Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Zarobki netto a brutto

Dodano:

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania nurtujące niemal wszystkich, którzy chcą wiedzieć jak najwięcej na temat swoich zarobków.

Róznica: brutto a netto

Zawierając umowę o pracę, pracodawca podaje najczęściej wynagrodzenie w brutto. Rozmawiając i podejmując pracę, należy wyraźnie zaznaczyć, jaką kwotę mamy dokładnie na myśli. Istnieje kilka różnic pomiędzy netto a brutto. Po pierwsze: brutto to całość wynagrodzenia, które będzie pomniejszane o np.
  • o podatek dochodowy VAT (23%),
  • składki ZUS (ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe),
  • ubezpieczenie zdrowotne dla Narodowego Funduszu Zdrowia, dzięki któremu można bezpłatnie korzystać z opieki medycznej.
Składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52%, na rentowe - 8%, a na chorobowe - 2,45%. Po odjęciu świadczeń publicznoprawnych zostaje właśnie wynagrodzenie netto, czyli realna kwota „na rękę”. Aby sprawdzić tę sumę, można skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń.
Reklama
Jak obliczyć zarobki brutto i netto?

Najlepszą metodą obliczenia zarobku netto od brutto jest skorzystanie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Z kolei Ministerstwo Finansów na bieżąco uaktualnia przelicznik brutto/netto i informuje o stawkach podatku dochodowego. Ciekawostką jest to, że polski kodeks pracy nie wspomina o rozróżnieniu na wynagrodzenie brutto i netto. Ważnym zagadnieniem jest też to, czy jest się sobą prywatną, czy przedsiębiorcą, ze względu na to, że obie strony inaczej posługują się tymi pojęciami. Należy również pamiętać, że kwota składek będzie inna w Polsce i inna za granicą. Z kolei, jeśli ktoś pracuje zdalnie ze swojego kraju dla zagranicznej firmy, będzie otrzymywał wypłatę, z której sam będzie musiał opłacać wszelkie składki i podatek dochodowy. Natomiast jeśli mamy klienta – osobę prywatną bez działalności gospodarczej  – to kwoty netto i brutto będą takie same, gdyż taki klient nie odprowadzi za nas podatku i składek.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Opiekunka seniora – gdzie jej szukać?

Życie nie zawsze przebiega bez większych, czy mniejszych problemów albo po prostu wyzwań, szczególnie jeśli mówimy o życiu rodzinnym.

Artykuł sponsorowany

Gdzie nauczyć się angielskiego w Rzeszowie?

Trudno zaprzeczyć, że nauka języków poszerza horyzonty, pozwala swobodnie podróżować, poznawać nowe miejsca i ludzi. Ale to nie wszystko. Umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym może być ogromnym atutem podczas ubiegania się...

Artykuł sponsorowany

Ubranka dla niemowląt - na co warto zwracać uwagę przy zakupie?

Niemowlęce ubranka zachwycają uroczymi wzorami i wesołymi motywami, jednak czy kierowanie się wyłącznie wyglądem to dobry pomysł, zwłaszcza gdy chodzi o odzież dla naszej najmłodszej pociechy?

Artykuł sponsorowany

Internet symetryczny - o czym mowa w praktyce?

Aby firma funkcjonowała sprawnie potrzebne jest wdrożenie nowoczesnych rozwiązań komunikacyjnych w sferze IT. Z pomocą przychodzi internet symetryczny, który charakteryzuje się większą niezawodnością oraz efektywnością działania od tradycyjnych rozwiązań. Jak to działa...

Artykuł sponsorowany

Artykuły do pakowania z folii - folia bąbelkowa, folia stretch, poduszki powietrzne, taśmy pakowe

Jakie parametry posiadają takie opakowania i dlaczego są aż tak popularne? Poznajmy kilka rodzajów produktów z folii polietylenowej - torebki strunowe, folie stretch i inne.

Artykuł sponsorowany

Convenience food, czyli wygodna żywność - co to takiego i z czym się to je?

Convenience food (żywność wygodna) to jedzenie, które nie wymaga długiego przygotowywania. Takie posiłki można zjeść od razu lub po krótkiej obróbce termicznej, co pozwala konsumentowi zaoszczędzić cenny czas. Przykłady żywności wygodnej to...

Artykuł sponsorowany

Praca dla opiekunek w Niemczech: jakie doświadczenie zawodowe jest potrzebne?

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dla wielu osób to pomysł na dodatkowe zatrudnienie albo wręcz jedyna praca, której poświęcają życie.

Artykuł sponsorowany

Jak ochronić własność intelektualną naszej firmy?

Patenty, znaki towarowe, wzory przemysłowe – wielu Przedsiębiorców na własnej skórze przekonało się, jak ważne jest zadbanie o ochronę praw własności intelektualnej. 

Reklama