Rzeszów - Czwartek, 28.11.2024
Reklama

Więcej budek dla jerzyków przy rzeszowskich blokach. Ptaki niemal zniknęły z terenu miasta

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W ostatnim czasie pracownicy rzeszowskiego MZBM zawiesili dwadzieścia budek dla jerzyków na elewacji remontowanego bloku przy ul. Leszczyńskiego. Kolejnych 400 budek dla tych pożytecznych ptaków czeka na umieszczenie przy ścianach innych budynków.

Trwa akcja mająca na celu zwiększenie populacji jerzyków w obrębie miasta. Docelowo na blokach zarządzanych przez MZBM planowane jest zawieszenie blisko pół tysiąca budek lęgowych. Kilkadziesiąt z nich zostało już zawieszonych, a w magazynach czeka kolejnych 400 budek przekazanych przez Urząd Miasta.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne w miejskim ekosystemie były jerzyki. Mówię „były”, bo jakiś czas temu niemal całkowicie zniknęły z krajobrazu miasta. W ostatnich latach zaczęły się pojawiać, jednak nie jest ich zbyt dużo. Bardzo zależy nam na tym, by znalazły w Rzeszowie odpowiednie warunki do życia. Dlatego postanowiliśmy na naszych budynkach wieszać budki lęgowe dla tych ptaków – mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego MZBM.
Reklama
– Sama obecność ptaków w mieście ma wymiar ekologiczny, ale jerzyki wnoszą jeszcze jedną bardzo istotną korzyść. Te ptaki masowo zjadają komary. Ograniczenie liczebności tych uciążliwych owadów pozwoli z kolei na rezygnację z bardzo szkodliwych dla środowiska oprysków, podczas których giną nie tylko komary, ale wszystkie owady, w tym zapylacze – dodaje Szczepanek.

Na wszystkich budynkach Rejonów Obsługi Mieszkańców budki zostały już zawieszone – łącznie 15 sztuk. Następnych 15 zawisło na ścianie bloku przy ulicy Dąbrowskiego. Razem z budkami zawieszanymi przy ul. Leszczyńskiego będzie ich już 50.

– Liczymy, że te ptaki, które wrócą do Rzeszowa zasiedlą nasze budki. Zamierzamy jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego wszystkie 400 budek, które mamy w magazynie, rozwiesić na ścianach zarządzanych przez nas budynków. Liczymy, że za naszym przykładem pójdą inni zarządcy nieruchomości – informuje prezes Szczepanek.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Inwentaryzacja drzew w Rzeszowie. Powstanie elektroniczna baza danych

RZESZÓW. Ile jest w Rzeszowie drzew? Jakich gatunków? W jakiej są kondycji? M.in. odpowiedzi na takie pytania da inwentaryzacja dendrologiczna drzew, która rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Pierwszy w Rzeszowie totem dla rowerzystów. Na razie pilotażowo

RZESZÓW. Urządzenie zostanie zamontowane na ścieżce rowerowej na al. Powstańców Warszawy, na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Hetmańską a mostem Karpackim czyli zaporą.

Rzeszów

Policjanci i strażacy na rzeszowskiej Żwirowni

RZESZÓW. Wizyta funkcjonariuszy odbyła się w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2022”.

Rzeszów

Wiadukt czy tunel na ul. Langiewicza? Powstanie koncepcja

RZESZÓW. Ruszył przetarg na przygotowanie koncepcji budowy wielopoziomowego skrzyżowania ul. Langiewicza z linią kolejową nr 106 relacji Rzeszów Główny – Jasło. Ma być gotowa w ciągu sześciu miesięcy.

Rzeszów

Na ul. Krzyżanowskiego powstaje dwukierunkowy przejazd rowerowy

RZESZÓW. Budowa przejazdu potrwa do końca lipca.

Rzeszów

W sobotę utrudnienia w ruchu w centrum Rzeszowa. Zamknięte ulice i objazdy autobusów

RZESZÓW. Sprawdź, które ulice będą zamknięte i jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej.

Rzeszów

ZTM wprowadza kolejne przystanki "na żądanie". Będzie ich łącznie 400

RZESZÓW. Nowe przystanki "na żądanie" zaczną obowiązywac od 1 sierpnia br. 

Rzeszów

Straż Miejska znakuje rowery. Najbliższa akcja już 20 lipca

RZESZÓW. Znakowanie odbywa się w siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Targowej 1. Wcześniej, należy się zarejestrować pod nr telefonu 986.

Reklama