Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

"Czytelnik w sieci kultury" - nowy projekt Wojewódzkiego Domu Kultury

Dodano: /

Wykłady, kreatywne warsztaty, spotkania on-line. Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie zaprasza na prezentację projektu „Czytelnik w sieci kultury” w ramach Programu Promocja Czytelnictwa.

Start o godzinie 12:00 w dniach 11–14 października 2021 r.

Najlepsi znawcy i twórcy komiksu z Podkarpacia wygłoszą wykłady poświęcone twórczości rodzimych artystów. W programie również warsztaty kreatywne, które poprowadzi jeden z najlepszych polskich rysowników. Wszystko zupełnie bezpłatnie w formule online. Zapraszamy na nowo utworzoną stronę internetową www.komiks.kulturapodkarpacka.pl.

O projekcie:

Punktem głównym jest cykl wykładów oraz warsztaty kreatywne i edukacyjne pokazujące, w jaki sposób powstaje komiks. Wykłady poprowadzą wyjątkowi eksperci w swojej dziedzinie.

Celem nadrzędnym projektu jest popularyzacja czytelnictwa za pośrednictwem twórczości komiksowej, zaprezentowanie tego ciekawego zjawiska czytelniczo-kulturowego, jakim jest twórczość komiksowa (ze szczególnym uwzględnieniem twórców Podkarpackich).

Ważnym elementem będzie próba zapoznania odbiorców z:

  • miejscem komiksu w polskim dziedzictwie narodowym,
  • aktywnościami zmierzającymi do jego ocalenia i udostępnienia publiczności,
  • wystawami retrospektywnymi mistrzów polskiego komiksu,
  • pokazaniem aktywności, działającej od ponad 20 lat, Rzeszowskiej Akademii Komiksu.

Tematy wykładów i prelegenci:

„Komiks na Podkarpaciu – tradycja i współczesność”, 11 października, 2021 r., godzina 12:00 .

Wykład poświęcony wyjątkowym twórcom i artystom związanym z Podkarpaciem, a także ich osiągnięciom prowadzi Wojciech Birek – badacz, kiedyś publicysta, od czasu do czasu scenarzysta i rysownik, czasami organizator wystaw komiksu w kraju i za granicą, a od 30 lat tłumacz komiksów i tekstów o komiksach z języka francuskiego (m. in. seria Thorgal). Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od wielu lat współpracownik Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, a ostatnio organizator komiksowej części festiwalu literackiego „Góry Literatury”. Autor książek Grzegorz Rosiński – mistrz ilustracji i komiksu (2012), Z teorii i praktyki komiksu. Propozycje i obserwacje (2013), oraz Henryk Sienkiewicz w obrazkach (wyd. Fundacja Instytut Kultury Popularnej w Poznaniu, 2018), która stała się jego pracą habilitacyjną.

Współautor zagranicznych publikacji promujących polski komiks we Francji i Niemczech. Scenarzysta komiksów z serii Strażnicy Orlego i trzech komiksów dla rzeszowskiego oddziału IPN (rys. Grzegorz Pudłowski i Mikołaj Birek. Publikował komiksy w magazynach „Komiks Forum” (Naznaczony mrokiem), „Awantura” (Miasto trędowatych) „Czas komiksu. Antologia” (Przymierze Pajęczej Nici, rys. Maciej Mazur), „Krakers” (Układ, Na dworze króla Ćwieczka, Kosmiczny kumpel), „Biceps”, w paru antologiach komiksu oraz w lokalnej prasie codziennej (rzeszowski dziennik „AZ”, „Supernowości”, „Wiadomości Skierniewickie”, „Tygodnik Bałtycki”). Mieszka w Rzeszowie i w Górach Wałbrzyskich.

„Od pomysłu do komiksu”, 12 października 2021 r., godzina 12:00.

Warsztaty poświęcone kreacji komiksu. Do swojej pracowni zaprosi nas wyjątkowy artysta: rysownik, a także muzyk (którego fragmenty muzyki będą nam towarzyszyć w trakcie warsztatów) – Maciej Mazur, jeden z bardziej utalentowanych współczesnych polskich rysowników komiksowych, który zaprezentuje swój autorski proces tworzenia. Celem warsztatów jest zapoznanie odbiorców z procesem kreacji komiksów – od wstępnej idei, poprzez kreację postaci, fabuły, proces tworzenia scenariusza, po realizację graficzną – zarówno przy użyciu tradycyjnych technik malarskich i graficznych, jak i z zastosowaniem technik cyfrowych.

„Rys historyczny Rzeszowskiej Akademii Komiksu oraz warsztat twórczy”,
13 października 2021 r., godzina 12:00.


W podróż po historii i działalności rzeszowskiego RAK-u zabierze nas Jarosław Ejsymont: pasjonat komiksów: czyta je, rysuje i wykonuje inne, szeroko pojęte aktywności artystyczne. Współzałożyciel działającej od 1997 r. Rzeszowskiej Akademii Komiksu (RAK). Bywalec festiwali, dokumentuje spotkania komiksowe, które można znaleźć na YouTube, wpisując jego imię i nazwisko. Od kilku lat pomaga również w korektach, nie tylko komiksów.

„Komiks, jako element dziedzictwa narodowego”, 14 października 2021 r.

Celem wykładu jest zapoznanie odbiorców z miejscem komiksu w polskim dziedzictwie narodowym i aktywnościami zmierzającymi do jego ocalenia i udostępnienia publiczności, w tym z inicjatywami powołania w Polsce Muzeum Komiksu, wystawami retrospektywnymi mistrzów polskich komiksu organizowanymi w kraju i za granicą oraz rozwijającym się rynkiem kolekcjonerskim. Wykład poprowadzi postać wyjątkowa – Wojciech Jama – kolekcjoner komiksów, założyciel działającego w Rzeszowie Muzeum Dobranocek i jeden z członków nowo powołanej Fundacji Muzeum Komiksu.

Dodatkowym zadaniem zrealizowanym w ramach projektu jest nowo utworzona strona internetowa, www.komiks.kulturapodkarpacka.pl, która stanie się miejscem, które jak sieć, połączy twórców kultury, autorów prac komiksowych oraz wielbicieli tej formy twórczości. To tu znajdą Państwo wszystkie informacje związane z zadaniem pt. „Czytelnik w sieci kultury” oraz materiały i opracowania, które powstaną już po zakończeniu projektu!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dofinansowano z dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

 

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Festiwal Wolności Twórczej po raz piąty w Rzeszowie

W dniach 7 i 8 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się V edycja Festiwalu Wolności Twórczej, interdyscyplinarnego wydarzenia organizowanego przez rzeszowskie Stowarzyszenie Podkultura.

Aktualności

Łona spotka się z fanami w rzeszowskiej bibliotece

Szczeciński raper Łona, przyjedzie do Rzeszowa aby spotkać się z fanami. Bezpłatne wydarzenie poprowadzi Adam Bienias.

Aktualności

Piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej. Zabrzmi muzyka Mossa i Berlioza

W najbliższy piątek w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie usłyszymy utwory Piotra Mossa i Hectora Berlioza. Tym razem podkarpaccy filharmonicy wystąpią pod batutą Łukasza Borowicza. Koncert uświetni występ mezzosopranistki Anny...

Aktualności

Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie już w ten weekend [PROGRAM]

Ponad 60 wydawnictw oraz kilkudziesięciu autorów weźmie udział w tegorocznych Świątecznych Targach Książki. Dwudniowe wydarzenie (22 i 23 listopada) odbędzie się w centrum kulturalno – handlowym Millenium Hall.

Aktualności

„Ocalić od zapomnienia”. Zaduszkowy koncert wspomnień w Rzeszowie

W najbliższy piątek w Rzeszowie odbędzie się Zaduszkowy Koncert Wspomnień pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest upamiętnienie twórczości wybitnych polskich artystów.

Gdzie jest mój mąż?

Premiera nowego spektaklu w teatrze im. Wandy Siemaszkowej

„Gdzie jest mój mąż?” to tytuł nowego spektaklu, który już wkrótce wzbogaci repertuar Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Premiera sztuki połączona jest z obchodami 80-lecia Sceny Dramatycznej w Rzeszowie. Spektakl na...

Aktualności

Dodatkowy pokaz filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla

Organizatorzy poinformowali o kolejnej zmianie dotyczącej wyczekiwanej przez wielu projekcji filmu o gwiazdach rzeszowskiego żużla. Ze względu na dużą ilość chętnych, postanowiono zorganizować dwa pokazy. Co ważne, obydwa z udziałem twórców i...

Reklama