Rzeszów - Wtorek, 26.11.2024
Reklama

Wiemy jaka firma zajmie się odmuleniem rzeszowskiego zalewu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonał wyboru wykonawcy odpowiedzialnego za odmulenie rzeszowskiego zalewu.

5 czerwca 2018 roku na spotkaniu z dziennikarzami poseł i ówczesny kandydat na prezydenta miasta Rzeszowa Wojciech Buczak wraz z Małgorzatą Wajdą dyrektorką RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie mówili o przekazaniu 49 mln na odmulenie zalewu rzeszowskiego na całej długości.

Wydarzenia z 2018 roku

W sierpniu ubiegłego roku Ratusz informował o tym, że Wody Polskie chcą odmulić ¼ część, czyli ok. 1,1 km.  4 października rzeszowskie władze podczas konferencji prasowej przedstawiły pismo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie - Wojciecha Wdowika, który wniósł sprzeciw w stosunku do planowanych działań związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu i zaznaczył, że aby rozpocząć inwestycje Wody Polskie muszą uzyskać decyzję o warunkach prowadzenia działań.

Na pierwszy rzut oka sprawa nie wygląda jasno i klarownie, jednak jak przekonywał w 2018 roku Krzysztof Gwizdak, kierownik Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Ekologicznej: „Doszło do pewnego niezrozumienia procedury. Wystąpiliśmy do RDOŚ w Rzeszowie o wyrażenie zgody na rozpoczęcie robót. Jeżeli w ciągu 30 dni dyrektor nie wyraziłby sprzeciwu, to od razu moglibyśmy tak wejść z robotami”.

W praktyce wiąże się to z tym, że prace, które mogłyby się rozpocząć z dnia na dzień nie uwzględniałyby wytycznych związanych z ochroną środowiska na obszarze Natura 2000. Wody Polskie stwierdziły, że wszystko idzie zgodnie z planem i termin zakończenia nie ulega zmianie.
Reklama
Przypomnijmy, że w dokumentacji przetargowej uwzględniono termin w jakim dopuszczalne jest prowadzenie prac związanych z odmuleniem rzeszowskiego zalewu. Termin rozpoczyna się 15 października i trwa do 28 lutego (podobny termin obowiązuje do 2022 roku).

Podpisanie umowy z wykonawcą

W dniu 11 lipca br. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dokonał wyboru oferty na realizację projektu „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok",  które obejmować będzie dwa zadania: opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych.

Wyłonionym w drodze postępowania przetargowego wykonawcą robót zostało konsorcjum firm: EFB Partner Jerzy Kruczyński z Serocka oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego S.A. z Warszawy.

Zgodnie ze złożoną ofertą wartość tego przedsięwzięcia, realizowanego w formule „zaprojektuj i wybuduj” wyniesie 48.711.999,96 zł, z czego 85% pochodzić będzie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - na podstawie umowy zawartej w dniu 25-05-2018 r. przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a konsorcjum wyżej wymienionych firm.  Zgodnie z przyjętymi założeniami, rozpoczęcie prac przygotowawczych zaplanowane jest na miesiąc wrzesień, natomiast roboty związane z wydobywaniem osadów dennych, realizowane będą od października br.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

27 wiat przystankowych do wymiany. Kolejnych 29 zatok wymaga przebudowy

RZESZÓW. Prace mają się zakończyć do 30 listopada 2020 roku.

Rzeszów

ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie. W Rzeszowskim oddziale prawa do zasiłku pozbawiono 299 osób

RZESZÓW. Łącznie, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do końca czerwca tego roku, wyniosła 104,2 mln zł w skali kraju.

Rzeszów

Jaki kierunek na WSPiA cieszył się największą popularnością?

RZESZÓW. II tura rekrutacji potrwa od 8 sierpnia do 28 września 2019 r.

Rzeszów

Na lotnisku w Jasionce 57-letnia Syryjka, która przyleciała z Grecji, udawała Bułgarkę. Chciała dotrzeć do Niemiec

RZESZÓW. Zdarzenie miało miejsce 7 sierpnia na terenie terminala portu lotniczego Rzeszów - Jasionka.

Rzeszów

Zmiany w rozkładzie linii nr 51

RZESZÓW. Zmiany zaczną obowiązywać od 12 sierpnia br.

Rzeszów

Ratusz interweniuje w sprawie cen paliw. Wysłano pismo do operatorów rzeszowskich stacji paliw

RZESZÓW. Miasto chce zmniejszenia cen paliw w mieście. Ratusz uważa, że nie odzwierciedlają one faktycznych cen za baryłkę ropy. 

Rzeszów

Rzeszów coraz bliżej stworzenia systemu kamer „wyłapujących” kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle

RZESZÓW. Dostęp do systemu będzie miała Policja, Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe.

Rzeszów

Budowa basenów solankowych zawieszona. Miasto ma problem ze znalezieniem terenu

RZESZÓW. Póki co nie będzie w mieście basenów solankowych.

Reklama