Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

"Czytelnik w sieci kultury" - nowy projekt Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie

Dodano: /

Wykłady poświęcone twórczości komiksowej podkarpackich autorów, warsztaty kreatywne i edukacyjne prezentujące proces tworzenia komiksu – od pomysłu po jego etap końcowy – a  także komiks, jako element dziedzictwa narodowego i sposoby na jego ocalenie, i upowszechnienie – to tylko niektóre działania, jakie zostaną zrealizowane przez Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie w ramach projektu „Czytelnik w sieci kultury”.

Główny cel projektu:

Celem nadrzędnym projektu jest popularyzacja czytelnictwa za pośrednictwem twórczości komiksowej, zaprezentowanie tego ciekawego zjawiska czytelniczo-kulturowego, jakim jest twórczość komiksowa (ze szczególnym uwzględnieniem twórców Podkarpackich). Popularyzacja czytelnictwa poprzez działanie edukacyjne i pokazanie procesu kreacyjno-artystycznego.

Ważnym elementem będzie próba zapoznania odbiorców z:

  • miejscem komiksu w polskim dziedzictwie narodowym,
  • aktywnościami zmierzającymi do jego ocalenia i udostępnienia publiczności,
  • wystawami retrospektywnymi mistrzów polskiego komiksu.

O projekcie:

Punktem głównym będzie cykl czterech wykładów oraz warsztaty kreatywne i edukacyjne pokazujące, w jaki sposób powstaje komiks. Wykłady poprowadzą wyjątkowi eksperci w swojej dziedzinie. Chcemy nie tylko podnieść świadomość czytelniczą w tym zakresie. Pragniemy również zaprezentować bogaty dorobek artystów podkarpackich, rozbudzić potrzeby twórcze i czytelnicze oraz upowszechnić dostęp do publikacji komiksowych.

Tematy wykładów:

  • Komiks na Podkarpaciu – tradycja i współczesność.
  • Od pomysłu do komiksu – warsztaty poświęcone kreacji komiksu.
  • Rys historyczny Rzeszowskiej Akademii Komiksu oraz warsztat twórczy.
  • Komiks, jako element dziedzictwa narodowego.

Dodatkowym zadaniem w ramach projektu będzie opracowanie strony internetowej, która stanie się miejscem, które jak sieć, połączy twórców kultury, autorów prac komiksowych oraz wielbicieli tej formy twórczości.

Wszystkie wykłady i warsztaty zostaną zrealizowane w formule online i będą udostępnione bezpłatnie na wszystkich kanałach informacyjnych WDK w Rzeszowie, a także na dedykowanej stronie internetowej, która zostanie utworzona.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

„Opowieści z podróży”. Andrzej Stasiuk spotka się z czytelnikami

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z prozaikiem i eseistą Andrzejem Stasiukiem – 17 października 2024 r., godz. 17.00, budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13. Wstęp wolny.

Aktualności

Jesienne pokazy widowiska multimedialnego „Historia Rzeszowa piaskiem malowana”

Wakacyjne pokazy multimedialne pn. „Noce rzeszowskich legend. Historia Rzeszowa piaskiem malowana” zyskały rzeszę miłośników, dlatego Rzeszowski Dom Kultury postanowił kontynuować widowiska również w okresie jesiennym. Ma październik i listopad zaplanowano 6 pokazów.

Aktualności

Pokazy filmowe w zabytkowej kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25

Kolejne wydarzenie kulturalne w "przywróconej do życia"  zabytkowej kamienicy mieszczącej się tuż obok rzeszowskiego Rynku, przy ul. Króla Kazimierza 25. Tym razem będzie to projekcja filmów: włoskiego „Konesera” Giuseppe Tornatore oraz dokumentu...

Aktualności

Noc Bibliotek w WiMBP w Rzeszowie. Wieczór pełen atrakcji i niespodzianek dla małych czytelników

Przed nami kolejna edycja corocznego święta promującego czytanie i odkrywanie bibliotek na nowo. W tegorocznej edycji po raz kolejny udział bierze Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która przygotowała dla małych...

03. Festiwal Arcydzieł

62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne. Najlepsze spektakle z całego kraju w „Siemaszce” [PROGRAM]

Wielkimi krokami zbliża się święto miłośników sztuki teatralnej. Już 18 października w stolicy Podkarpacia rozpoczną się 62. Rzeszowskie Spotkania Teatralne: 03. Festiwal Arcydzieł. W programie najlepsze spektakle z całego kraju zrealizowane na...

Aktualności

Wystawa prac studentów i absolwentów WSIiZ w Siemaszce

Prace studentów i absolwentów Pracowni Projektowania Graficznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Patrycji Longawy (prof. WSIiZ) zostaną zaprezentowane we Foyer teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Otwarcie wystawy...

Reklama