Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję w sprawie skargi rzeszowskiego Ratusza na postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Choć cała sprawa zakończyła się póki co z korzyścią dla pomnika, to jego wyburzenie wciąż nie jest całkowicie wykluczone. 
 
Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z uchwałą z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, monument znajdujący się na Placu Ofiar Getta, zgodnie z postanowieniem  prezesa IPN-u powinien zostać usunięty. Na taki stan rzeczy nie zgadza się Ratusz, ale od początku. 

Kwestia nazewnictwa

16 lipca 2018 roku Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z upoważnienia wojewody podkarpackiego, zwrócił się do IPN-u o wydanie opinii  czy pomnik „Wdzięczności Armii Radzieckiej” upamiętnia lub propaguje komunizm. Miesiąc później prezes IPN-u wyraził opinie, że pomnik nie spełnia warunków, o których mowa w ww. uchwale z 2016 roku. 

W opinii znalazły się również wzmianki, że pomnik został wzniesiony w 1950 roku siłami Wojewódzkiego Komitetu Budowy Pomnika Wdzięczności i choć nie ma żadnych jednoznacznych napisów na pomniku, nie mniej jednak i Rada Miasta Rzeszowa sama go tak tytułowała w jednej z uchwał. Koniec końców prezes IPN-u stwierdził, że pomnik upamiętnia armię komunistycznego i totalitarnego państwa oraz jest elementem propagandowym. 

Prezydent Miasta Rzeszowa zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ponowne rozpatrzenie tej kwestii. W uzasadnieniu wyroku WSA czytamy, że aktualna wymowa jest „złożona i niejednoznaczna”, jednak – zdaniem prezydenta Rzeszowa - przez tablice pamiątkową (zdjęcie pod artykułem), jaką złożono pod pomnikiem, „został oddany hołd wszystkim walczącym o wyzwolenie Państwa Polskiego”, co skutkuje zdjęciem z niego jego pierwotnego wydźwięku.

Ponadto od wielu lat przy pomniku nie istnieje żaden zapis jednoznacznie świadczący o nazwie jaką potocznie jest nazywany, tj. „Wdzięczności Armii Radzieckiej”. Toteż – zdaniem strony skarżącej – „Istnieje rozdźwięk pomiędzy nazwą przypisaną pomnikowi w latach 50’ XX wieku a aktualną wymową pomnika”.
Reklama
Treść wyroku

Zgodnie z wyrokiem jaki wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny, skarga skierowana przez Ratusz zasługuje na uwzględnienie, przez co postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostało wydane z naruszeniem prawa. Dodajmy, że IPN przysługuje skarga kasacyjna ww. decyzje do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„W tych okolicznościach sprawy już nie tylko dodatkowo można podzielić zarzuty skargi, co do tego, że organ niedostatecznie rozważył i ocenił znaczenie dokonanych w 1966 r. zmian polegających na nadaniu pomnikowi nowego przesłania, połączonych ze zmianami zewnętrznego jego wyglądu, umieszczeniu nowej tablicy pamiątkowej o treści nie nawiązującej do intencji związanych z budową pomnika w latach pięćdziesiątych” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne

RZESZÓW. W Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę. niedzielę. Uczestnicy będą mogli zakupić świąteczne wyroby rękodzielnicze i produkty spożywcze od obecnych wystawców, jak również wziąć udział w rodzinnych warsztatach oraz obejrzeć występy artystyczne.

Rzeszów

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami

RZESZÓW. W niecodziennej akcji wzięli udział rzeszowscy kontrterroryści. Zjeżdżali na linach z dachu Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, żeby przekazać dzieciom mikołajkowe prezenty. Pomagał im w tym robot pirotechniczny.  

Rzeszów

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani

RZESZÓW/JASIONKA. Od 3 kwietnia 2024 roku Ryanair uruchamia loty z Jasionki do hiszpańskiego miasta Alicante. Trasę będą obsługiwały Boeingi 737-800.

Rzeszów

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstają dwa nowe, kryte lodowiska. Większe budowane jest już w miejscu starej ślizgawki, przy ul. Wyspiańskiego. Kolejne stanie nad zalewem na Wisłoku.

Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie

RZESZÓW. W środę, 6 grudnia startują zapisy na zimowe półkolonie dla dzieci, które odbędą się w dwunastu filiach Rzeszowskiego Domu Kultury na terenie całego miasta. Liczba miejsc ograniczona.

Rzeszów

Świąteczne Miasteczko na rynku już otwarte [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Rzeszowski rynek zyskał prawidziwie świąteczny klimat. Wczoraj odbyło się otwarcie Światecznego Miasteczka. Najważniejszym elementem wydarzenia było uroczyste włączenie iluminacji świetlnych i światełek na choince. Zobaczcie zdjęcia.

Rzeszów

Kolejne inwestycje PKP PLK między Rzeszowem a Medyką

RZESZÓW. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla planowanego przedsięwzięcia na trasie Rzeszów – Medyka. Inwestycja ma podnieść standard podróży koleją na Podkarpaciu.

Rzeszów

Nowi najemcy w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Centrum Handlowe Plaza pozyskało trzech nowych najemców: nowoczesny, bezobsługowy salon gier i zabawy, nowy salon prasowy oraz biuro podróży jednego z liderów w branży turystycznej. Końcówka roku w Plazie, to również...

Reklama