Rzeszów - Wtorek, 12.11.2024
Reklama

Zainteresowanie wolumenem handlu kryptowalutami spada, gdy Bitcoin traci na wartości

Dodano:

Bitcoin to obecnie najpopularniejsza kryptowaluta na naszej planecie. To właśnie ona zaczęła prawdziwy szał na cyfrowe monety i sprawiła, że znacznie większe grono osób postanowiło wejść w ten świat. Dlatego też wszelkie wahania ceny BTC mocno odbijają się na całym rynku. Wolumen obrotu największych giełd w czerwcu spadł o ponad czterdzieści procent! Można zatem powiedzieć, że aktualnie bez Bitcoina cały rynek kryptowalut nie istnieje.


Czym są kryptowaluty?


Kryptowaluty możemy najprościej opisać jako wirtualną walutę, która nie posiada fizycznej formy. Możemy nią płacić za wszelkie towary, tak samo, jak w przypadku przelewów. Jednym z największych plusów kryptowalut jest to, że „monet” ani transakcji z ich wykorzystaniem nie da się podrobić. Najpopularniejszą kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, lecz godne uwagi są również ethereum, XRP, tether oraz DOGE. Żeby wydobyć kryptowaluty, należy użyczyć mocy obliczeniowej naszego sprzętu (głównie karty graficznej). W zamian otrzymujemy kryptowaluty, a ich ilość jest zależna od mocy naszego sprzętu oraz tego ile działań uda mu się wykonać.
Mówiąc o kryptowalutach, trzeba wspomnieć o decentralizacji, którą się cechują. Oznacza to mniej więcej tyle, że ten pieniądz nie jest zależny od żadnego organu, osoby, czy państwa. Nie ma niczego, co mogłoby manipulować kursem poszczególnych kryptowalut. Transakcje są weryfikowane przez wielu użytkowników jednocześnie. Gdy jeden z nich „wypadnie”, jego miejsce zastępują inni, gwarantując poprawne funkcjonowanie całego systemu. Niesie to oczywiście ze sobą pewne niedogodności. W przypadku bardzo popularnych kryptowalut realizacja transakcji może trwać kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt minut, gdyż ze względu na liczbę weryfikowanych transakcji, oferowana przez uczestników systemu moc obliczeniowa będzie niewystarczająca do natychmiastowego obsłużenia wszystkich zapytań. Z kryptowalutami możemy się spotkać coraz częściej, a to za sprawą stałego dodawania ich jako alternatywnej formy płatności. Za Bitcoina jesteśmy już w stanie kupić dom, opłacić zabieg lekarski lub zapłacić za zakupy spożywcze.


Niepokojące liczby

Reklama
Czerwiec nie był najlepszym miesiącem dla kryptowalut, a obrazują to dane zebrane przez CryptoCompare. Coinbase, Binance oraz Kraken - to jedne z największych obecnie giełd krypto na świecie. Ich wolumen obrotu spadł w poprzednim miesiącu o ponad 40%! Główny wpływ miały na to niższe ceny cyfrowych monet, które ostatnio przeżywają gorszy okres. Taki obraz rzeczy zauważyły nawet portale obsługujące płatność Bitcoinem, a także jego pochodnymi. Wraz ze spadkiem wartości BTC, spadło również zainteresowanie produktami, które można dzięki tej kryptowalucie nabyć.
W czerwcu cena Bitcoina osiągnęła najniższy miesięczny poziom 28 908 dolarów, a miesiąc zakończyła spadkiem o 6%. Dzienny maksymalny wolumen wynoszący 138,2 miliarda dolarów w dniu 22 czerwca był o 42,3% niższy od najwyższego poziomu w ciągu miesiąca w maju. Wpływ na to ma dużo czynników, gdyż już od kilku miesięcy BTC sukcesywnie pnie się w dół. Dlaczego?


Powody spadku cen


Wszystko zaczęło się od niekorzystnych wpisów Elona Muska na Twitterze, a oliwy do ognia dolał chiński rząd. Postanowił on zakazać wydobycia Bitcoina na terenie swojego kraju, co okazało się fatalne w skutkach dla całego rynku. Państwo to odpowiadało za blisko 60% światowego wydobycia kryptowalut.
„Chińskie represje wywołały wiele obaw, które pojawiają się na rynkach” – powiedział Teddy Vallee, dyrektor ds. inwestycji w Pervalle Global.
Górnicy zaczęli wyłączać swoje kopalnie, a tylko niewielu z nich postanowiło przenieść się do innych krajów, głównie Stanów Zjednoczonych oraz Rosji. Rynek wtórny jednocześnie zalała ogromna fala używanych kart graficznych, co jednocześnie sprawiło, że ceny nowych sztuk spadły, a karty stały się lepiej dostępne dla zwykłych, szarych użytkowników.
Na cenę BTC bez wątpienia wpłynął również raport strony Financial Action Task Force, czyli międzynarodowego organu nadzorującego przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Ten fakt również odbił się na Bitcoinie, o czym zresztą wspominał sam Nick Mancini - analityk ds. badań platformy analitycznej Trade the Chain.
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Artykuł sponsorowany

Jak zbudowane są internetowe serwisy informacyjne?

Internetowe serwisy informacyjne to wirtualne zamienniki klasycznej prasy. Ich zadaniem jest przekazanie cennych dla czytelnika treści, które są interesujące i rzetelne.

Artykuł sponsorowany

Kto kocha, lubi i kupuje, prezenty od Millenium Hall także otrzymuje!

W dniach od 14 do 16 lutego odwiedź Punkt INFO i odbierz jeden z setek prezentów z okazji Święta Zakochanych! By radość była jeszcze większa -  sam wybierasz co otrzymasz!

Reklama