Rzeszów - Środa, 22.01.2025
Reklama

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję w sprawie skargi rzeszowskiego Ratusza na postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Choć cała sprawa zakończyła się póki co z korzyścią dla pomnika, to jego wyburzenie wciąż nie jest całkowicie wykluczone. 
 
Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z uchwałą z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, monument znajdujący się na Placu Ofiar Getta, zgodnie z postanowieniem  prezesa IPN-u powinien zostać usunięty. Na taki stan rzeczy nie zgadza się Ratusz, ale od początku. 

Kwestia nazewnictwa

16 lipca 2018 roku Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z upoważnienia wojewody podkarpackiego, zwrócił się do IPN-u o wydanie opinii  czy pomnik „Wdzięczności Armii Radzieckiej” upamiętnia lub propaguje komunizm. Miesiąc później prezes IPN-u wyraził opinie, że pomnik nie spełnia warunków, o których mowa w ww. uchwale z 2016 roku. 

W opinii znalazły się również wzmianki, że pomnik został wzniesiony w 1950 roku siłami Wojewódzkiego Komitetu Budowy Pomnika Wdzięczności i choć nie ma żadnych jednoznacznych napisów na pomniku, nie mniej jednak i Rada Miasta Rzeszowa sama go tak tytułowała w jednej z uchwał. Koniec końców prezes IPN-u stwierdził, że pomnik upamiętnia armię komunistycznego i totalitarnego państwa oraz jest elementem propagandowym. 

Prezydent Miasta Rzeszowa zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ponowne rozpatrzenie tej kwestii. W uzasadnieniu wyroku WSA czytamy, że aktualna wymowa jest „złożona i niejednoznaczna”, jednak – zdaniem prezydenta Rzeszowa - przez tablice pamiątkową (zdjęcie pod artykułem), jaką złożono pod pomnikiem, „został oddany hołd wszystkim walczącym o wyzwolenie Państwa Polskiego”, co skutkuje zdjęciem z niego jego pierwotnego wydźwięku.

Ponadto od wielu lat przy pomniku nie istnieje żaden zapis jednoznacznie świadczący o nazwie jaką potocznie jest nazywany, tj. „Wdzięczności Armii Radzieckiej”. Toteż – zdaniem strony skarżącej – „Istnieje rozdźwięk pomiędzy nazwą przypisaną pomnikowi w latach 50’ XX wieku a aktualną wymową pomnika”.
Reklama
Treść wyroku

Zgodnie z wyrokiem jaki wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny, skarga skierowana przez Ratusz zasługuje na uwzględnienie, przez co postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostało wydane z naruszeniem prawa. Dodajmy, że IPN przysługuje skarga kasacyjna ww. decyzje do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„W tych okolicznościach sprawy już nie tylko dodatkowo można podzielić zarzuty skargi, co do tego, że organ niedostatecznie rozważył i ocenił znaczenie dokonanych w 1966 r. zmian polegających na nadaniu pomnikowi nowego przesłania, połączonych ze zmianami zewnętrznego jego wyglądu, umieszczeniu nowej tablicy pamiątkowej o treści nie nawiązującej do intencji związanych z budową pomnika w latach pięćdziesiątych” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Tragiczny finał zabawy na śniegu. 8 i 7-latek spadli z 4-metrowej skarpy, w akcji helikopter LPR

BEZMIECHOWA. Dwaj bracia, 8 i 7-latek, podczas zjeżdżania z góry na gumowym pontonie, spadli z ponad 4-metrowej skarby. Obaj trafili do szpitala w Rzeszowie. Starszy w ciężkim stanie był transportowany śmigłowcem LPR.

Rzeszów

Najlepszy rok w historii lotniska w Jasionce. Obsłużono ponad 1,1 mln pasażerów

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka dołączył do grona „milionerów”, czyli lotnisk obsługujących ponad milion pasażerów rocznie. W 2024 roku obsłużono dokładnie 1 145 257 osób. To najlepszy wynik w historii portu.

Rzeszów

Hermanowa. 45-letni mężczyzna zginął w pożarze domu

Policjanci pod nadzorem prokuratora pracują nad ustaleniem przyczyn tragicznego pożaru w Hermanowej. W płomieniach zginął 45-letni mężczyzna.

Rzeszów

Trwa wyburzanie stadionu Resovii [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Od kilku dni trwają prace rozbiórkowe na stadionie Resovii przy ul. Wyspiańskiego. W miejscu starego obiektu, powstanie Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki. Pod artykułem znajdziecie zdjęcia z rozbiórki.

Rzeszów

Rzeszowskie szkoły wśród najlepszych w Polsce. Znamy wyniki rankingu „Perspektywy 2025”

RZESZÓW. Rzeszowskie Liceum Sióstr Prezentek, II Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum nr 6 z Zespołu Szkół Elektronicznych i Technikum nr 7 z Zespołu Szkół Mechanicznych znalazły się w pierwszej setce najlepszych placówek. Dodatkowo...

Rzeszów

BSH wybuduje nową fabrykę pod Rzeszowem

RZESZÓW. Przedsiębiorstwo Panattoni, jeden z największych deweloperów nieruchomości przemysłowych w Polsce i w Europie, wybuduje dla grupy BSH Home Appliances nową, większą fabrykę pod Rzeszowem. Przeniesiona zostanie tu produkcja małych urządzeń gospodarstwa...

Rzeszów

Zderzenie busów na S19 w Sokołowie Małopolskim. W akcji śmigłowiec LPR

SOKOŁÓW MŁP. 3 osoby zostały ranne w wypadku do którego doszło na drodze ekspresowej S19, na wysokości Sokołowa Małopolskiego. Zderzyły się tam czołowo dwa busy. Na miejscu interweniował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego....

Rzeszów

4 wypadki, 4 osoby ranne – rzeszowscy policjanci podsumowali weekend na drogach

RZESZÓW. 4 wypadki, 4 osoby ranne, 3 nietrzeźwych kierowców – tak wygląda bilans minionego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Reklama