Na czym polega survival - podstawowe definicje
W mowie potocznej przyjęło się określanie survivalu w języku polskim po prostu jako szkoły przetrwania. Kojarzy się to przede wszystkim z próbą radzenia sobie w warunkach ekstremalnych, w dziczy, z dala od ludzkich siedlisk, z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, który oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.
To jednak tylko część prawdy. Tak naprawdę survival niejedno ma imię. Można bowiem mówić o wspomnianym wcześniej survivalu leśnym, który w praktyce oznacza zdolność do stworzenia sobie samodzielnie schronienia, rozpalenia ognia oraz zdobycia prowiantu.
Oprócz niego istnieje jeszcze wiele innych odmian survivalu. Pojawia się choćby wariant:
- miejski,
- militarny,
Szczególnie survival domowy bywa ciekawą opcją. Do tej kategorii zalicza się bowiem prepping, czyli sztuka takiego zabezpieczenia domu, by bez trudu przetrwać w jego wnętrzu w razie wystąpienia sytuacji nagłych i kryzysowych, jak katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, problemy z zasilaniem.
Jak zatem można stwierdzić, nauka zasad survivalu tak naprawdę potrafi się okazać bardzo przydatna nie tylko dla zapalonych fanów przetrwania na odludziu.
Najważniejsze zasady survivalu - o czym nie można zapomnieć?
W survivalu obowiązują rozmaite reguły. Jedna z nich to niezmiernie popularna zasada trójek, której pełna definicja pojawia się choćby w Encyklopedii Nowoczesnego Survivalu. W dużym uproszczeniu mówi ona o tym, że przeciętny człowiek jest w stanie przeżyć:
- 3 sekundy w sytuacji zagrożenia, jeśli nie podejmie decyzji lub podejmie złą decyzję,
- 3 minuty bez tlenu,
- 3 godziny bez schronienia, odpowiedniej odzieży, źródła ciepła,
- 3 dni bez wody,
- 3 tygodnie bez jedzenia,
- 3 miesiące nie kontaktując się z innymi ludźmi.
Inna kwestią są priorytety survivalowe, określane niekiedy jako Wielka Siódemka Survivalowa. Zalicza się do niej:
- nastawienie psychiczne,
- ogień,
- schronienie,
- pierwszą pomoc,
- sygnalizację,
- dostęp do wody pitnej,
- pożywienie.
Jak widać, zaprezentowane „trójki” i „siódemki” obrazują typowe sytuacje zagrożenia zdrowia lub życia, do których dojść może nie tylko w dziczy, ale nawet w warunkach domowych. Dlatego też zawsze warto zadbać o prawidłowe zaaranżowanie wszelkich wnętrz mieszkalnych. Warto choćby kierować się wskazówkami, zamieszczonymi na przykład na stronie: kreatordom.com.pl.
Podstawowe wyposażenie survivalowca - co trzeba mieć w plecaku?
W przypadku klasycznego survivalu leśno-plenerowego podstawą jest oczywiście odpowiedni ubiór i obuwie, a także plecak, w którym znajdzie się woda (oraz rozwiązania pozwalające na uzdatnianie wody), pożywienie, śpiwór lub karimata, nóż survivalowy, akcesoria do rozpalania ognia, apteczka, latarka i dodatkowe źródła zasilania. To dzięki nim da się przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Nowoczesny survival - przetrwanie w każdej sytuacji
Przez wiele osób survival bywa traktowany jako forma hobby lub weekendowa pasja. Tak naprawdę jednak jest to zestaw przydatnych umiejętności, które mogą okazać się pomocne w różnych życiowych sytuacjach. Tak naprawdę każdy z nas powinien w pewnym stopniu skorzystać z lekcji szkoły przetrwania - dla dobra własnego i bliskich.
Artykuł sponsorowany
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz