Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

15. Grand OFF. Najlepsze niezależne filmy krótkometrażowe w WDK

Dodano: /

16 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się projekcja filmów nagrodzonych podczas 15. edycji GRAND OFF - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 10 zł można nabyć w kasie WDK.

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Na ostatnią edycję Festiwalu w 2021 roku nadesłano 4183 filmy ze 120 krajów.

Z początkiem 2021 roku, Festiwal Grand OFF zmienił nazwę na Festiwal Grand OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata.

PROGRAM PROJEKCJI W WDK:

Najlepsza reżyseria: APRIL'S LAST MEMORIES

Nancy Cruz Orozco, Meksyk, czas: 21 min

Camila i April dorastały razem w małym miasteczku na wybrzeżu i są najlepszymi przyjaciółkami. Kiedy rodzina April przeprowadzi się do miasta, ich drogi na zawsze będą musiały się rozejść. Żadna z dziewczyn nie wie, jak pożegnać się z ukochaną osobą.

 

Najlepsza fabuła: FRIEND

Andrey Svetlov, Białoruś, czas: 20 min

„Przyjaciel” to film o dwóch uczniach. Jeden z nich marzy o nowym smartfonie, drugi o prostej przyjaźni. Przypadkowo razem znajdują się w sytuacji, z której będą musieli się wydostać. To bogata historia doprawiona dziecięcym awanturnictwem i lekkim humorem.

 

Najlepszy scenariusz: SO LONG, PARIS!

Charles Dudoignon-Valade, Francja, czas: 17 min

Słodko-gorzka komedia opowiadająca o tym, jak zbuntowana nastolatka przyjmuje rozwód rodziców.

 

Najlepsze zdjęcia: MELTING LANDSCAPES GLACIERS

Pepe Molina Cruz, Hiszpania, czas: 7 min

Ten dokument, ukazujący powolne, ale ciągłe topnienie lodowców i ich związek
ze zmianami klimatu, został nakręcony na Antarktydzie, w Argentynie, Chile,
na Grenlandii i Islandii. Badanie lodowców naszej planety jest kluczem
do zrozumienia zmian klimatycznych.

  

Najlepsza aktorka oraz Film polski: SUKIENKA

Tadeusz Łysiak, Polska, 30 min

Pożądanie, seksualność i fizyczność - to najgłębsze pragnienia, które Julia tłumi podczas pracy w przydrożnym motelu. Pewnego dnia jej droga krzyżuje się z przystojnym kierowcą ciężarówki, który wkrótce staje się obiektem jej fantazji...

 

Najlepszy aktor: PAPPO E BUCCO

Antonio Losito / aktor: Massimo Dapporto/Augusto Zucchi, Włochy, czas: 15 min

Elia i Aldo to dwaj eksklauni. Od lat mieszkają razem, odizolowani od wszystkich
i wszystkiego. Aldo od dawna prosi Elię o pomoc w zakończeniu cierpienia spowodowanego chorobą. Elia próbuje odwieść go od tego w każdy możliwy sposób, dopóki nie zorientuje się, że stan Aldo jest poważniejszy, niż myślał.

 

Najlepszy montaż: MY FATHERS'S NAPLES

Alessia Bottone, Włochy, czas: 20 min

Giuseppe zawsze patrzył na horyzont, jakby było tam coś, za czym tęsknił, coś, co go uwolni. Jako młoda dziewczyna, jego córka, Alessia (reżyserka), widziała go dzień po dniu, jak wygląda przez okno, zawsze zastanawiając się, co tam jest, co tak mocno przykuwa jego uwagę.

 

Najlepszy dokument: A MAN IN CHAIN

Alireza Mirasadollah, Wielka Brytania, czas: 23 min

Issa to 29-letni mężczyzna przykuty łańcuchami. W ciągu ostatnich 14 lat, przez zimę i lato, pory deszczowe i suszę, był przywiązany do grubego korzenia drzewa w pobliżu rodzinnej chaty. Nie może wyjść poza ziemski krąg, który wyznacza jego 2-metrowy metalowy łańcuch.

 

Najlepsza animacja: TOO LATE

Kinga Syrek, Polska, czas: 15 min

Bohaterką filmu jest Edie Sedgwick, modelka, aktorka i gwiazda filmów Andy'ego Warhola. Film jednak nie opowiada o jej związku z Warholem, ale o relacji z jej toksycznym ojcem. Trudne dzieciństwo rzuciło cień na jej dorosłe, przesiąknięte alkoholem i narkotykami życie. Bohaterowie przedstawieni są w postaci sylwetek przypominających wycinanki z papieru lub lalki z teatru cieni.

 

Najlepsza scenografia: LET ME BE, DEAR

Samira Damato, Malta, czas: 14 min

Malta, rok 1964. Pewna rodzina pogrążona jest w finansowej i emocjonalnej zawierusze, gdy brytyjskie wpływy na Malcie zaczynają słabnąć. Aby uchronić matkę przed temperamentem ojca, Mariella, psotna dziewczynka, planuje się go pozbyć.

 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Aktualności

Pierwszy w tym roku "Czwartek Jazzowy". Wystąpi Miłosz Skwirut z zespołem

Miłosz Skwirut - basista, na stałe związany z zespołem Kraków Street Band, zagra pierwszy w tym roku koncert w ramach cyklu „Czwartki Jazzowe – kontynuacja”. Artysta zaprezentuje materiał z debiutanckiej płyty Unspoken.

Aktualności

Filmowe Walentynki w kinie Zorza

Trzy propozycje filmowe z okazji święta zakochanych przegotowało rzeszowskie kino Zorza. Podczas tego wieczoru, nie zabraknie również niespodzianek. Na ekranie wyświetlone zostaną: „Miłosć jak miód”, „Miłość bez ostrzeżenia” oraz „Priscilla”. Cena biletu...

Aktualności

Rzeszowskie Juwenalia 2024. Ogłoszono kolejnego artystę

Żabson dołącza do grona wykonawców, którzy zagrają w tym roku na Rzeszowskich Juwenaliach. Raper wystąpi 11 maja na nowej scenie hip-hop. Do tej pory organizatorzy imprezy potwierdzili udział takich wykonawców jak: PRO8L3M,...

Aktualności

Festiwal Fredrowski w Rzeszowie. Trzydniowa uczta dla miłośników teatru

Początkiem marca w Rzeszowie będzie można zobaczyć trzy najwybitniejsze sztuki Aleksandra Fredry. Spektakle będą prezentowane w ramach Festiwalu Fredrowskiego Teatru Klasyki Polskiej.

Aktualności

"Tribute to Maria Koterbska" - muzyczne wspomnienie o królowej swingu w Filharmonii

Filharmonia Podkarpacka zaprasza na wyjątkowy koncert poświęcony polskiej „królowej swingu” Marii Koterbskiej. W repertuarze przeboje artystki na nowo zaaranżowane przez pianistę i band lidera Artura Jurka z udziałem wybitnych wokalistek: Agaty Borzym,...

Aktualności

Aktorzy Teatru Przedmieście zaśpiewają autorskie piosenki

W najbliższą niedzielę, 11 lutego w siedzibie Teatru Przedmieście przy ul. Reformackiej 4 w Rzeszowie odbędzie się premierowy koncert zatytułowany "Występne piosenki". Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 60 zł i...

Aktualności

"Orfeusz w piekle" - słynna operetka Offenbacha w kinie Zorza

W niedzielę 11 lutego, godz. 17:00 w kinie Zorza odbędzie się retransmisja z Festiwalu Salzburskiego słynnej operetki operetka Jacques’a Offenbacha w wyjątkowo barwnej i zabawnej inscenizacji.

Reklama