Wprowadzenie do telefonii IP
Telefonia IP opiera się na technologii VoIP (Voice over Internet Protocol), co oznacza, że dane głosowe są przesyłane przez Internet. Taka telefonia ma wiele zalet, szczególnie dla centrum kontaktowych.
Zalety telefonii IP dla call centrum
Koszty i oszczędności
Wdrażając telefonię IP, firma oszczędza pieniądze. W porównaniu z tradycyjnymi systemami telefonicznymi technologia IP może znacznie obniżyć koszty, w tym:
- niższe koszty połączeń międzymiastowych i międzynarodowych;
- brak wydatków na sprzęt i utrzymanie infrastruktury.
Praca zdalna i mobilność
Dużą zaletą telefonii IP jest mobilność, czyli możliwość tworzenia zdalnych centrum kontaktowych. Telefonia działa wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu i nie wiąże pracownika z biurem.
Elastyczność i skalowalność
Jedną z zalet telefonii IP jest elastyczność i skalowalność, co oznacza możliwość dostosowania do nowych potrzeb w miarę rozwoju lub zmian procesów firmy. Można łatwo zmienić lub rozszerzyć funkcjonalność, podłączyć więcej pracowników, przebudować logikę automatyzacji procesów.
Funkcjonalności i integracja
Poza podstawową funkcją dzwonienia telefonia IP oferuje szereg dodatkowych funkcji, których zastosowanie zwiększa wygodę i efektywność centrum kontaktowego. Są to:
- menu głosowe do automatyzacji obsługi klienta (IVR);
- kolejkowanie połączeń ― zapobiega utracie klientów nawet w godzinach szczytu;
- nagrywanie rozmów ― pomaga kontrolować jakość komunikacji menedżerów;
- integracja z CRM ― pozwala zautomatyzować rutynowe czynności, takie jak przesyłanie danych połączeń do systemu;
- analityka połączeń.
Jakość połączeń i niezawodność
Nowoczesne technologie oferują wysoką jakość komunikacji ― czysty dźwięk i niezawodne połączenia ― w porównaniu z tradycyjnymi systemami telefonicznymi. Niektórzy dostawcy telefonii IP, tacy jak Ringostat, gwarantują nieprzerwaną łączność nawet w przypadku awarii Internetu lub zasilania.
Bezpieczeństwo danych
Telefonia IP zapewnia wymagany poziom bezpieczeństwa i ochrony danych klientów dzięki niezawodnym serwerom, kontroli dostępu i szyfrowaniu danych.
Case study – sukcesywna implementacja
Wśród firm, które wdrożyły wirtualną telefonię IP są przedsiębiorstwa z różnych sektorów: medycyny, budownictwa, edukacji i produkcji. Niektóre z nich posiadają własne call center, a zastosowanie funkcjonalnej i niezawodnej technologii IP pomogło poprawić efektywność pracy.
Na przykład firma naprawcza Regeneruj odbiera trzy razy więcej połączeń bez zmiany liczby pracowników.
Przyszłość telefonii IP w centrach kontaktowych
Kluczowe wymagania każdego centrum kontaktowego to bezpieczeństwo, jakość, funkcjonalność, wygoda i opłacalność. Telefonia wirtualna spełnia wszystkie te warunki, a nawet więcej.
W przyszłości możliwości telefonii zostaną wzbogacone o sztuczną inteligencję. Już teraz niektórzy dostawcy usług komunikacyjnych, tacy jak Ringostat, oferują sztuczną inteligencję wbudowaną w telefonię IP, która analizuje połączenia, udziela wskazówek menedżerom i raportuje jakość pracy.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz