Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Scenotechnika - istota organizacji występów artystycznych

Dodano:

Niezależnie od tego czy jest to niewielki event czy też masowa impreza, to do jej organizacji będzie potrzebna odpowiednia oprawa sceniczna. Przygotowanie wszelkiego rodzaju występów artystycznych wymaga działań na różnych płaszczyznach, by wszystko było "dopięte na ostatni guzik". Ogół tych działań, związanych z wykorzystaniem zarówno sprzętu elektronicznego, jak i mechanicznego obejmuje właśnie scenotechnika i to ona odpowiada za efekt końcowy wydarzeń artystycznych. O tym, czym dokładnie jest technika sceniczna i jakie są jej najważniejsze składowe zostanie wyjaśnione w dalszej części artykułu.
 

Scenotechnika - krótkie wyjaśnienie zagadnienia


Jak już zostało na wstępie zaznaczone technika sceniczna (więcej o pojęciu tutaj: https://szkoleniadlakadr.pl/)  obejmuje szereg różnych działań, niezbędnych do organizacji różnego typu występów artystycznych - o mniejszym i większym zasięgu i skali. Techniką sceniczną zajmuje się więc odpowiednia grupa ludzki, która dba o to, aby dany event odbył się zgodnie z wizją artystyczną scenarzysty.

Do ich obowiązków należy:
- przygotowanie ceny;
- ustawienie elementów oświetlenia;
- realizacja dźwięku - dobór odpowiedniego nagłośnienia.
Wszystkie te elementy muszą doskonale ze sobą współgrać, aby oprawa sceny została dobrze przygotowana i zrealizowana. W przypadku techniki sceniczne każda płaszczyzna działania jest nie mniej istotna od drugiej, by efekt końcowy był dokładnie taki, jak zaplanowano.


Scena - serce występu artystycznego


W zasadzie każda występ artystyczny kojarzy się ze sceną, a więc miejscem na którym pojawiają się artyści. Warto podkreślić, że jest to również miejsce łączące wszystkie elementy techniki scenicznej.

Scena pozwala na to, aby występ mógł być obserwowane z dużej odległości i jest wyposażona w urządzenia do zawieszania elementów nagłośnienia oraz oświetlenia, jak również ekranów - wykorzystywanych do wyświetlania dodatkowych treści podczas wydarzeń artystycznych. W razie potrzeby scena zostaje wyposażona dodatkowo w inne sprzęty typu - generator dymu, zapadnie, widny itp.


Dźwięk i oświetlenie - istotne dopełnienie sceny

Reklama
Odpowiednio zgrane światło i dźwięk, dostosowane do bieżących potrzeb występu, czynią go jeszcze lepszym. Efekty świetlne są nie mniej ważne od efektów dźwiękowych. Pozwalają one na uwypuklenie każdego ważnego elementu danego występu. Widzowie dobrze widzą, gdzie znajduje się obecnie najważniejszy element akcji, odbierając przekaz wszystkimi swoimi zmysłami. Odpowiednio dobrane światło (z wykorzystaniem np. laserów, projektorów czy stroboskopu) wraz z dźwiękiem umożliwia uwypuklenie pewnych emocji - np. zwiększenie dramaturgii.

Ważne są też mikrofony używane osoby występujące na scenie. Sprzęt tego typu musi być właściwie dobrany i przygotowany, by nie generował niepożądanych dźwięków, zakłócających występ. Dzięki właściwie synchronizowanym i dobranym elementom wizualnych oraz dźwiękowym każdy event nabiera wyjątkowego charakteru.

Podsumowując należy powiedzieć, że wszystkie elementy scenotechniki są względem siebie równoważne i razem pracują na sukces danego występu.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości

Artykuł sponsorowany

Czym jest rynek pracy?

Rynek pracy to dosyć szerokie zagadnienie. Składa się z wielu elementów i gałęzi, ale to oczywiście ludzie są w nim najważniejsi.

Artykuł sponsorowany

Zarobki netto a brutto

Istotną kwestią, która często budzi wiele wątpliwości, są różnice w zarobkach brutto i netto.

Artykuł sponsorowany

Gdzie pracować, żeby dużo zarabiać?

Niemal każdy przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, jakie są najlepiej opłacane zawody i jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby je wykonywać.

Artykuł sponsorowany

Najlepsze pomysły na upominki firmowe

Prezenty w biznesie to sposób na podtrzymywane i zacieśnianie relacji ze wspólnikami i klientami, motywowanie pracowników, ale także promowanie swoich usług lub produktów.

Artykuł sponsorowany

18. urodziny E. Leclerc w Rzeszowie

Rzeszowski sklep E.Lecrerc świętuje w tym roku 18 urodziny. Z okazji tego jubileuszu dla swoich klientów przygotował dwuetapowy konkurs.

Artykuł sponsorowany

Języki w CV – co, gdzie i dlaczego?

Niezwykle ważnym elementem każdego życiorysu jest informacja na temat znajomości języków obcych.

Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji do pracy?

W procesie rekrutacyjnym zarówno kandydaci, jak i pracodawcy powinni zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które ułatwią im procedurę.

Artykuł sponsorowany

Jak rozmawiać o wypłacie?

Na niemal każdej rozmowie o pracę, można usłyszeć pytanie „Ile chciałby pan/pani zarabiać?”.

Reklama