Rzeszów - Sobota, 05.10.2024
Reklama

DKF Klaps świętuje jubileusz 65-lecia: wystawa i projekcja filmu z muzyką na żywo

Dodano: /

W najbliższy poniedziałek, 24 czerwca 2024 r. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie organizuje spotkanie jubileuszowe z okazji 65-lecia Dyskusyjnego Klubu Filmowego „KLAPS”. Z tej okazji zaplanowano otwarcie wystawy upamiętniającej polską gwiazdę kina niemego Polę Negri oraz projekcja filmu z 1918 r. z muzyką na żywo.

O godz. 18:00 w Galerii WDK odbędzie się otwarcie wystawy zatytułowanej „Pola Negri i początki starego kina” ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Toruniu i Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu oraz wystawy archiwaliów związanych ze starym kinem zgromadzonych przez Monikę Zając-Czerkies - głównego instruktora WDK w Rzeszowie.

O godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej odbędzie się projekcja filmu niemego z 1918 roku pt. „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” z Polą Negri w roli głównej. Seansowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu „Czerwie”.

Dyskusyjny Klub Filmowy KLAPS działający w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie należy do jednego z najstarszych w Polsce, a do rejestru Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych został wpisany dnia 21 stycznia 1959 r. pod numerem 56. Pomysłodawcami utworzenia Klubu byli redaktorzy: Jerzy Piskor, Witold Szymczyk i Maria Cecylia Guziołek z Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Jerzy Narol i lek. med. Bronisław Radowski.

W działalności Klubu od samego początku stosowano projekcje wprowadzające do filmu, polegające na prezentacji wybranych urywków z filmów planu repertuarowego Klubu, urządzano wystawy plakatów i fotosów filmowych, zorganizowano także pokazową, otwartą dyskusję nad filmem „Popiół i diament” z udziałem aktorki Ewy Krzyżewskiej. Ciekawe były również dyskusje, które odbywały się każdorazowo po wszystkich wyświetlanych filmach.

Praktycznie od początku działalności DKF-u opiekunką tej formy klubowej była Danuta Lipińska, instruktor WDK w Rzeszowie i „pasjonat filmu”, jak określali ją wieloletni działacze klubowi: Stanisław Grzał, Julian Ratajczak i Bogdan Biskup. W latach 1960-1990 zorganizowano kilkaset projekcji filmowych, przeglądów tematycznych, spotkań i innych wydarzeń filmowych. Odbyło się również kilka edycji ogólnopolskiej imprezy „Kino Młodych”, w ramach której swoje etiudy studenckie prezentowali m. in. późniejsi polscy reżyserzy, tacy jak: Krzysztof Kieślowski, Piotr Szulkin i Krzysztof Zanussi.

Od 1992 r. Klubem opiekuje się Adam Kus – wówczas instruktor ds. fotografii i filmu WDK, a obecnie Kierownik Działu Technik Audiowizualnych i Cyfrowych. Niepowtarzalne prelekcje do filmów wygłaszali Adam Głaczyński, a następnie Grzegorz Boratyn, którzy współpracując z WDK pomagali wybierać najciekawsze i najbardziej wartościowe propozycje filmowe. Początkowo w swojej działalności „Klaps” pomijał aktualną produkcję filmową, promując klasyczne dzieła wybitnych twórców kina światowego. W nawiązaniu do tej tradycji w latach 90-tych odbyło się wiele projekcji ze zbiorów Filmoteki Narodowej. Największą popularnością cieszyły się cykle filmów nagradzanych Oscarami, Złotymi Palmami, a także przeglądy największych mistrzów kina. Organizowano również projekcje kina niemego z udziałem taperów grających przed ekranem na fortepianie oraz cykliczne przeglądy wybranych reżyserów i filmów poruszających określony temat czy gatunek. Należy podkreślić, że za najlepszą działalność w Polsce w sezonie 1996–1999 r.

DKF „Klaps” otrzymał prestiżową Nagrodę im. Antoniego Bohdziewicza przyznaną przez Radę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych w Warszawie. W 2005 r. DKF „Klaps” w Rzeszowie zawiesił regularne projekcje, a wiązało się to z rozpoczętym w WDK remontem sali widowiskowo-kinowej, a później z remontem całego budynku. Od 2006 r. bardzo popularne stało się tzw. kino niezależne i dlatego w ofercie programowej pojawiło się wiele propozycji związanych właśnie z tym kierunkiem. Zorganizowano kilkadziesiąt projekcji festiwalowych i replik pofestiwalowych, które spotykały się z dużym zainteresowaniem widzów. Były również interesujące prezentacje najlepszych filmów z kilku ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Do działalności filmowej wpisał się również Multimedia Festiwal Filmów Optymistycznych „Happy End”, organizowany przez kilka lat wspólnie z Fundacją „Obrazy bez granic”. Regularna działalność DKF-u została wznowiona w 2012 r., a prelekcjami i moderowaniem spotkań dyskusyjnych zajmowali się Rafał Kaplita (początkowo) oraz Dominik Nykiel, który do dziś współpracuje z WDK. Na pofilmowych dyskusjach widzowie starają się głębiej zrozumieć poruszaną w filmach tematykę i niejednokrotnie dowiadują się o tym, że wielu z nich oglądało „inny film”.

Każdego roku w pokazach uczestniczy blisko 4 tys. widzów, a prezentowanych jest około 40 tytułów. Do bieżącego, nowszego repertuaru z filmami wartościowymi, nagradzanymi i wyróżnianymi na licznych festiwalach włączane są dodatkowo filmy dokumentalne oraz tzw. filmowe klasyki wybitnych mistrzów kina XX wieku. DKF „Klaps” przez organizację takich projekcji ma duży wpływ na kształtowanie umiejętności samodzielnej oceny oglądanych filmów i podnosi kulturę filmową przez upowszechnianie tytułów o niejednokrotnie wybitnych walorach artystycznych.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

12. Ogólnopolski Festiwal "Piosenka w Meloniku". Gwiazdą Sławek Uniatowski

W dniach 25 – 26 kwietnia 2024 roku w Rzeszowie odbędzie się 12 edycja festiwalu „Piosenka w Meloniku”. Podczas Koncertu Galowego wystąpią nagrodzeni laureaci oraz muzyczna gwiazda wieczoru – Sławek Uniatowski.

Aktualności

Disco lat 90. Haddaway, Mr. President i Ice Mc wystąpią w Rzeszowie

W czerwcu do Rzeszowa przyjadą legendy muzyki pop lat 90-tych. Podczas koncertu, Haddaway, Mr. President i Ice Mc wykonają m.in. swoje największe hity: "What is love", "Coco Jamboo" czy "Think about the...

Aktualności

Ponad 370 zdjęć na wystawie XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych

Do końca kwietnia w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie można oglądać wystawę prac podkarpackich fotografów w ramach XXII Podkarpackich Konfrontacji Fotograficznych.

Aktualności

Chcą dać "drugie życie" niechcianym meblom. Nowa inicjatywa RDK w ramach "Reggae nad Wisłokiem"

Rzeszowski Dom Kultury zachęca mieszkańców Rzeszowa oraz lokalne firmy do wzięcia udziału w nowej ekologicznej inicjatywie pod nazwą „Drugie życie mebli”. Jej celem jest stworzenie strefy chillout podczas tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu...

Aktualności

Zosia Nowakowska i Wojtek Myrczek zaśpiewają piosenki z lat 20. i 30.

W programie m.in.: Połóż Dłoń Na Dłoni, To Ostatnia Niedziela, Umówiłem Się Z Nią Na Dziewiątą, The Way You Look Tonight, Over The Rainbow, Już Nie Zapomnisz Mnie, Miłość Ci Wszystko Wybaczy.

Aktualności

Kolejne spotkanie z cyklu Wege Pogadanki

Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury zapraszają na czwarte spotkanie z cyklu WEGE POGADANKI, które odbędzie się w piątek 19 kwietniaw Rzeszowskim Inkubatorze Kultury.

Aktualności

Bazos, Bruch i Mozart w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Grecka dyrygentka Maria Bazou poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej podczas piątkowego koncertu. Solistką wieczoru będzie skrzypaczka Oriana Masternak. Zabrzmią utwory Bazosa, Brucha i Mozarta.

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia. Trzy sceny, kilkudziesięciu artystów [PEŁNY LINE-UP]

Już za niespełna miesiąc na miasteczku Politechniki Rzeszowskiej odbędzie się największa studencka impreza na Podkarpaciu. Organizatorzy 29. Rzeszowskich Juwenaliów ogłosili już pełen line-up. Karnety dostępne w sprzedaży tylko do końca kwietnia.

Reklama