Rzeszów - Sobota, 30.11.2024
Reklama

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W ostatnim czasie pracownicy rzeszowskiego MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji remontowanego bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek dla tych pożytecznych ptaków czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Trwa akcja mająca na celu zwiększenie populacji jerzyków w obrębie miasta. Docelowo na blokach zarządzanych przez MZBM planowane jest zawieszenie blisko pół tysiąca budek lęgowych. Kilkadziesiąt z nich zostało już zawieszonych, a w magazynach czeka kolejnych 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię „były”, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo zależy nam na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Reklama
– Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze – dodaje Szczepanek.

Na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki zostały już zawieszone – łącznie 15 sztuk. Następnych 15 zawisło na ścianie bloku przy ulicy Dąbrowskiego. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

– Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – informuje prezes Szczepanek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Niematerialny skarb – strój rzeszowiaków, czyli rańtuch na głowie i łoktusza na ramiona

RZESZÓW. Początkowo stroje rzeszowiaków nosiły wiele znamion ubioru Lasowiaków, zamieszkujących obręb Puszczy Sandomierskiej.

Rzeszów

Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Rzeszów

RZESZÓW. Protest odbył się w ramach trwającej od końca lipca kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki skierowanej do Deni Cler Milano

Rzeszów

W Budziwoju powstaje centrum handlowe. Otwarcie na wiosnę [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Docelowo powierzchnia obiektu sięgnie 4 tys. m2.

Rzeszów

Za nieprawidłowe parkowanie w Rzeszowie wręczą "Krowę Miesiąca"

RZESZÓW. Społecznicy z inicjatywy „Święte Krowy Rzeszowskie” chcą, by za złe parkowanie kierowca otrzymał tzw. Krowę Miesiąca.

Rzeszów

Recydywista firmy Game Over Cycles idzie na sprzedaż. Cena: 1 mln dolarów

RZESZÓW. Polski producent motocykli typu custom firma Game Over Cycles wystawiła na sprzedaż swój najbardziej znany motocykl - Recydywistę.

Rzeszów

Most łączący Rzeszów z Boguchwałą ma kosztować ponad 100 mln zł

RZESZÓW. Nie znana jest data realizacji, źródła finansowania oraz wkład własny poszczególnych stron.

Rzeszów

Niematerialny skarb - gwara, czyli rzeszowskie micyje słowne

RZESZÓW. O porannej sardze, micyjach rzeszowskiej kultury oraz o chabaziach w parkach.

Rzeszów

Burze z gradem w Rzeszowie. Jest ostrzeżenie meteorologiczne

RZESZÓW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada na terenie Rzeszowa wystąpienie burz.

Reklama