Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Sytuacja na rynku pracy IT

Dodano:

Rynek pracy IT wciąż poszukuje wielu specjalistów, którzy mogą liczyć na wysokie stawki wynagrodzenia. Obecnie wiele firm z tej branży przechodzi na tryb zdalny, oferując kandydatom bardziej elastyczny czas pracy. Specjaliści mogą także liczyć na szybkie zdobycie intratnej posady poza granicami kraju.
 
Oferty pracy głównie dla specjalistów
 
Obecnie rynek pracy IT jest otwarty przede wszystkim dla osób, które mogą pochwalić się konkretnymi kompetencjami. Większość firm ma jasno sprecyzowane wymagania i poszukuje doświadczonych specjalistów. Oczekuje się szybkich rezultatów, dlatego dla pracodawcy zatrudnienie osób początkujących wiąże się z ryzykiem. Nie oznacza to jednak, że tak zwani juniorzy nie mogą liczyć na znalezienie zatrudnienia, ale muszą brać pod uwagę, że liczba ofert jest mniejsza.
 
Zdalny tryb pracy
 
Coraz więcej pracodawców oferuje specjalistom IT możliwość zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. W niektórych firmach obowiązuje tryb hybrydowy, chociaż wiele podmiotów zdecydowało się na całkowite wprowadzenie trybu zdalnego. Ten trend widać także w ogłoszeniach, a praca w IT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, dla których liczy się elastyczny grafik bez codziennych dojazdów do biura.
 
Rosnący popyt na specjalistów IT
 
Na rynku pracy wciąż poszukiwani są specjaliści IT – osoby z doświadczeniem nie mają problemu z szybkim znalezieniem intratnej posady. Obecnie widać szczególny popyt na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, programistów, analityków Big Data czy specjalistów ds. IoT. Jest również spore zapotrzebowanie na pracowników zajmujących się wdrażaniem rozwiązań chmurowych oraz zabezpieczaniem danych.
 
Reklama
Praca poza granicami kraju
 
Specjaliści IT mogą też liczyć na znalezienie zatrudnienia poza granicami kraju. Coraz więcej Polaków decyduje się na ten krok, mając na uwadze możliwość zdalnego wykonywania obowiązków zawodowych. Zagraniczne firmy proponują znacznie wyższe stawki. Ponieważ migracja zarobkowa w branży IT nie musi oznaczać wyjazdu do innego kraju, praktycznie jedynym ograniczeniem dla potencjalnych kandydatów jest konieczność biegłej znajomości języka obcego.
 
Nowe wyzwania na rynku IT – poznaj zawody przyszłości
 
Rynek IT zmienia się w bardzo dynamicznym tempie, a nowoczesne technologie są coraz powszechniejsze w różnych branżach. Warto zwrócić uwagę na najnowsze zawody, na które według prognoz będzie wzrastać zapotrzebowanie. Do tego grona można zaliczyć między innymi specjalistę od VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Wśród zawodów przyszłości należy także wyróżnić specjalistę od Machine Learning, który zajmuje się programowaniem głównie z wykorzystaniem języka Python.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama