Rzeszów - Wtorek, 19.11.2024
Reklama

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

Dodano:

fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
fot. Michał Bosek, Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP
RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych ludzi, których ma zachęcać do poznania dokonań Łukasiewicza – informuje Urząd Marszałkowski.
 
Ławeczka Łukasiewicza to kolejna z wielu inicjatyw realizowanych w zeszłym roku na Podkarpaciu z okazji obchodów Roku Łukasiewicza. Ławeczkę zaprojektowała i wykonała podkarpacka firma. W jej centralnym punkcie umieszczono replikę lampy naftowej w skali 5:1 wykonaną ze szkła i obudowaną łącznikami z mosiądzu, co nawiązuje do pierwowzoru. Wokół lampy wykonano siedzisko stalowe pokryte okładziną z klepek dębowych. Wewnątrz lampy zamontowano ekran wyświetlający płomień, natomiast w dolnej części znajduje się płyn imitujący naftę.
 
Ignacy Łukasiewicz był m.in. założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazcą lampy naftowej i pionierem przemysłu naftowego w Europie. Urodził się i zmarł na Podkarpaciu, ale działał również w województwie małopolskim, w Gorlicach, gdzie przeprowadzał doświadczenia z naftą i to tam zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.
 
Reklama
- O Ignacym mówiono, że był człowiekiem „który lampą i sercem rozświetlał ludziom życie”, więc jako podkarpacka społeczność wychowana na dorobku Łukasiewicza, uznaliśmy, że też powinniśmy podzielić się światłem. I tak narodził się pomysł „ławeczki Łukasiewicza”, która stanęła obok budynku Urzędu Marszałkowskiego, a która jest symbolem upamiętniającym postać Ignacego i dającym możliwość poznania jego działalności przez najmłodszych mieszkańców naszego regionu – mówi Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.


 
Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 6 grudnia Świąteczne Miasteczko na rzeszowskim Rynku [PROGRAM]

RZESZÓW. Wzorem ubiegłych lat, tak i w tym roku rzeszowski Rynek zyska magiczny klimat świąt. Centrum starówki na miesiąc zamieni się w Świąteczne Miasteczko.

Rzeszów

Milionowy pasażer na lotnisku w Jasionce. To będzie kolejny rekordowy rok

RZESZÓW/JASIONKA. Już w listopadzie podrzeszowskie lotnisko powitało milionowego pasażera w tym roku. Przypomnijmy, że rok temu stało się to ponad miesiąc później, bo 28 grudnia 2023 r.

Rzeszów

Nowy przewoźnik i nowe połączenie z Jasionki. Wystartowały loty do Rygi

RZESZÓW/JASIONKA. Łotewskie narodowe linie lotnicze Air Baltic zadebiutowały w Jasionce. Od piątku, 8 listopada 2024 roku można polecieć do Rygi. Rejsy odbywają się dwa razy w tygodniu.

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstaje plaża. Fijołek: Inwestycję, którą teraz tworzymy traktuję jako pierwszy etap [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Pojawi się tam ponad 20 tys. roślin, siedziska, ławki, leżaki i ramy widokowe.

Rzeszów

Święto Niepodległości w Rzeszowie. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W związku z obchodzonym w poniedziałek, 11 listopada Narodowym Świętem Niepodległości oraz wydarzeniem towarzyszącym jakim jest 12 PKO Bieg Niepodległości, na ulicach Rzeszowa wystąpią utrudnienia w ruchu.

Rzeszów

9. Podkarpacki Bazarek. Ekologiczne produkty w Parku Papieskim

RZESZÓW. W ofercie m.in. chleby i wędliny, sery, miody, owoce i warzywa, ciasta, ekologiczne przetwory.

12. PKO Bieg Niepodległości

Około 2700 uczestników pobiegnie dla Niepodległej [TRASA BIEGU]

RZESZÓW. 11 listopada o godz. 11.11 z rzeszowskiego Rynku wystartuje 12. PKO Bieg Niepodległości. O zwycięstwo walczyć będzie ok. 2,7 tys. uczestników. Zawodnicy tradycyjnie pobiegną w białych i czerwonych koszulkach. Dzięki temu...

Reklama