Rzeszów - Sobota, 23.11.2024
Reklama

Wizyta ambasadora Szwajcarii w Rzeszowie

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Sebastian Kieszkowski
RZESZÓW. Ambasador Szwajcarii Jurg Burri odwiedził Podkarpacie. Podczas spotkań, m.in. ze studentami Uniwersytetu Rzeszowskiego, mówił o demokracji.

Była to pierwsza oficjalna wizyta ambasadora Szwajcarii na Podkarpaciu, jak również w samym Rzeszowie. W jej trakcie Jurg Burri spotkał się z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem na dwustronnych rozmowach, a studentom Uniwersytetu Rzeszowskiego przedstawił wykład, poświęcony relacjom polsko-szwajcarskim oraz podwalinom sprawowania władzy w swojej ojczyźnie.

„To dla nas zaszczyt gościć Pana na Podkarpaciu. Dziękujemy za to, że możemy w naszym progach prezentować swoistą lekcję kształtowania przez wieki idei demokracji oraz budowania  nowoczesnego wymiaru demokracji bezpośredniej. Wynalazek, jakim jest demokracja, ma już ponad 2 600 lat i od czasów starożytnych Aten, gdzie się narodził, przez wieki był zmieniany i udoskonalany” – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

W siedzibie samorządu województwa podkarpackiego ambasador Jurg Burii oraz wicemarszałek Piotr Pilch wspólnie otworzyli wystawę zatytułowaną „Nowoczesna demokracja bezpośrednia” i przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Konfederacji Szwajcarskiej. W uroczystości wzięli udział także wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś oraz dr Mieczysław Janowski z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Reklama
Ambasador przytaczał przykłady tego, jak rozbudowany jest w Szwajcarii mechanizm referendów w kontekście ogólnonarodowym oraz lokalnym. W ciągu 19 lat Szwajcarzy w ogólnonarodowych głosowaniach powszechnych rozstrzygnęli ponad 150 różnych kwestii. Na zakończenie wizyty ambasador złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

„Nie ma jednego systemu politycznego, który byłby odpowiedni w każdym miejscu świata. Jednak debatowanie o tym, poznawanie sposobów doskonalenia własnego systemu jest pożyteczne i ważne. Szwajcaria i jej demokrację, łączącą mechanizmy bezpośrednie i rządy przedstawicielskie często przywołuje się jako przykład  stabilności w polityce i społeczeństwie oraz dobrze prosperującej gospodarce. Stąd nasza chęć dzielenia się doświadczeniami w innych miejscach świata” – wyjaśniał w Rzeszowie ambasador Szwajcarii Jurg Burri.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci rozpoczęli pracę w nowym komisariacie na osiedlu Kotuli

RZESZÓW. Kilkanaście dni trwały prace związane z przeniesieniem się policjantów i pracowników cywilnych do nowego budynku Komisariatu Policji II w Rzeszowie przy ulicy Wołyńskiej 1.

Rzeszów

Przebudowywany odcinek ul. Załęskiej ma być gotowy jeszcze w tym miesiącu

RZESZÓW. Postępują prace przy przebudowie 700-metrowego fragmentu ul. Załęskiej w Rzeszowie. Inwestycja o wartości 6,2 mln zł ma być gotowa pod koniec października br.

Rzeszów

Obchody XXIV Dnia Papieskiego w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego odbędą się pod hasłem "Ewangelia starości i cierpienia". Rozpoczną się 6 października. Zwieńczeniem obchodów będzie piknik rodzinny "Wioska Papieski", który zaplanowano na niedzielę, 13 października przy kościele...

Rzeszów

Rewitalizacja parku na osiedlu Słocina. Jest umowa na dofinansowanie inwestycji

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę dotyczącą dofinansowania projektu pn. "Parki miejskie mają znaczenie - nowe podejście do zarządzania zielenią miejską w Iwano-Frankiwsku i Rzeszowie". 2,5 mln zł z dotacji przeznaczone zostanie...

Rzeszów

Postęp prac na budowie drogi, która połączy dwa rzeszowskie osiedla [ZDJĘCIA]

Realizowany obecnie I etap obejmuje przedłużenie odcinka ul. Wołyńskiej o długości ok. 0,5 km oraz budowę ul. Słoneczny Stok o długości ok. 0,3 km.

Rzeszów

Niewybuch przed budynkiem Filharmonii Podkarpackiej

RZESZÓW. Niebezpiecznym znaleziskiem zajęli się rzeszowscy saperzy.

Rzeszów

Maroko, Egipt, Grecja… Gdzie jeszcze polecimy z Jasionki w lecie 2025 r.? Znamy plany czarterowe lotniska

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka przedstawił plany lotów czarterowych na przyszły sezon letni. W ofercie dwie nowości: Marokański Agadir i grecka Chania. Łącznie do wyboru będzie 16 kierunków, do 8 krajów.

Reklama