Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Zarobki netto a brutto

Dodano:

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania nurtujące niemal wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej na temat swoich zarobków.

Róznica: brutto a netto

Zawierając umowę o pracę, pracodawca podaje najczęściej wynagrodzenie w brutto. Rozmawiając i podejmując pracę, należy wyraźnie zaznaczyć, jaką kwotę mamy dokładnie na myśli. Istnieje kilka różnic pomiędzy netto a brutto. Po pierwsze: brutto to całość wynagrodzenia, które będzie pomniejszane o np.
  • o podatek dochodowy VAT (23%),
  • składki ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne dla Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki któremu można bezpłatnie korzystać z opieki medycznej.
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52%, na rentowe - 8%, a na chorobowe - 2,45%. Po odjęciu świadczeń publicznoprawnych zostaje właśnie wynagrodzenie netto, czyli realna kwota „na rękę”. Aby sprawdzić tę sumę, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.
Reklama
Jak obliczyć zarobki brutto i netto?

Najlepszą metodą obliczenia zarobku netto od brutto jest skorzystanie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei Ministerstwo Finansów na bieżąco uaktualnia przelicznik brutto/netto i informuje o stawkach podatku dochodowego. Ciekawostką jest to, że polski kodeks pracy nie wspomina o rozróżnieniu na wynagrodzenie brutto i netto. Ważnym zagadnieniem jest też to, czy jest się sobą prywatną, czy przedsiębiorcą, ze względu na to, że obie strony inaczej posługują się tymi pojęciami. Należy również pamiętać, że kwota składek będzie inna w Polsce i inna za granicą. Z kolei, jeśli ktoś pracuje zdalnie ze swojego kraju dla zagranicznej firmy, będzie otrzymywał wypłatę, z której sam będzie musiał opłacać wszelkie składki i podatek dochodowy. Natomiast jeśli mamy klienta – osobę prywatną bez działalności gospodarczej  – to kwoty netto i brutto będą takie same, gdyż taki klient nie odprowadzi za nas podatku i składek.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Kalkulator zarobków — kiedy warto z niego skorzystać?

Przydatnym narzędziem dla każdego jest kalkulator zarobków, dzięki któremu w prosty sposób można wyliczyć wszystkie koszty zatrudnienia, sprawdzić ile wyniesie podatek oraz składki ZUS przy danym wynagrodzeniu.

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama