Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Dodano:

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Tego właśnie uczy survival - pozwalający przetrwać nawet w kryzysowych momentach. Na czym polega i od czego powinny zacząć osoby, które pragną zgłębić tajniki tej dyscypliny? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.
 

Na czym polega survival - podstawowe definicje


W mowie potocznej przyjęło się określanie survivalu w języku polskim po prostu jako szkoły przetrwania. Kojarzy się to przede wszystkim z próbą radzenia sobie w warunkach ekstremalnych, w dziczy, z dala od ludzkich siedlisk, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, który oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

To jednak tylko część prawdy. Tak naprawdę survival niejedno ma imię. Można bowiem mówić o wspomnianym wcześniej survivalu leśnym, który w praktyce oznacza zdolność do stworzenia sobie samodzielnie schronienia, rozpalenia ognia oraz zdobycia prowiantu.

Oprócz niego istnieje jeszcze wiele innych odmian survivalu. Pojawia się choćby wariant:

  • miejski,
  • militarny,

Szczególnie survival domowy bywa ciekawą opcją. Do tej kategorii zalicza się bowiem prepping, czyli sztuka takiego zabezpieczenia domu, by bez trudu przetrwać  w jego wnętrzu w razie wystąpienia sytuacji nagłych i kryzysowych, jak katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, problemy z zasilaniem.

Jak zatem można stwierdzić, nauka zasad survivalu tak naprawdę potrafi się okazać bardzo przydatna nie tylko dla zapalonych fanów przetrwania na odludziu.


Najważniejsze zasady survivalu - o czym nie można zapomnieć?


W survivalu obowiązują rozmaite reguły. Jedna z nich to niezmiernie popularna zasada trójek, której pełna definicja pojawia się choćby w Encyklopedii Nowoczesnego Survivalu. W dużym uproszczeniu mówi ona o tym, że przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć:

  • 3 sekundy w sytuacji zagrożenia, jeśli nie podejmie decyzji lub podejmie złą decyzję,
  • 3 minuty bez tlenu,
  • 3 godziny bez schronienia, odpowiedniej odzieży, źródła ciepła,
  • 3 dni bez wody,
  • 3 tygodnie bez jedzenia,
  • 3 miesiące nie kontaktując się z innymi ludźmi.

Inna kwestią są priorytety survivalowe, określane niekiedy jako Wielka Siódemka Survivalowa. Zalicza się do niej:

  • nastawienie psychiczne,
  • ogień,
  • schronienie,
  • pierwszą pomoc,
  • sygnalizację,
  • dostęp do wody pitnej,
  • pożywienie.

Jak widać, zaprezentowane „trójki” i „siódemki” obrazują typowe sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia, do których dojść może nie tylko w dziczy, ale nawet w warunkach domowych. Dlatego też zawsze warto zadbać o prawidłowe zaaranżowanie wszelkich wnętrz mieszkalnych. Warto choćby kierować się wskazówkami, zamieszczonymi na przykład na stronie: kreatordom.com.pl.


Podstawowe wyposażenie survivalowca - co trzeba mieć w plecaku?

Reklama
Wyposażenie survivalowca zależy oczywiście od tego, w jakim terenie ma on działać i przetrwać. Nieco inaczej pakuje się plecak, gdy wybiera się do buszu, nad jezioro lub pragnie się zachować wysoki komfort funkcjonowania w warunkach miejskich bądź domowych.

W przypadku klasycznego survivalu leśno-plenerowego podstawą jest oczywiście odpowiedni ubiór i obuwie, a także plecak, w którym znajdzie się woda (oraz rozwiązania pozwalające na uzdatnianie wody), pożywienie, śpiwór lub karimata, nóż survivalowy, akcesoria do rozpalania ognia, apteczka, latarka i dodatkowe źródła zasilania. To dzięki nim da się przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.


Nowoczesny survival - przetrwanie w każdej sytuacji


Przez wiele osób survival bywa traktowany jako forma hobby lub weekendowa pasja. Tak naprawdę jednak jest to zestaw przydatnych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Tak naprawdę każdy z nas powinien w pewnym stopniu skorzystać z lekcji szkoły przetrwania - dla dobra własnego i bliskich.

Artykuł sponsorowany


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czy warto skorzystać z pomocy w prywatnym gabinecie psychoterapeutycznym?

W dzisiejszym niepewnym świecie, charakteryzującym się szybkim tempem życia, coraz więcej osób doświadcza stresu, lęku czy depresji. Zmagając się z problemami natury psychicznej, zadajemy sobie pytanie: czy warto skorzystać z usług prywatnego...

Artykuł sponsorowany

Kosze prezentowe dla firm - czy kosze to dobre prezenty firmowe?

Prezenty firmowe to nie tylko gest uprzejmości, ale także ważny element budowania relacji między pracodawcą a pracownikami oraz partnerami biznesowymi. W morzu różnych pomysłów na upominki firmowe, kosze prezentowe dla firm zdobywają...

Artykuł sponsorowany

Kierowco! Ubezpieczenie assistance to nie tylko holowanie samochodu do warsztatu!

Powszechne kojarzenie usługi Assistance Auto jako jedynie pomoc w holowaniu pojazdu jest bardzo mało adekwatne ze względu na wiele innych funkcji dostępnych pod tym pojęciem. Pomoc w czasie awarii, wypadku lub zdarzeń...

Artykuł sponsorowany

Hurtownia Elektryczna w Rzeszowie

Z radością ogłaszamy inaugurację naszej nowej Hurtowni Elektrycznej ASAJ, zlokalizowanej na ulicy Przemysłowej 3 w Rzeszowie. Jako ekspertów w dziedzinie energetyki i OZE, w naszej hurtowni kładziemy nacisk na pierwszorzędna jakość, zróżnicowany...

Artykuł sponsorowany

Sekrety Skutecznej Obsługi Targów - Profesjonalne Wskazówki!

Współczesne targi stanowią kluczowy element strategii marketingowych dla wielu firm. Aby zapewnić sobie przewagę konkurencyjną i zwiększyć widoczność marki, ważne jest nie tylko uczestniczenie w targach, ale również skuteczna obsługa stoiska. W...

Artykuł sponsorowany

Jakie właściwości powinna mieć dobra zaprawa klejowa do wnętrz i na zewnątrz?

Elastyczna zaprawa klejowa jest niezbędnym komponentem wielu prac budowlanych i remontowych, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wybór odpowiedniej zaprawy jest kluczowy dla trwałości i estetyki wykończenia. Oto cechy, które powinna...

Artykuł sponsorowany

Czym są regały wjezdne i jakie są ich zalety?

Regały wjezdne to kompaktowa metoda magazynowania, która pozwala na maksymalną optymalizację dostępnej przestrzeni, dzięki wyeliminowaniu korytarzy między regałami. W tym wpisie dowiesz się więcej o tego typu systemie.

Artykuł sponsorowany

Jak magnesy dbają o czystość podczas produkcji?

Zastanawiasz się, w jaki sposób magnesy mogą dbać o czystość podczas produkcji? Jednym z urządzeń, które mogą zostać wykorzystane w tym celu, są separatory magnetyczne. Umożliwiają one oddzielenie drobinek metalowych z różnych...

Reklama