Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

„Żyjemy jak za króla Ćwieczka”. Przedstawiciele Malawy, Racławówki i Pogwizdowa Nowego ws. przyłączenia do Rzeszowa

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. W Ratuszu odbyło się spotkanie, na którym poruszono temat przyłączenia trzech sołectw do Rzeszowa. Przedstawiciele Malawy, Racławówki i Pogwizdowa Nowego mówili o aktualnej sytuacji w gminach i problemach z niedoinwestowaniem. 

W kwietniu informowaliśmy o negatywnej opinii wojewody w sprawie poszerzenia granic Rzeszowa o dodatkowe sołectwa. Chodziło o Malawę, Pogwizdów Nowy, Racławówkę oraz sołectwa znajdujące się w gminie Trzebownisko. 

„Włączenie do miasta Rzeszów ośmiu sołectw lub ich części ograniczy dostęp rolnikom(z włączonych sołectw) do niektórych form pomocy w ramach funduszy unijnych” – argumentowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Spotkanie po wydaniu opinii

Jak dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Ratuszu z przedstawicielami sołectw, wczoraj (6 czerwiec) odbyło się spotkanie z wojewodą Ewą Leniart, gdzie mieszkańcy ww. terenów mieli okazje osobiście wskazać główne argumenty świadczące za zasadnością przyłączenia się do Rzeszowa. 

„Wczoraj w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wojewody z prezydentem i mieszkańcami Malawy, Racławówki, i Pogwizdowa. Na spotkaniu mieszkańcu mieli okazje wypowiedzieć się odnośnie potrzeby rozszerzenia miasta Rzeszowa. Padły argumenty bardzo rzeczowe. Pani wojewoda przyjęła stanowisko, że decyzja w tej sprawie została podjęta i tej opinii nie zmieni” – wyjaśniał na konferencji Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Sprawa Malawy

Argumenty jakie wystosowano wczoraj, przedstawiono również na dzisiejszym spotkaniu. W głównej mierze chodzi o brak inwestycji tj. drogi, żłobki oraz tereny rekreacyjne oraz podejście władz gmin, które ww. sołectwa traktuje jako źródło podatków nie oddając nic w zamian.

„Od kiedy pamiętam Malawa były tylko podatnikiem do Urzędu Gminy, a niewiele z tego miała. Dam przykład: kiedy Malawa awansowała w Polsce do III ligi nasze boisko nie spełniało warunków, ale w miejscowości Krasne Urząd Gminy wybudował piękny stadion, ale radni Krasnego nie pozwolili nam grać na tym boisku. Musieliśmy jeździć do Łańcuta. Są przysiółki gdzie nie ma drogi, nie ma wody, nie ma kanalizacji. Żyjemy jak za króla Ćwieczka” – mówił Franciszek Kubas, mieszkaniec Malawy. 

Z kolei obecny na konferencji sołtys Malawy, Eugeniusz Piotrowski wskazuje inne zaniedbania, m.in. związane z usługami transportowymi, niskim budżetem przeznaczonym na remonty i inwestycje oraz puste obietnice władz Krasnego. 

„Wójt zrezygnował z tych usług [chodzi o linie MPK nr 4 i 6 – przyp. red.] wybierając MKS. Co prawda teraz sami się biją w pierś, że jest to niewypał. Źle się dzieje, autobusy raz jeżdżą, raz nie jeżdżą. W zimie w Malawie w ogóle nie wyjeżdżały, ludzie czekali w śnieżycy. Wójt twierdził, że są rozmowy z MPK prowadzone, oczywiście chyba to było kłamstwo, bo od tego czasu nie słyszałem, żeby ktoś ponownie zabiegał o ten tabor” – stwierdził Piotrowski. 
Reklama
Dodatkowo obecni w Ratuszu przedstawiciele Malawy informowali, że gmina nie poinformowała ich o obecnej w wodzie dostarczanej do domów bakterii coli: „Wczoraj dowiedziałem się o bakterii coli w wodociągu miejskim. Gdzieś tam na stronie jest to umieszczone, ale żadnych innych wywieszek nie było, nikt nic nie widział. Jeżeli pocztą pantoflową mamy się dowiadywać o takich rzeczach no to ktoś tu zawiódł”.

Sprawa Racławówki i Pogwizdowa Nowego

Pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni na niedoinwestowanie narzekają również mieszkańcy Racławówki. Ponadto jako argument za przyłączeniem do Rzeszowa, przedstawiciel sołectwa podaje, że dzieci i tak uczęszczają do żłobka w Zwięczycy, przyłączonej do Rzeszowa w 2007 roku. 

„Wydaje mi się, że gmina trzyma nas tylko po to, żeby 200 tys. podatku dostać. 38 dzieci z naszego przysiółka chodzi do szkoły do Zwięczycy. Jesteśmy związani ze Zwięczycą kościołem, tam się chowamy na cmentarzu. Drogi gminne są w strasznym stanie, nie idzie dojechać do łącznika. Obiecali na wiosnę, mamy lato i nic się nie robi. Chodnik u nas (1500 m) robią 10 lat i sukcesywnie tylko robią kiedy są wybory. Obliczyłem, że zrobią w 2036 roku” – punktował jeden z mieszkańców Racławówki Doły. 

Głos w sprawie zabrał również sołtys Pogwizdowa Nowego, który jako przykład nieudolnej inwestycji podaje budowę Sali gimnastycznej, gdzie do dnia dzisiejszego nie odbywają się żadne zajęcia, choć oficjalne otwarcie było. Ponadto informował, że główna droga gminna nie ma oświetlenia, pomimo interwencji w Urzędzie Gminy. 

„Gmina Głogów traktuje Pogwizdów Nowy jako dostarczycieli podatków. Owszem są jakieś inwestycje, natomiast są to inwestycje niewystarczające. Nie słucha się mieszkańców” – wyjaśnia Mariusz Iskrzycki, sołtys Pogwizdowa i dodaje – „Główna droga gminna nie ma oświetlenia. Sztandarową inwestycją, jaką była budowa sali gimnastycznej, za którą serdecznie dziękujemy, no niestety ta budowa trwa już 4 rok. Sale w czerwcu poświęcono, lecz nadal nie została otwarta. Nie mamy informacji dlaczego tak się stało”.

Wypowiedzi jakie mogliśmy usłyszeć w Ratuszu wynikają przede wszystkim z bezradności i niskiej siły przebicia poszczególnych sołectw. Wydawać by się mogło, że w przypadku przyłączenia mielibyśmy do czynienia z sytuacją korzyści jednostronnej. Sołectwa od Rzeszowa wymagać będą inwestycji, a miasto Rzeszów poza środkami jakie otrzyma z podatków i wyda na potrzeby tych terenów nie otrzyma niczego więcej poza dodatkowo poszerzonymi granicami, które wciąż pozostają jednym z głównym argumentów Tadeusza Ferenca świadczących o skutecznym zarządzaniu miasta. 


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poprawki na budowie RCK. Otwarcie placu dworcowego opóźnione

RZESZÓW. Poprawki na placu dworcowym oraz brak regulaminu parkingu podziemnego wstrzymały otwarcie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Rzeszów

Ponad 700-metrowy odcinek ul. Załęskiej zostanie przebudowany

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa ogłosił przetarg na przebudowę ponad 700-metrowego odcinka ulicy Załęskiej. Częścią tego zadania będzie budowa chodnika.

Rzeszów

Zderzenie autobusu MKS z audi w Świlczy. 6 osób rannych

RZESZÓW. Przed godz. 10:00, na DK 94 w Świlczy k. Rzeszowa, doszło do zderzenia autobusu MKS z osobowym audi. W zdarzeniu rannych zostało 6 osób. Jeden z pasażerów został przetransportowany do szpitala...

Rzeszów

WSIiZ gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie po raz kolejny zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Uczelnia w serwisie Allegro udostępniła kilkanaście aukcji. 

Rzeszów

Lufthansa podwaja loty z Rzeszowa do Monachium

RZESZÓW/JASIONKA. Od wiosny samoloty Lufthansy będą kursować dwa razy dziennie z Portu Lotniczego Rzeszów Jasionka do Monachium. Niemieckie lotnisko oferuje loty niemal na cały świat.

Rzeszów

Kolizja na S19 w Jasionce. Volkswagen wjechał w bariery ochronne

JASIONKA. 34-letni kierowca, nie dostosował prędkości do warunków jakie panowały na drodze i wjechał w bariery energochłonne. W kolizji nikt nie ucierpiał. Przez jakiś czas występowały utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

Szpital Miejski ma nowoczesne urządzenie wykorzystywane w operacjach kręgosłupa

RZESZÓW. Szpital Miejski w Rzeszowie wzbogacił się o nowe urządzenie Max-More Spine, które umożliwia korzystanie z zaawansowanych metod miniinwazyjnych przy operacjach kręgosłupa. Na zakup sprzętu w budżecie miasta zarezerwowano 288 tys. zł.

Rzeszów

Wyjątkowa szopka bożonarodzeniowa w Kielanówce [ZDJĘCIA]

KIELANÓWLA.  W parafii p.w. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce koło Rzeszowa, znajduje się wyjątkowa, ruchoma szopka bożonarodzeniowa, która od wielu lat wzbudza podziw wśród odwiedzających. Mamy dla Was kilka zdjęć tego wyjątkowego...

Reklama