Rzeszów - Piątek, 20.09.2024
Reklama

Smaki jesieni w karafce — kremowa pigwówka

Dodano:

Wielu osobom wódka kojarzy się głównie z czystą jej wersją, której raczej nie smakujemy, a zwracamy uwagę jedynie na jej pijalność; prawdą jest jednak, że wódka ma o wiele więcej do zaoferowania. Istnieją wódki gatunkowe, czyli innymi słowy wódki smakowe, które całkowicie mogą odmienić naszą opinię o tym trunku, a na szczególną uwagę pośród nich zasługuje pigwówka.
 
Pigwówka może stanowić bardzo ciekawą propozycję na stole zarówno podczas imprez okolicznościowych, jak i wieczoru w domu, pijana może być sama, ale dobrze sprawdzi się również w drinkach. Możemy skosztować profesjonalnie zrobionego napoju, ale odważni i ciekawi mogą spróbować stworzyć pigwówkę samodzielnie — to świetny pomysł zwłaszcza w okresie jesiennym, z którym owoce pigwy się nam kojarzą!
 
Pigwówka na spirytusie — co to za alkohol?
 
Trzeba wspomnieć, że wódki dzielimy na dwa rodzaje. Mogą być one czyste, czyli takie, które powstały poprzez połączenie jedynie spirytusu rektyfikowanego i wody. Pigwówka natomiast należy do grupy wódek gatunkowych. Te, oprócz spirytusu rektyfikowanego i wody zawierają w sobie inne różnego rodzaju składniki, które modyfikują ich smak i zapach: to wódki smakowe.
 
Pigwówka z miodem to bez wątpienia smak kojarzący się głównie z jesienią. Dlatego warto się z nią zapoznać szczególnie teraz, w jesienno-zimowym okresie! Należy zauważyć, że spirytus, na którego bazie robi się pigwówkę, może być zarówno zbożowy, jak i ziemniaczany. Oferować będą one różniące się od siebie profile smakowe: ziemniaczana baza może zaowocować delikatniejszym i bardziej kremowym smakiem.
 
Pigwówka z pigwowca — jak zrobić?
 
Do wykonania pigwówki będziemy potrzebować dwóch szklanek 40-procentowej wódki, dwóch szklanek czystego spirytusu, około dwa kilogramy dojrzałych owoców pigwowca japońskiego (alternatywą może być tutaj pigwa) oraz kilogram cukru.
 
Reklama

Pigwowiec japoński
 
Naszym pierwszym krokiem będzie umycie owoców i starcie ich wraz ze skórką na tarce z grubymi oczkami; potem owoce wkładamy do słoika i zasypujemy je warstwą cukru. Tak przygotowany słój odstawiamy na 4-5 dni. Warto poruszać co jakiś czas słoikiem, aby cukier dobrze się rozpuścił — objaśnia pracownik sklepu Krest, gdzie można zakupić kremową pigwówkę na spirytusie ziemniaczanym. — Kiedy już rozpuści się on w całości, do słoika wlewamy spirytus, zamykamy słoik ponownie i odstawiamy na okres około 4 tygodni, a po miesiącu odcedzamy i mieszamy z wódką. Ponownie, całość odstawiamy na około 2 miesiące. Miłego kosztowania! — dodaje.
 
Warto wspomnieć, że oczywiście pigwówka wykonana w warunkach domowych będzie różnić się od pigwówki wykonanej w sposób profesjonalny. Dobrze jednak przekonać się o tym samemu i porównać oba rodzaje napoju. Kto wie, która wersja bardziej przypadnie nam do gustu!
 
Pigwówka — z czym pić?
 
Pigwówka oferuje nam wiele możliwości, jeśli chodzi o jej kosztowanie. Naturalnie nalewkę można pić w czystej formie, ale dobrze smakować będzie także z lodem (opcjonalnie dorzucić można odrobinę soku z limonki). Dodać ją można do rozgrzewającej herbaty, ale i mleka. Świetnie zda egzamin także w różnego rodzaju koktajlach.
 

Pigwówka dobrze smakować będzie także w drinkach
 
Drink z pigwówką
 
Jeśli nie przepadasz za piciem wódki gatunkowej w wersji na czysto, możesz spróbować połączyć ją na przykład z sokami. Bardzo dobrze sprawdzi się połączenie jej z sokiem jabłkowym, co da efekt klasycznej szarlotki. Będzie świetnie smakować także z sokiem porzeczkowym i sokiem z gruszek. Kolejny koktajl „na szybko” to zmieszanie pigwówki z napojem gazowanym, takim jak Fanta czy Sprite, ale dobrym pomysłem będą też dodatki ziołowe: mięta czy bazylia.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Jaką pościel 160x200 kupić? Wybieramy odpowiedni model

Odpowiedni materiał, z którego wykonana jest nasza pościel ma bardzo duży wpływ na jakość snu. Z artykułu dowiesz się na co warto zwrócić uwagę kupując nową pościel.

Artykuł sponsorowany

Rozliczenie PIT - co trzeba wiedzieć w 2023 roku?

Rozliczenie PIT to coroczny obowiązek każdego Polaka, który posiada dochód. Mimo sporadycznych wyjątków, każdy, kto uzyska przychód, musi rozliczyć się z fiskusem, niezależnie od wielkości zarobku czy związanych z nim kosztów. Jak...

Artykuł sponsorowany

Czym jest alternator i jak działa?

W samochodzie prąd potrzebny jest tak samo, jak paliwo. Inaczej pojazd nie będzie mógł jechać czy też włączyć świateł. Ciągła dostawa prądu do akumulatora jest możliwa dzięki alternatorowi. Co warto o nim...

Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie MRI i jak się do niego przygotować?

Rezonans magnetyczny to bezbolesne, bezinwazyjne i pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji w pełni bezpieczne badanie, które zapewnia szczegółowe obrazowanie struktur ciała. Sprawdź, na czym polega rezonans magnetyczny i czy badanie to wymaga od...

Artykuł sponsorowany

Buty Caterpillar - poznaj je bliżej!

Zakup jak najlepszego produktu, to cel, który zawsze przyświeca każdemu konsumentowi. Nie inaczej jest też w sytuacji szeroko rozumianych środków ochrony indywidualnej.

Artykuł sponsorowany

Ochronne etui na klucze samochodowe - dlaczego warto je mieć?

Klucze samochodowe użytkowane są przez nas praktycznie każdego dnia. Niestety noszone w kieszeniach mogą zarysować obudowę naszego telefonu, z kolei włożone do torebki bardzo łatwo się gubią wśród innych przedmiotów. Aby uniknąć...

Artykuł sponsorowany

Survival - na czym polega i jak rozpocząć przygodę?

Przetrwanie w ekstremalnych warunkach (np. w bieszczadzkich odludziach) wymaga odpowiedniego przygotowania, wiedzy i umiejętności. Wbrew pozorom każdy z nas powinien zdobyć podstawowe informacje o tym, co zrobić w trudnym środowisku, by zapewnić...

Artykuł sponsorowany

Sprzedam, kupię, wynajmę, czyli ogłoszenia w Internecie

Serwisów ogłoszeniowych dostępnych w sieci jest bardzo dużo. Jeśli mamy nieruchomości, które szukają nowego najemcy, samochody zajmujące tylko miejsce w garażu, czy mieszkania czekające na nowego najemcę to musimy się tym gdzieś...

Reklama