Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Zbigniew Ziobro w Rzeszowie. Spotkanie dotyczyło przekazania Zamku Lubomirskich

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Przed budynkiem Sądu Okręgowego w Rzeszowie odbyło się spotkanie prezydenta Rzeszowa oraz Zbigniewa Ziobra, ministra sprawiedliwości. Rozmawiano o przyjęciu zamku przez miasto. Podano orientacyjną datę, kiedy powinny być znane szczegóły finansowe zamiany. 

Początkiem września podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez miasto Zamku Lubomirskich oraz oddaniu działki pod budowę nowej siedziby dla Sądu Okręgowego. Konkretów było niewiele, wiemy że w zamian za zamek miasto oddaje na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości tereny przy ul. Dołowej o powierzchni około 1,1 ha. Samo przekazanie miałoby się odbyć po wybudowaniu nowego budynku.

Nie mniej jednak należy podkreślić mglisty charakter poszczególnych ustaleń, jakie zawierał podpisany list intencyjny, m.in. „Niniejszy list intencyjny stanowi wyraz woli stron podjęcia ze sobą współpracy przy realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia” oraz „Niniejszy list intencyjny nie powoduje zobowiązań finansowych dla żadnej ze stron”. Tak przedstawiony dokument wydaje się nie być dostatecznym dowodem na jakiekolwiek działania, szczególnie w okresie przedwyborczym. 

„Staramy się o ten zamek już 12 lat. Konkretne decyzje zostały podjęte. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi. Jestem przekonany, że teraz temat nabierze szybkiego tempa działania” – mówił na spotkaniu Tadeusz Ferenc. 

Autentyczność całemu zdarzeniu miało nadać przybycie do Rzeszowa ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, który przed budynkiem Sądu Okręgowego pojawił się w poniedziałkowy ranek. Minister utrzymywał wcześniej uskutecznianą retorykę. Minister mówił również o swoich osobistych skojarzeniach z budynkiem zamku. 
Reklama
„Mam pewien sentyment do tego miejsca. W mojej pamięci zawsze pozostaną opowieści mojego dziadka, oficera Wojska Polskiego, potem szefa Armii Krajowej, kontrwywiadu przemyskiego i szefa WiN-u w Przemyślu, który na tym zamku w lochach był torturowany. Mam taką nadzieję, że ten charakter tego obiektu w przyszłości będzie również uwzględniał owe bardzo trudne i ciężkie wspomnienia tysięcy ludzi, którzy w owych latach patrzyli na to miejsce jako na miejsce kaźni, miejsce ponure” – wyjaśniał Zbigniew Ziobro. 

W swoich wypowiedziach minister sprawiedliwości nawiązywał do rozmów, jakie były prowadzone w sprawie przejęcia obiektu, jednak żadnych informacji na temat finansowania zamiany oraz jakichkolwiek możliwych dat realizacji nie podano. Obecny na konferencji prasowej Marcin Warchoł, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, mówił o pracach jakie na dzień dzisiejszy trwają. 

„Po podpisaniu listu intencyjnego zostały zlecone operaty szacunkowe obu nieruchomości, zarówno sądu jak i nowo budowanego sądu przy ul. Dołowej. Do końca października te operaty szacunkowe będą gotowe” – tłumaczył Warchoł. 

Na szczegółowe pytanie odnośnie przyszłego podziału finansowego inwestycji oraz samej wartości przedsięwzięcia nie udzielano żadnych informacji. Pozostaje nam jedynie czekać do końca października. Informacja o operatach szacunkowych była jedyną wiadomością ściśle związaną z pracami zmierzającymi do doprowadzenia tematu do szczęśliwego zakończenia. 

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

RZESZÓW. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Rzeszów

Ruszył przetarg na koncepcje całorocznego stoku narciarskiego w Matysówce

RZESZÓW. Przybliżona długość stoku miałaby wynosić 1173 m.

Rzeszów

Czy woda na Żwirowni nadaje się do kąpieli?

RZESZÓW. Stwierdzono przydatność wody do kąpieli.

Rzeszów

Straż Miejska w Rzeszowie przejmie dwa samochody od Urzędu Miasta

RZESZÓW. Przekazanie związane jest z zakupem przez Ratusz dwóch nowych samochodów elektrycznych.

Rzeszów

Wolne miejska na wakacyjne półkolonie dla dzieci w Rzeszowskim Domu Kultury

RZESZÓW. Zajęcia organizowane będą od 1 lipca do 2 sierpnia 2019 roku.

Rzeszów

„Żyjemy jak za króla Ćwieczka”. Przedstawiciele Malawy, Racławówki i Pogwizdowa Nowego ws. przyłączenia do Rzeszowa

RZESZÓW. W Ratuszu odbyło się spotkanie, na którym poruszono temat przyłączenia trzech sołectw do Rzeszowa.

Rzeszów

Pierwsi pasażerowie z przystanku Rzeszów Zachodni skorzystają już 9 czerwca

RZESZÓW. Projekt współfinansowany z POIiŚ  wart jest 205 mln zł netto.

Rzeszów

W niedzielę dezynfekcja i płukanie sieci wodociągowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Nadmiar chloru z wody, który będzie utrzymywał się do dnia następnego, można usunąć przez jej odstanie lub przegotowanie.

Reklama