Rzeszów - Piątek, 04.04.2025
Reklama

Wzrasta liczba „niebieskich kart” w Rzeszowie. Ofiarami najczęściej padają kobiety

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Z danych posiadanych przez rzeszowską Policję wynika, że w stosunku do 2017 roku wzrasta w Rzeszowie ilość rozpoczętych procedur niebieskich kart. Przykładowo w 2018 roku mieliśmy 244 przypadków wszczęcia procedury.

Na wstępie warto zaznaczyć, że procedura niebieskiej karty może zostać zainicjowana przez Policję oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Dotyczy członków rodzin dotkniętych problemem przemocy w rodzinie.

Założenie niebieskiej karty nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, lecz może służyć jako dowód procesowy. W praktyce rozpoczęcie procedury jest informacją dla służb i opieki społecznej, że w rodzinie dochodzi do aktów przemocy, przez co służby zobowiązane są do podjęcia działań.

Dane jakimi dysponuje rzeszowska Policja nie napawają optymizmem. W 2017 roku założono w mieście 223 niebieskich kart, natomiast rok później ta liczba wzrasta do 244. Najczęściej ofiarami przemocy padają kobiety, w roku 2017 zanotowano 189 takich przypadków, w 2018 roku liczba wzrosła do 207.
Reklama
„Nie znam statystyk w tym zakresie ale myślę, że najczęściej występuje przemoc fizyczna” – wyjaśnia podinspektor Wacław Sudoł, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie.

Dodatkowo, poza otwartymi procedurami niebieskiej karty liczba osób podejrzanych, że są dotknięte przemocą wynosi 241 w 2017 roku i 263 rok później. Dodatkowo z danych wynikających z prowadzonych procedur wynika, że w 2017 roku poszkodowanych było 22 mężczyzn i 30 małoletnich, a w 2018 roku 27 mężczyzn i 29 małoletnich.

Podinspektor Wacław Sudoł wyjaśniał, że zwiększająca się liczba nie jest spowodowana tym, że społeczeństwo jest coraz bardziej agresywne, lecz wiąże się ze zwiększającą się świadomością społeczeństwa: „Na pewno wzrasta ilość niebieskich kart, bo tych zgłoszeń mamy więcej. To świadomość rośnie. Sąsiedzi częściej reagują”.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ranking Business Insider. Rzeszów w czołówce miast, w których żyje się najlepiej

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia zanotowała wysoki awans w najnowszym rankingu najlepszych miast do życia w Polsce. Rzeszów zajął drugie miejsce, wyprzedzając takie miasta jak, min. Gdańsk, Łódź czy Katowice.

Rzeszów

Rozbudowa IX LO w Rzeszowie. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Blisko 28 mln zł będzie kosztować rozbudowa IX Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Elizy Orzeszkowej w Rzeszowie. Powstanie nowe skrzydło szkoły, w którym znajdą się hala sportowa oraz sale lekcyjne. Istniejący budynek...

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Reklama