL, która ma za zadanie promocję równości w przemyśle muzycznym. Jej cover piosenki “lovely” Billie Eilish i nowa wersja utworu “My Wave” sprawiły, że artystka została pierwszą Polką, która wydała swoje piosenki w ramach programu Spotify Singles. W 2022 roku na “Sylwestrze Marzeń TVP” w Zakopanem wystąpiła razem z Black Eyed Peas. Sara jest również kompozytorką i autorką tekstów. W 2021 roku wydała minialbum pt. „Jak co roku”. Od tego czasu wypromowała już kilka singli. W lutym 2023 roku swój najnowszy utwór promowała na słynnym stadionie FC Barcelona. Singiel ten został pierwszym polskim utworem, który trafił na listę new music Library na Spotify w aż 25 krajach. Video z nagraniem przeboju “Somebody” ma 9 mln wyświetleń na YouTube. W kolektywnie z Sarą, zaśpiewa Olena Usenko- 15-letnia ukraińska piosenkarka i aktorka, która na scenie występuje od 7 roku życia.

Wszechstronnie utalentowana, gra na gitarze, ukulele i syntezatorach, pianinie i perkusji. Maluje portrety, tańczy tańce towarzyskie i popowe, występuje w filmach i teledyskach ukraińskich gwiazd.

W 2020 roku brała udział w selekcjach do konkursu Eurowizji Junior, pod pseudonimem artystycznym Ellen i zajęła 2. miejsce z singlem “Never Get Free”. Zwyciężczyni ukraińskich selekcji do konkursu oraz reprezentantka Ukrainy w Konkursie Eurowizji Junior 2021. Podczas koncertu wykonała balladę „Vazhil”, do której sama napisała słowa i muzykę, i zakończyła konkurs na 6. miejscu. W selekcjach na reprezentanta Ukrainy podczas konkursu Eurowizji zdobyła maksymalną ilość punktów. Niedawno wyszedł jej singiel „ruzzky Soldier” – emocjonalny apel do rosyjskich żołnierzy, którzy najechali Ukrainę. Niedługo ukaże się pierwszy album artystki. Jej covery popularnych piosenek na Youtubie sięgają kilkuset tysięcy wyświetleń.

Smolik//Kev Fox i Alina Pash (Ukraina)

SMOLIK// KEV FOX to niezwykły duet dwóch indywidualistów: “króla” polskiej produkcji muzycznej i kompozytora Andrzeja Smolika z Kev’em Foxem – angielskim wokalistą o charyzmatycznym głosie, twórcy altrockowych ballad. Ich pierwszy wspólny album SMOLIK// KEV FOX z 2015 był strzałem w dziesiątkę- został nagrodzony nagrodą Fryderyka w kategorii elektronika i alternatywa, a singiel „Run” przez wielu uznawany był za utwór roku. Od czerwca 2017 płyta ma status platynowej. Płyta została uznana za najlepszą polska płytę roku 2015 przez Agorę oraz zajęła drugie miejsce w zestawieniu muzycznego portalu BrandNewAnthem. We wrześniu 2018 miała miejsce premiera

QUEEN OF HEARTS, czyli najnowszej EP-ki, na której duet eksploruje indie-popowe brzmienia. Pracy nad Ep-ką towarzyszyło powstanie filmu w technologii VR. W pierwszej połowie 2023 roku ma sięukazać kolejny album artystów. Ich utwory mają milionowe odsłony na YouTube.

Duet Smolik//Kev Fox wystąpi z Aliną Pash, oryginalną piosenkarką i raperką pochodzącą z Ukrainy. Jej twórczość to muzyczne eksperymenty z muzyką popularną, hip hopową i folkową. Finalistka programu wokalnego X-Factor na Ukrainie. W 2019 roku zwyciężyła w plebiscycie Elle Style Award.

Była również kilkakrotnie nominowana do nagród YUNA i Jager Music Awards 2018 i 2019, 2021. W 2022 otrzymała prestiżową Nagrodę Music Moves Europe jako Artystka, która „prezentuje brzmienie dzisiejsze i jutrzejsze”. W tym samym roku wygrała ukraińską selekcję do Konkursu Eurowizji. Od 13.roku życia brała udział w festiwalach wokalnych: „Młoda Halychyna”, „Gwiazdka świąteczna”, „Gwiazda Bukowiny”, „Eurostar dziecięcy”, „Tęcza nad Tisą”, „Kryształowa Grona”, „Krymskie fale” i wiele innych. W 2015 roku wzięła udział w konkursie X-Factor, gdzie zajęła trzecie miejsce. W 2017 r. ukończyła Kijowską Akademię Różnorodności i Sztuki Cyrkowej z tytułem magistra. W 2018 r. zaprezentowała debiutancki singiel „Bitanga” i klip wideo do niego – piosenka łączy hip-hop, elementy muzyki pop i motywy etniczne, a wideo zostało nagrane przy udziale francuskiego rapera Jawa z DOP. Piosenkarka łączy brzmienia wiejskie z miejskimi, inspiruje się zarówno swoim miejscem pochodzenia, jak i audiosferą dużego miasta. W 2019 wydała siostrzane albumy Pintea:Gory i Pintea:Misto, które zgłębiały te inspiracje. Alina współpracowała z wieloma cenionymi artystami, między innymi: przy utworze „Robot” z zespołem „TNMK”, przy realizacji kolędy hip-hopowej „Dobry wieczór” (pomysł stworzył raper Yarmak). Utwór „Padlo” nagrała razem z raperką Alyona Alyona. 10 września 2019 miała miejsce premiera teledysku do piosenki „First Lady” nagranej z Pianoboi.

Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury to festiwal, który co roku przyciąga do Rzeszowa tłumy mieszkańców regionu oraz turystów. Odbywa się już po raz trzynasty, a od 2013 roku jest częścią większego projektu – festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia). Jego atutem jest jego interdyscyplinarność.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama