Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

Wróci stary system odbioru śmieci. Andrzej Gutkowski: „Nie chcemy zwiększać odpłatności dla mieszkańców”

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Ratusz wraca do starego systemu odbioru odpadów mieszkańców Rzeszowa. Radni przyjęli podczas sesji nadzwyczajnej projekt uchwały. Zastępca prezydenta Andrzej Gutkowski wyjaśnił, że miasto nie zwiększy opłat dla mieszkańców.

System, który dotychczas obowiązywał, miał rozwiązać problem z rozstrzygnięciem przetargu, który wydawać by się mogło ciągnął się w nieskończoność. W praktyce mieliśmy do czynienia z przejściem z jednej sytuacji bez wyjścia do drugiej, chodzi mianowicie o sytuacje w jakiej znaleźli się mieszkańcy Rzeszowa po rozstrzygnięciu przetargu i akceptacji nowego regulaminu. Mniejsza częstotliwość kursów spowodowała, że miejsca składowania śmieci na osiedlach wypełnione były nimi po brzegi, a frustracja mieszkańców wzrastała.

Zaistniała sytuacja zmusiła władze miasta do interwencji, toteż na środowej sesji nadzwyczajnej pojawił się projekt uchwały mówiący o powrocie do starego systemu wywozu śmieci. Prezentujący uchwałę zastępca prezydenta Andrzej Gutkowski utrzymywał, że w związku z częstszymi kursami, opłaty dla mieszkańców nie ulegną zmianie.

„W związku z tym, że w ostatnim czasie było wiele rzeczy, które na bardzo dziwiły i mieszkańców również, czyli problemy z  odbiorem odpadów komunalnych. Żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców proponujemy zwiększenie częstotliwości na taką jak była wcześniej, jednocześnie nie chcemy zwiększać odpłatności dla mieszkańców. Postaramy się wygospodarować środki, aby pokryć koszty przejazdów” – wyjaśniał Andrzej Gutkowski.

Wypowiedz zastępcy prezydenta rodzi jednak kolejne wątpliwości. Nie ma przecież pewności, że miasto środki wygospodaruje, toteż wciąż istnieje teoretyczne zagrożenie zwiększonymi opłatami dla mieszkańców.

Po prezentacji projektu przyszedł czas na dyskusję, a w niej w głównej mierze wzięli udział radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy choć nie chcieli formułować stwierdzeń typu „sprawdził się czarny scenariusz” lub „a nie mówiłem”, to jednak można było odnieść wrażenia, że w delikatny sposób chcieli oni zwrócić uwagę władz miasta na ich omylność.
Reklama
„Bardzo się cieszymy, że ten projekt uchwały dzisiaj trafił na sesję. Jest to projekt uchwały, który przyniesie dużą ulgę dla mieszkańców. Nie chce mówić o tym, że sprawdził się ten czarny scenariusz, o którym mówiliśmy kilka miesięcy temu, ale niestety to miało miejsce. Nie ma co tego dzisiaj rozwijać. Dobrze, że miasto uczy się na błędach” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS.

„Od razu uspokoję kolegę z Platformy Obywatelskiej, że nie będę mówił ‘a nie mówiłem’. Powiem tylko tyle podsumowując uchwałę, że bardzo dobrze że jest, bardzo dobrze że możemy ją dzisiaj przyjąć” – stwierdził Robert Kultys, radny PiS.

Zgodnie z przyjętym systemem, odpady będą odbierane z następującą częstotliwością:

W zabudowie jednorodzinnej:
 
  • Metale i tworzywa sztuczne – nie rzadziej niż jeden raz w na dwa tygodnie (wcześniej jeden raz na miesiąc,
  • Papier – nie rzadziej niż jeden raz na dwa tygodnie (wcześniej jeden raz w miesiącu),
  • Szkło – nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu (wcześniej jeden raz na dwa miesiące),
  • Bio – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (wcześniej jeden raz na dwa tygodnie),
  • Niepodlegające segregacji – nie rzadziej niż jeden wcześniej raz w tygodniu (bez zmian),
  • Zmieszane – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (bez zmian).
 
W zabudowy wielolokalowej:
 
  • Metale i tworzywa sztuczne – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (wcześniej jeden raz na dwa tygodnie),
  • Papier – nie rzadziej niż jeden raz w tygodniu (wcześniej jeden raz na dwa tygodnie),
  • Szkło – nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu (bez zmian),
  • Bio – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu (wcześniej jeden raz na tydzień),
  • Niepodlegające segregacji – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu (bez zmian),
  • Zmieszane – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu (bez zmian).

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Połączenie uli Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Tunel zamiast wiaduktu?

RZESZÓW. Ratusz rozważa alternatywne połączenie ulic Hoffmanowej i Wyspiańskiego. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zapowiedział przygotowanie dodatkowej analizy dotyczącej możliwości połączenia ww. ulic tunelem pod torami.

Rzeszów

Od 1 marca zmiany rozkładów jazdy autobusów MPK

RZESZÓW. Od piątku, 1 marca nastąpi zmiana rozkładów jazdy ośmiu linii komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Popularne linie 0A i 0B wracają na stałe trasy, odjazdy linii nr 18 i 19 zostaną zsynchronizowane....

Rzeszów

Festiwal Roślin w nowej lokalizacji. Ponad 400 rodzajów, kilkadziesiąt nowości

RZESZÓW. Festiwal Roślin powraca do Rzeszowa. Tym razem dwudniowe wydarzenie odbędzie się w nowej, większej lokalizacji. Organizatorzy przygotowali ponad 400 rodzajów roślin, w tym kilkadziesiąt nowości.

Rzeszów

Teren rekreacyjny na os. Baranówka będzie rozbudowany. Powstanie Fun Park

RZESZÓW. Na os. Baranówka powstanie tor z przeszkodami dla rowerów, hulajnóg, rolek i deskorolek. Fun Park Baranówka, to inwestycja, która będzie realizowana w ramach RBO.

Rzeszów

Lodowisko w Parku Sybiraków zaprasza na łyżwy, sezon jeszcze trwa

RZESZÓW. Na lodowisku w Parku Sybiraków na osiedlu Baranówka sezon cały czas trwa. Ślizgawka czynna jest codziennie od godz. 10:00 do godz. 21:00. Uczniowie rzeszowskich szkół od poniedziałku do piątku w godzinach...

Rzeszów

Maraton Fitness z mistrzyniami sportu na hali ROSiR

RZESZÓW. 2 marca Rzeszowski Dom Kultury organizuje wyjątkowy Maraton Fitness z Gwiazdam. Wydarzenie odbędzie się na hali Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy
ul. ks. Jałowego 23a. 

Rzeszów

Modernizacja pompowni wody przy ul. Armii Krajowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Ze względu na kiepski stan systemu rur w pompowni wody przy ulicy Armii Krajowej w Rzeszowie, konieczna jest ich wymiana. Dzięki nowemu zbiornikowi wody przy ulicy Morgowej, modernizacja odbędzie się bez...

Rzeszów

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim

RZESZÓW. Rzeszów ma najwięcej terenów zielonych spośród miast wojewódzkich – wynika z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

Reklama