Tegoroczna, ósma już edycja Festiwalu Przestrzeni Miejskiej startuje już w najbliższy piątek, 7 czerwca na parkingu przy Hali Podpromie. W ramach festiwalu odbędą się plenerowe koncerty polskich artystów sceny alternatywnej, Silent Disco, wystawa "Człowiek w przestrzeni", warsztaty linorytu oraz spotkanie z architekturą "Archiczwartek". Wydarzeniom towarzyszyć będzie strefa gastronomiczna w postaci food trucków.
Koncerty
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu zagrają:
7 czerwca:
Pablopavo i Ludziki – tekściarz, kompozytor, wokalista i gitarzysta w różnych zespołach. Podczas festiwalu zagra wraz z zespołem Pablopavo i ludziki, który założył w 2009 roku. Zespół ma na swoim koncie już 5 płyt.
Mikromusic – polski zespół grający muzykę określaną jako avant pop lub art pop.W ich twórczości słychać inspiracje słowiańskim folkiem, jazzem, rockiem i elektroniką. Na koncie mają sześć płyt studyjnych i trzy albumy koncertowe.
Smolik // Kev Fox – eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera.
8 czerwca:
Wczasy – duet Wczasy łączy w swojej muzyce polską zimną falę z synth-popowymi przebojami w stylu lat 80. i 90. Mocne, emocjonalne polskie teksty, przebojowość, autorskie teledyski i żywiołowe koncerty sprawiły, że o Wczasach zrobiło się ostatnio głośno wśród fanów polskiej muzyki alternatywnej.
Żaneta Łabudzka – wokalistka i aktorka. Szerszej publiczności dała się poznać przez udział w programach Talent Show czy serialach fabularnych. Finalistka Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2016). W styczniu 2019r. wydała swój debiutancki album „Sama z Tobą”.
Marika – zaczynała w 2002 r. od brzmień na pograniczu reggae i soulu, jej ostatni album to nowy rozdział w karierze artystki, związany ze zmianą stylistyki na elektroniczny pop. W swoim dorobku ma 5 albumów, nominację do Fryderyków i SuperJedynek.
Silent Disco
Po sobotnich koncertach odbędzie się after party w postaci Silent Disco. Będziemy bawić się do muzyki słuchanej przez słuchawki – do wyboru będzie kilka gatunków muzycznych, tak aby każdy mógł tańczyć do swojej ulubionej muzyki! Startujemy o godz. 22.30, na parkingu przy Hali Podpromie.
Food Trucki
Podczas Festiwalu na parkingu przy Hali Podpromie pojawią się też znane i lubiane food trucki, które zaserwują zarówno klasykę street foodu, jak i bardziej oryginalne dania europejskiej i światowej kuchni:
Piekarnia Pizzy to piec opalany drewnem, najlepsze włoskie składniki i tradycyjna receptura. Pizza bez kompromisów.
AleFryta to frytki chrupiące na zewnątrz i mięciutkie w środku. Z dodatkiem pysznych sosów rodem z Belgii smakują rewelacyjnie. A jeżeli nie lubicie frytek - postawcie na finger food: kalmary, krewetki, stripsy.
Grillowana bułka, solidna porcja wołowiny i świetnie skomponowane dodatki - Syty Wół przygotuje dla Was amerykańskie burgery.
Szczęśliwi kalorii nie liczą. Szczęśliwi pędzą do Owoczek - Świeże Owoce w Czekoladzie i zajadają się pysznymi owocami oblanymi czekoladą. I są jeszcze bardziej szczęśliwi!
Tex-mex w wykonaniu Tio Malo to przede wszystkim oryginalne produkty, autorskie salsy oraz pasja gotowania i łączenia smaków. Spróbujcie koniecznie!
Słodki smak Azji - fantastyczne lody tajskie i gofry bąbelkowe z dodatkiem świeżych owoców i słodkich dodatków.
Jadło na kółkach zaserwuje hot dogi inne niż wszystkie, inspirowane kuchnią z całego świata, dodatkowo frytki z różnorodnych warzyw.
Syta Kura - zaserwuje stripsy, skrzydełka, krewetki, krążki cebulowe, a do tego pyszną lemoniadę.
Food trucki startują na parkingu obok hali Podpromie w piątek od godz. 14.00 i działać będą do godz. 23.00, a w sobotę w godzinach 12.00 – 02.00. W tych samych godzinach funkcjonować będzie strefa piwna.
Wystawa "Człowiek w przestrzeni"
Wystawa "Człowiek w przestrzeni" w niecodzienny sposób pozwala odkrywać przestrzeń miejską uchwyconą i zamkniętą w fotografiach wykonanych przy użyciu – zdawać by się mogło: ordynarnego narzędzia – smartfona. Harmonijne kadry oraz ukazanie współzależności człowieka z architekturą mogą sprawiać odczucie, że w zgiełku i pędzie, którymi ogarnięte są współczesne metropolie, mamy szansę odnaleźć również miarowy rytm. Ta niekonwencjonalna wystawa zbudowana jest z kodów QR, kryjących w sobie miejsca nietypowe, czasem zapomniane lub przeciwnie – znane i lubiane. Pozwala ona dostrzec w przestrzeni miejskiej symetrię, prostotę oraz różnorodność form, stylów i kolorów. To istna symbioza organizmów żywych i nieożywionych. Dzięki wystawie będzie można odkryć zakamarki Rzeszowa, Katowic, Lublina, Warszawy, Wrocławia, Innsbrucka oraz Kopenhagi. Wystarczy, użyć prostego skanera kodów szybkiego dostępu.
Warsztaty linorytu
Na otwartych warsztatach linorytu zaprezentowana zostanie jedna z tradycyjnych technik graficznych. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z linorytem, odkryją jego wszechstronne zastosowanie oraz wykonają własnoręcznie odbitkę na papierze lub torbie płóciennej. Powstały w XX wieku linoryt jest obecny do dziś w sztuce i rękodzielnictwie. Proces powstawania matrycy jest łatwy. Wystarczy tylko linoleum i dłutko.
Warsztaty odbędą się w sobotę, 8 czerwca, w godzinach 17.00-20.00 na terenie Festiwalu (parking przy Hali Podpromie).
Archiczwartek
W ramach Festiwalu w czwartek 6 czerwca o godz. 17.00 w Ratuszu odbędzie się "Archiczwartek" czyli spotkanie z architekturą. Podczas wydarzenie o swojej pracy, życiu, pasjach i projektach opowie architekt Bolesław Stelmach.
Bolesław Stelmach to Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki utworzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1985 roku, Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., istniejącym od 1992 roku, specjalizującym się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów i domów. Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Warszawie i Lublinie. Nazywany „wirtuozem szkła i betonu”, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Twórczość architektoniczna Bolesława Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP.
Program:
PROGRAM:
Czwartek, 6.06:
17.00 – Archiczwartek – spotkanie z architekturą (Ratusz)
Piątek, 7.06:
14.00 – 23.00 – Food Trucki
19.00 – Koncert: Pablopavo i Ludziki
20.00 – Koncert: Mikromusic
21.00 – Koncert: Smolik // Kev Fox
Przez cały dzień będzie można oglądać wystawę: Człowiek w przestrzeni
Sobota, 8.06:
12.00 – 2.00 – Food Trucki
17.00 – Warsztaty Linorytu
19.00 – Koncert: Wczasy
20.00 – Koncert: Żaneta Łabudzka
21.00 – Koncert: Marika
22.30 – 2.00 – Silent Disco
Przez cały dzień będzie można oglądać wystawę: Człowiek w przestrzeni
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz