Rzeszów - Poniedziałek, 25.11.2024
Reklama

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W ostatnim czasie pracownicy rzeszowskiego MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji remontowanego bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek dla tych pożytecznych ptaków czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Trwa akcja mająca na celu zwiększenie populacji jerzyków w obrębie miasta. Docelowo na blokach zarządzanych przez MZBM planowane jest zawieszenie blisko pół tysiąca budek lęgowych. Kilkadziesiąt z nich zostało już zawieszonych, a w magazynach czeka kolejnych 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię „były”, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo zależy nam na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Reklama
– Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze – dodaje Szczepanek.

Na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki zostały już zawieszone – łącznie 15 sztuk. Następnych 15 zawisło na ścianie bloku przy ulicy Dąbrowskiego. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

– Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – informuje prezes Szczepanek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Co słychać na budowie nowej drogi na osiedlu Kotuli?

RZESZÓW. Jesienią ma być gotowa droga, która połączy ulice Wołyńską i Słoneczny Stok. Zadanie o wartości ponad 14,5 mln zł realizuje firma Strabag.

Rzeszów

Budowa hali I LO idzie zgodnie z planem. Kończy się montaż szklanych fasad

RZESZÓW. Nowy budynek jest już w stanie surowym zamkniętym.

Rzeszów

Najlepszy styczeń w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW / JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka obsłużył w pierwszym miesiącu nowego roku prawie 62 tysiące pasażerów. To wynik 7 procent lepszy od ubiegłorocznego, dotąd rekordowego.

Rzeszów

Ponad 10 tys. zł zebrano na leczenie i rehabilitację 4-letniej Julii z Rzeszowa

RZESZÓW. Rzeszowski Dom Kultury zakończył tegoroczną akcję pomocy pod hasłem "Styczeń z Kolędą". W tym roku zbierano na leczenie operacyjne kręgosłupa oraz rehabilitację 4-letniej Julii, mieszkanki Rzeszowa. Udało się zebrać ponad 10...

Rzeszów

Odkrycie archeologiczne na budowie Wisłokostrady

RZESZÓW. Podczas prac przy budowie Wisłokostrady, archeolodzy natrafili m.in. na ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Znaleziono również przedmioty z innych epok.

Rzeszów

ZTM testuje innowacyjne rozkłady jazdy

RZESZÓW. Trwają testy nowych rozkładów jazdy umieszczonych we wiatach autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie chce zastąpić drukowane rozkłady, elektronicznymi.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa demontaż iluminacji świątecznych

RZESZÓW. Powoli znika świąteczne oświetlenie Rzeszowa. Firma, która podjęła się udekorowania miasta, ma czas do 14 lutego na demontaż iluminacji.

Rzeszów

Pająki i skorpiony w rzeszowskiej Plazie. Można potrzymać ptasznika i zrobić z nim zdjęcie

RZESZÓW.  Czarna woda, ptasznik goliat czy świecące skorpiony – to tylko niektóre z pajęczaków, jakie można zobaczyć na wystawie w rzeszowskim Centrum Handlowym Plaza. Łącznie prezentowane jest ponad 40 rzadkich gatunków pająków...

Reklama