Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Style architektoniczne, które musisz znać!

Dodano:

Stylem architektonicznym nazywamy zorganizowany porządek estetyczny i konstrukcyjny, który pozwala przyporządkować dany budynek do określonego nurtu. Stylistyka zależeć będzie zarówno od okresu, jak i położenia geograficzne. Zastanawiasz się, jakie style architektury dominują współcześnie? Nie jesteś pewien, czym dokładnie jest modernizm? W dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na swoje pytania!
 

Modernizm – charakterystyka stylu


Styl modernistyczny narodził się po I wojnie światowej i trwał aż do lat 80 XX wieku. Jego najważniejszą cechą była funkcjonalność, brak ozdób oraz prostota formalna. To właśnie w modernizmie pojawiły się pierwsze próby wykorzystywania elementów konstrukcyjnych jako integralnych części projektu. Motyw ten do dzisiaj chętnie wykorzystywany jest przez architektów i projektantów wnętrz.

W bryle budynków dominowały kształty prostokątne, kwadratowe oraz cylindryczne. Poszczególne części często miały charakter połączonych ze sobą modułów. Do charakterystycznych cech tego stylu należą m.in.: podstawowe formy geometryczne, płaskie dachy, brak ozdób oraz wykorzystywanie innowacyjnych materiałów. W kolejnych latach został wyparty przez postmodernizm, który stanowił swoistą reakcję na brak dekoracji. W tym stylu najważniejsze stały się bowiem eksperymenty formalne. To właśnie w wielu postmodernistycznych wnętrzach świetnie sprawdzą się dekoracje z drewna do salonu oraz asymetryczne kształty.


Jakie nowoczesne style architektoniczne warto znać?


Jednym z ciekawszych styli architektonicznych XX wieku jest dekonstruktywizm, który stanowi jeden ze styli postmodernistycznych. Jego cechą rozpoznawczą jest multiplikacja form, które nakładają się na siebie w pozornie przypadkowy sposób. Rozwiązania bardzo często jawią się jako nieprzewidywalne i chaotyczne. Ich głównym celem jest zerwanie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami modernizmu.

Wśród istotnych tendencji warto wymienić także architekturę high-tech, która odznacza się wykorzystaniem nowatorskich rozwiązań konstruktorskich i inżynieryjnych. Ważnym elementem pozostaje również stosowanie najnowszych rozwiązań technologicznych we wnętrzach. W stylu, który narodził się w latach 70. XX wieku, elementy takie jak żaluzje elektryczne, czy baterie słoneczne stały się jedną z najważniejszych dekoracji całego założenia.


Współczesne połączenie natury i architektury

Reklama
Współcześni inwestorzy coraz chętniej w swoich projektach nawiązują do natury. Style florystyczne i organiczne znajdują wyraz w bryłach budynków, rozwiązaniach technologicznych oraz w wystroju wnętrz. Pierwsze próby stworzenia architektury organicznej pojawiły się już w latach 20. XX wieku. Jej rozkwit nastąpił jednak dopiero w latach 50. i 60. Styl ten charakteryzował się płynnymi formami inspirowanymi naturą. Co więcej, architekci dbali o zachowanie odpowiednich relacji między budynkami a otoczeniem.

Jesteś miłośnikiem aranżacji wnętrz inspirowanych naturą? Ciekawym pomysłem może okazać się stosowanie naturalnych materiałów. Meble z drewna, liczne kwiaty w kamiennych donicach oraz ludowe ozdoby na komodę z odległych zakątków świata pozwolą Ci stworzyć niepowtarzalne wnętrze Twojego wymarzonego nowoczesnego mieszkania. Znajomość historycznych stylów architektonicznych może pomóc Ci w stworzeniu spójnego założenia, łączącego ulubioną estetykę z funkcjonalnością rozwiązań.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama