Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Willa Potockich na Ukrainie „w rękach” studentów Politechniki Rzeszowskiej

Dodano:

fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
fot. Politechnika Rzeszowska / Wrzesław Żurawski
RZESZÓW. 10-osobowa grupa studentów architektury z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej pojedzie we wrześniu na Ukrainę. Ich celem będzie zbadanie XIX-wiecznej willi Potockich, która  wchodzi w skład kompleksu zabytkowych budynków w Antoninach.

Willa Potockich znajduje się w Antoninach obok Żytomierza a cały kompleks składa się z kilkudziesięciu obiektów. Willa która zostanie poddana analizie to dawne kasyno urzędnicze z pomieszczeniami mieszkalnymi. W ramach podjętych prac zostanie dokonana inwentaryzacja elewacji, która jest najbardziej imponująca i badania materiałów wewnątrz budynku, m.in. tynków. Kompleks w Antoninach nie był jeszcze badany i nie posiada dokumentacji konserwatorskich.

„Studenci, którzy pojadą na Ukrainę studiują na różnych latach. Są pasjonatami, którzy chcą włączyć się do badań prowadzonych przez Katedrę Konserwacji Zabytków. Studenci będą badać budynek, który do drugiej wojny światowej należała do Potockich” – komentuje dr hab. inż. Marek Gosztyła, prof. PRz, Kierownik Katedry Konserwacji Zabytków.
Reklama
Inicjatorami akcji była strona ukraińska oraz Teresa i Wrzesław Żurawscy z Łańcuta. Wiele lat temu podjęli oni starania, aby w willi Potockich stworzyć instytucję muzealną, która miałaby promować dziedzictwo kulturowe. Obóz, w ramach którego odbędą się prace potrwa od 11 do 22 września. Ze studentami architektury pojadą mgr inż. arch. Agata Mikrut i dr inż. arch. Joanna Malczewska.

Będzie to pierwszy tego typu wyjazd na Ukrainę organizowany przez Politechnikę Rzeszowską. Wcześniej podobne wyjazdy organizowane były na terenie Polski. Studenci badali m.in. Twierdzę Przemyśl; byli też w Łętowni.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rusza budowa II linii technologicznej ITPOE w Rzeszowie

RZESZÓW. Wmurowano kamień węgielny pod budowę II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Rzeszowie.  Inwestycja PGE Energia Ciepła z Grupy PGE ma być gotowa w IV kwartale 2024 roku.

Rzeszów

W Jasionce wylądował pierwszy samolot z Rijeki. Wakacyjna siatka połączeń już kompletna

RZESZÓW. W nocy z wtorku na środę lotnisko w Jasionce uruchomiło ostatni nowy letni kierunek. Samolot z chorwackiej Rijeki powitał salut wodny od Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Rzeszów

Ogródek Jordanowski w centrum Rzeszowa zostanie odnowiony. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Umowa z wykonawca ma być podpisana w tym miesiącu. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Ruszył nabór projektów do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2023

RZESZÓW. Od czwartku (7.07) mieszkańcy Rzeszowa mogą zgłaszać swoje pomysły do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 r. Nabór potrwa do 22 lipca 2022 r.

Rzeszów

Kolejne elementy terenów rekreacyjnych na os. Krakowska Południe. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa

RZESZÓW. Ścianka wspinaczkowa o wysokości do trzech metrów, place zabaw – takie elementy złożą się na ostatni etap tworzenia terenów rekreacyjnych na osiedlu Krakowska Południe w Rzeszowie. 

Rzeszów

Więcej miejsc wypoczynkowych dla pieszych w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kolejne parklety – czyli miejsca służące odpoczynkowi złożone z ławek oraz zieleni pojawią się w centrum Rzeszowa.

Rzeszów

Startuje Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2023 rok

RZESZÓW. W czwartek 7 lipca rozpoczyna się nabór projektów zadań do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. 

Reklama