Rzeszów - Sobota, 28.09.2024
Reklama

Carpathia Festival w lipcu znowu w Rzeszowie

Dodano: /

Piętnastu finalistów z różnych krajów i muzyczna walka o Grand Prix, w jury Marek Kościkiewicz, a w loży honorowej Krzysztof Dzikowski i Irena Santor. Czy wielka dama polskiej piosenki wzruszy się, kiedy ze sceny popłyną słowa: Już nie ma dzikich plaż i piękny walc Embarras? Rzeszów przekona się już latem podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival”, 22-23 lipca w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego.

To już 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” w Rzeszowie, który w przyszłym roku będzie świętował okrągły, 20. jubileusz! Od lat przyświeca mu niezmiennie ta sama idea, by promować utalentowanych artystów, którzy mają odwagę śpiewać na scenie nowe autorskie piosenki. - Nie śpiewają coverów - co dziś jest powszechne niemal we wszystkich „talent show” - lecz piosenki stworzone przez siebie, albo specjalnie dla nich napisane. Dla wielu udział w „Carpathia Festival” to pierwszy krok do wielkiej kariery – mówi dr Anna Czenczek, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Carpathia Festival” i prezes Fundacji Wspierania Kultury i Sztuki „ Carpathia”, która w 2005 roku zorganizowała festiwal po raz pierwszy i niezmiennie tworzy to wydarzenie, ściągając do stolicy Podkarpacia nie tylko młode talenty, ale i gwiazdy polskiej sceny muzycznej. 

Jest to możliwe dzięki wsparciu wielu mecenasów. Sponsorem tytularnym jest Bank Gospodarstwa Krajowego, partnerem - Województwo Podkarpackie - Przestrzeń Otwarta. Festiwalowe wydarzenia zostały także dofinansowane z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

- Składam na ręce pani Anny Czenczek gorące podziękowania za to, że potrafiła z taką charyzmą i zaangażowaniem zgromadzić dzisiaj nas wszystkich, abyśmy mogli oficjalnie rozpocząć konferencją kolejne, wyjątkowe wydarzenie na kulturalnej mapie Rzeszowa. Już od 19 lat pani Ania prowadzi ten festiwal, gromadzący rzeszę artystów i widzów. Tutaj w Rzeszowie odkrywane są wyjątkowe talenty, które śpiewają utwory swoje, albo specjalnie dla nich napisane. Dla nas jest to wyjątkowe wydarzenie, bardzo się cieszymy, że możemy gościć w mieście tak znakomitych wykonawców. W tym roku miasto wspiera organizację festiwalu kwotą prawie 100 tysięcy złotych i jestem przekonana, że to bardzo dobrze spożytkowane pieniądze na rozwój kultury. A festiwal także w kolejnych latach uświetni nasze dążenie do zdobycia miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Konkursowym zmaganiom kibicuje rzeszowska publiczność, a festiwalowe dni wypełniają koncerty, w których nie brak przebojów i znakomitych dyrygentów. Od kilku edycji wokalistom akompaniuje Orkiestra Festiwalowa pod batutą Tomasza Filipczaka, znanego m.in. z  kultowego programu telewizyjnego „Jaka to melodia” kierownika muzycznego Teatru Syrena w Warszawie. 

Wspaniała atmosfera festiwalu sprawia, że co roku do konkursu o Grand Prix zgłaszają się setki debiutujących artystów z różnych zakątków świata. Najwięcej oczywiście z Polski. W tym roku napłynęła ogromna liczba zgłoszeń z takich krajów jak: Chorwacja, Irlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Norwegia, Słowacja, Szkocja, Wielka Brytania, Niemcy i Ukraina, a także z wielu miast i miasteczek całej Polski – to ponad 55 miejscowości, w których muzyczne talenty marzą o wielkiej scenie. 

Wymogiem udziału w Festiwalu było zgłoszenie dwóch utworów autorskich. Oceniło je jury kwalifikacyjne w składzie: Danuta Błażejczyk (przewodnicząca), Maciej Błażewicz i Maciej Gnatowski, wyłaniając piętnastu wyjątkowych finalistów. Wśród nich są: Sonja Agata Biscan, Klaudia Borczyk, Sargis Davtyan, Anna Federowicz, Blanka Hodurek, Mario Junes, Ola Kędra, Magdalena Lasota, Anna Malacina-Karpiel, Anastasia Mudryk „Nasu”, Anastazja Nowak, Mark Portelli, Matej Smutny, Kashia Vega i  Kinga Wołoszyn. 

Dzięki nominacji 22 lipca 2023 r. zaśpiewają w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, walcząc o Grand Prix – statuetkę, nagrodę pieniężną w wysokości 15 tys. zł na dofinansowanie wydania płyty lub kosztów organizacji trasy koncertowej oraz zaproszenie do koncertu w przyszłorocznej edycji Festiwalu. Do wygrania są także inne wspaniałe nagrody.  

Debiuty i koncerty gwiazd

Przesłuchania konkursowe odbędą się pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 22 lipca. Poprzedzi je koncert poświęcony twórczości Seweryna Krajewskiego i świętującego 60-lecie pracy twórczej Krzysztofa Dzikowskiego. W muzycznym widowisku pt. „We wspólnym rytmie serc” wystąpią Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie, pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej. 


Wieczorem jury konkursowe pod przewodnictwem Marka Kościkiewicza, autora największych hitów zespołu De Mono, zdecyduje, kto następnego dnia, w niedzielę 23 lipca, wystąpi w Koncercie Laureatów. Wraz z Kościkiewiczem głosować będą: Danuta Błażejczyk, Dorota Daszykowska-Brud, dr Izabela Fac, prof. Anna Janosz, prof. Elżbieta Krzemińska, Beata Molak, Michał Wojnarowski i Witold Walawender.


To nie koniec emocji. Po koncercie laureatów wystąpi laureat Grand Prix 2022 – Kamil Franczak FRANKY. A w finale zabrzmi koncert wypełniony przebojami damy polskiej piosenki Ireny Santor pt. „Tych lat nie odda nikt” – podczas którego zaśpiewa niezapomniana gwiazda festiwali Danuta Błażejczyk, a także Monika Urlik, Kamil Franczak FRANKY oraz Soliści oraz Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pod kierunkiem Anny Czenczek, z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Zespołu Smyczkowego Filharmonii Podkarpackiej pod kierunkiem Tomasza Filipczaka. Sama Irena Santor jako gość honorowy zasiądzie wśród rzeszowian na widowni. Od debiutu na sopockim festiwalu w 1961 roku, gdzie wykonała m.in. słynny walc „Embarras”, przez dekady uchodziła za jeden z najpiękniejszych polskich głosów. Uczennica Wandy Wermińskiej i Tadeusza Sygietyńskiego nagrał wiele płyt, zdobyła sopockie i opolskie nagrody. A w 2010 roku, w wieku 76 lat nagrała i wydała płytę z nowymi piosenkami, zatytułowaną „Kręci mnie ten świat”. Na płycie znalazły się teksty m.in. Wojciecha Młynarskiego, Jana Wołka, Jacka Cygana, Agnieszki Osieckiej, do muzyki m.in. Seweryna Krajewskiego, Stanisława Soyki, Czesława Majewskiego, Zbigniewa Wodeckiego i Piotra Rubika. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Babski wieczór z komedią "Moje wielkie greckie wesele 3"

Kino Zorza zaprasza Panie na Babski Wieczór z premierowym pokazem filmu "Moje wielkie greckie wesele 3". Projekcja rozpocznie się o godz. 19:00. Przed seansem w holu kina odbędą się pokazy kosmetyczne, a...

Aktualności

DKF Klaps. Październikowe spotkania z dobrym filmem w WDK [REPERTUAR]

W październiku kinomani będą mieli okazję obejrzeć aż 5 produkcji. Prelekcje i pofilmowe dyskusje prowadzi Dominik Nykiel. Pokazy odbywają się w poniedziałki o godz. 19:00 w sali widowiskowo-kinowej WDK.

Aktualności

Książki za 2 zł na kiermaszu WiMBP w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie organizuje kolejną edycję Kiermaszu Wyczytanych Książek. Książki będzie można kupić za symboliczne 2 zł!

Aktualności

Teatralny spacer po centrum Rzeszowa

Spacer odbędzie się w ramach akcji „Weekend seniora z kulturą”.

Aktualności

Święto Kina w Rzeszowie. W sobotę na film za 12 zł!

Rzeszowskie kina Helios, Multikino oraz Zorza, biorą udział w ogólnopolskiej akcji Święto Kina. Akcja odbędzie się już w najbliższą sobotę, 30 września 2023 r. W tym dniu za bilet do kina zapłacimy...

Aktualności

"Skarby Franciszka Kotuli" - nowe wydawnictwo Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie

27 września 2023 r swoją premierę ma nowe wydawnictwo Muzeum Okręgowego i Muzeum Etnograficznego im. Franciszka Kotuli w Rzeszowie zatytułowane „Skarby Franciszka Kotuli” autorstwa Moniki Michaluk. Z tej okazji w czwartek (28.09)...

Aktualności

Nowa wystawa w Galerii WDK

„Konie Mongolskie w Fotografii” – to tytuł nowej wystawy, która od 29 września 2023 r. będzie prezentowana w Galerii Wojewódzkiego Domu Kultury, mieszczącej się przy ul. Stefana Okrzei 7 w Rzeszowie.

Aktualności

Weber, Schumann i Ravel w piątkowy wieczór w Filharmonii Podkarpackiej

Uwertura do opery „Oberon” Carla Marii von Webera, koncert fortepianowy a-moll Roberta Schumanna i druga suita koncertowa „Dafnis i Chloe” Maurice Ravela wypełnią program piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura...

Reklama