Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

DKF Klaps. Kwiecień z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

Dodano: /

Cztery filmowe seanse zaplanowano w ramach kwietniowego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps”. Przed każdą projekcją prezentowane będą Polskie Kroniki Filmowe z lat 60-tych. W repertuarze m.in. najnowszy obraz Hirokazu Koreedy (Złodziejaszki, Nasza młodsza siostra) zatytułowany „Monster”. Film został nagrodzony Złotą Palmą za najlepszy scenariusz na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.

Pokazy filmów w ramach DKF Klaps odbywają się w poniedziałki, o godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej Wojewódzkiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 7. Przed każdym seansem o filmie opowiada Dominik Nykiel. Z kolei po projekcji można wziąć udział w dyskusji, wyrazić swoją opinię na temat seansu czy posłuchać zdania innych kinomanów.

Karnety miesięczne na trzy filmy dostępne są w cenie 30 zł. Za pojedynczą wejściówkę na wybrany seans zapłacimy 12 zł.

 

KWIECIEŃ W DKF KLAPS

08.04.2024 r. - CZERWONE NIEBO, reż. Christian Petzold

15.04.2024 r. - TYLE CO NIC, reż. Grzegorz Dębowski

22.04.2024 r. - CZTERY CÓRKI, reż. Kaouther Ben Hania

29.04.2024 r. - MONSTER, reż. Hirokazu Koreeda

 

CZERWONE NIEBO, reż. Christian Petzold

gatunek: melodramat / produkcja: Niemcy 2023 / czas trwania: 103 min

Leon i Felix to dwaj przyjaciele, którzy postanowili spędzić lato w położonym w lesie domku wakacyjnym nad Bałtykiem. Ma to być czas relaksu, odpoczynku od miasta, ale też poszukiwania inspiracji do pracy. Pierwszy z nich pisze właśnie kolejną książkę, drugi próbuje skompletować fotograficzne portfolio. Kiedy mężczyźni docierają na miejsce, wygląda na to, że nie będą tam sami. Okazuje się, że jeden z pokoi zajmuje młoda dziewczyna imieniem Nadja, którą z kolei odwiedza Devid. Optymizm oraz radość z życia, jakie wnosi ta dwójka, nie współgra z pozą udręczonego artysty reprezentowaną przez Leona. Mężczyzna przechodzi kryzys twórczy, a dodatkowy stres powoduje u niego zapowiedź odwiedzin wydawcy. Chcąc nie chcąc, czwórka młodych bohaterów jest na siebie skazana, a wzajemne relacje między nimi ulegają ciągłym zmianom. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, gdy w okolicy wybucha seria groźnych pożarów lasu.

Nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na ostatnim festiwalu w Berlinie nowy film Christiana Petzolda to słodko-gorzka obyczajowa historia o miłości z proekologicznym przesłaniem. Niemiecki reżyser po raz kolejny, z dużym wyczuciem, zagłębia się w ludzkie emocje, zastanawiając się nad problemem kryzysu twórczego i jego wpływu na emocjonalną dojrzałość

nagrody:

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie – Srebrny Niedźwiedź (Grand Prix Jury)

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Odessie – Nagroda Specjalna Jury

2023 - Europejski Festiwal Filmowy w Palić (Serbia) – najlepszy film, nagroda FIPRESCI

2023 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w São Paulo – nagroda krytyków filmowych

 

 

TYLE CO NIC, reż. Grzegorz Dębowski

gatunek: dramat, kryminał / produkcja: Polska 2023 / czas trwania: 93 min

Jarek to rolnik z krwi i kości, który nie boi się ciężkiej pracy ani konfrontacji z władzą. Kiedy lokalny poseł zdradza interesy miejscowych, Jarek zostaje liderem protestu i organizuje pikietę pod domem polityka. Nie wie, że wkrótce znajdzie się w samym środku mrocznej intrygi, która zagrozi jego bliskim i postawi pod znakiem zapytania wymarzoną przyszłość...

Film doceniono podczas ostatniego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Grzegorza Dębowskiego nagrodzono za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz. Grającego główną rolę Artura Paczesnego obwołano najlepszym aktorem a Agnieszka Kwietniewska zdobyła laur dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

 

CZTERY CÓRKI, reż. Kaouther Ben Hania

gatunek: fabularyzowany dokument / produkcja: Francja, Tunezja 2023 / czas trwania: 110 min

Cztery córki zostały nominowane do Oscara za najlepszy dokument i zdobyły nagrodę w tej kategorii na ostatnim festiwalu w Cannes, jednak sam film jest zaskakującym połączeniem fabuły, dokumentu, policyjnej rekonstrukcji, z polityczną rewolucją w tle. Całą opowieść oparto zaś na prawdziwej, wstrząsającej historii Olfy Hamrouni i jej dzieci.

Ta wyjątkowa forma pozwala jednej z najbardziej uznanych reżyserek współczesnego kina (to jej druga nominacja do Oscara), Kaouther Ben Hani, zanurkować głęboko w temacie, który został zbanalizowany przez media. Bohaterką jest Olfa (we własnej osobie, ale czasem zastępowana na ekranie przez aktorkę), matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”, które prowadzi aż do jednej z najniebezpieczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie – tzw. Państwa Islamskiego.

Ben Hania – podobnie jak Deniz Gamze Ergüven, autorka obsypanego nagrodami Mustanga – tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek. Poruszające, niekiedy konfrontacyjne, z pewnością prowokacyjne i szalenie odważne Cztery córki są również wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet. Od Tunezji dzielą nas setki kilometrów, jednak film Ben Hani wybrzmiewa zaskakująco aktualnie również w Polsce.

 

MONSTER, reż. Hirokazu Koreeda

gatunek: dramat / produkcja: Japonia 2023 / czas trwania: 126 min

Kiedy Minato zaczyna dziwnie się zachowywać, jego matka od razu wyczuwa, że coś jest nie tak. Kiedy odkrywa, że za wszystkim stoi nauczyciel, wpada do szkoły i żąda, aby wyjaśnił jej, co się dzieje. W miarę, jak poznajemy historię oczami matki, nauczyciela i chłopca, powoli dochodzimy do prawdy.

(kilka słów od reżysera)

Sakamoto Yuji, z którym po raz pierwszy współpracowałem przy tym filmie, to scenarzysta, którego szanuję najbardziej spośród tych, którzy nadal są w branży. Jestem od niego nieco starszy, ale żyliśmy w tych samych czasach, oddychaliśmy tym samym powietrzem pod pochmurnym niebem, kiedy on tworzył swoje scenariusze. Pisał o zaniedbaniach, o przestępcach oraz pseudorodzinach. Historie, które nas interesują, dotykają podobnych tematów i motywów, chociaż poruszaliśmy je w różnym czasie. Każdy z nas wybrał własne podejście do tych tematów. Tak jakbyśmy wdychali to samo powietrze, ale inaczej je wydychali.

Tym razem Sakamoto i ja stworzyliśmy film, synchronizując nasze oddechy. Historia opowiada o wydarzeniu, które miało miejsce w małej szkole w prowincjonalnym mieście w Japonii, oraz o małych iskrach, które tworzą potężny pożar i dzielą ludzi, którzy tam mieszkają. Dołączyłem do projektu rozwinięcia scenariusza w 2019 roku na zaproszenie producenta Kawamury Genki. To było jeszcze zanim pandemia COVID-19 wywróciła nasze życie do góry nogami. Jestem zaskoczony, że film niespodziewanie ukazuje rozdźwięk, jaki obserwujemy między ludźmi, krajami i grupami etnicznymi na całym świecie.

Pracując po raz pierwszy ze scenarzystą, producentami oraz Ryuichi Sakamoto – kompozytorem, z którym zawsze chciałem współpracować, stworzyliśmy cudowny film, z którego jestem bardzo dumny.

nagrody:

- Festiwal Filmowy w Cannes: Złota Palma za najlepszy scenariusz,

- Festiwal Filmowy w Cannes: Nagroda Specjalna - Palma „Queer”,

- Azjatycka Nagroda Filmowa: Najlepszy reżyser,

- Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej: Debiut roku,

- Nagroda Japońskiej Akademii Filmowej: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Blues Route'24 - cykl koncertów w ramach Rzeszów Breakout Days

Zbliża się Rzeszów Breakout Days, czyli coroczne wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie twórczości Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. W programie liczne koncerty i inne działania, w tym kultowa już akcja „Gramy dla...

Aktualności

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Grabowskim z zespołu Dezerter

Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów punkrockowego zespołu Dezerter, spotka się w Rzeszowie z czytelnikami i z fanami. Okazją do spotkania jest książka jego autorstwa zatytułowana „Przyjeżdżajcie, będzie super!”, która miała swoją...

Aktualności

Narodowe Czytanie 2024. Wspólne czytanie „Kordiana” w Ogrodach Bernardyńskich

"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba" - w sobotę aktorzy, mieszkańcy Rzeszowa i regionu oraz zaproszeni goście będą czytać fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Aktualności

Spotkanie z autorem powieści sensacyjnych w ramach Letnich Ogrodów Literackich

Przed nami kolejne spotkanie w ramach Letnich Ogrodów Literackich organizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Tym razem gościem cyklu będzie Vincent V. Severski, autor powieści sensacyjnych.

Aktualności

Podkarpacki Festiwal Osób Wyjątkowych. Koncert finałowy na rzeszowskim Rynku

W piątek (6.09) w Rzeszowie odbędzie się koncert finałowy Podkarpackiego Festiwalu Osób Wyjątkowych. Wydarzenie zaplanowano na rzeszowskim Rynku. Oprócz muzyki, przewidziano również szereg atrakcji.

Aktualności

"Historia Rzeszowa piaskiem malowana". We wrześniu trzy pokazy plenerowe

We wrześniu mieszkańcy trzech rzeszowskich osiedli – Zalesie, Załęże i Staromieście – będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowe spektakle plenerowe, które przeniosą do krainy legend rzeszowskich. Pierwsze widowisko już w piątek, 6 września.

Aktualności

Eskaubei & Tomek Nowak Quartet zainaugurują X Podkarpacką Jesień Jazzową

Koncert zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet rozpocznie jubileuszową X edycję Podkarpackiej Jesieni Jazzowej. Będzie t0 koncertowa premiera nowej płyty grupy przygotowanej z okazji 10-lecia istnienia. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wokalistka Aleksandra...

Aktualności

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek zagra największe przeboje w Rzeszowie

Pierwsza na świecie Orkiestra Księżniczek już 6 października wystąpi w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie przy ul. Fryderyka Chopina 30. Będzie to koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia najpiękniejszej orkiestry Świata. Na słuchaczy czeka...

Reklama