Rzeszów - Środa, 27.11.2024
Reklama

Ważny etap budowy zbiornika na wodę pitną na os. Pobitno

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Na os. Pobitno trwa budowa ogromnego zbiornika na wodę pitną. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sprawdza obecnie szczelność komór zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich zakończyła się pozytywnie.

Zbiornik, którego budowa zakończy się w sierpniu przyszłego roku, będzie miał pojemność 15 tys. metrów sześciennych. Jest on podzielony na dwie komory, każda o pojemności 7,5 tysiąca metrów sześciennych. Trwają próby szczelności zbiornika. Próba szczelności pierwszej z nich już odbyła się. – Wypadła bardzo dobrze zakładając, że słup wody o wysokości 7 metrów powoduje wielkie ciśnienie – informuje Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji rzeszowskiej spółki.

Po zakończeniu próby pierwszej komory woda została przepompowana do drugiej komory. – Nie sprawdzaliśmy obu komór jednocześnie z wielu względów. Jednym z nich jest oszczędność. Chodzi o to by nie zalewać całej pojemności równocześnie. Dzięki temu zużywany 7,5 tysiąca metrów sześciennych, a nie 15 tysięcy. Woda po użyciu do testowania zbiornika nie nadaje się już do użycia w sieci. Musi zostać spuszczona do kanalizacji – tłumaczy Grzegorz Liszcz.

Jeżeli próby drugiej komory będą równie pomyślne to rozpocznie się kolejny etap budowy. Komory zostaną pokryte od środka specjalną warstwą izolacyjną, która zabezpieczy ich ściany przed ewentualną infiltracją wody.
Reklama
Nowy zbiornik zwiększy zapasy wody pitnej Rzeszowa do ponad 53 tysięcy metrów sześciennych, a to pozwoli na zabezpieczenie zapotrzebowania na wodę dla miasta na około dwie doby w razie jakiejś awarii. MPWiK ma na terenie Rzeszowa 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o dotychczasowej łącznej pojemności 38 tysięcy 600 metrów sześciennych.

Praca wszystkich niezbędnych do utrzymania nowego zbiornika urządzeń będzie zasilana prądem pochodzącym ze 160 paneli fotowoltaicznych, którymi pokryta będzie elewacja. Będzie produkować 50 kW energii elektrycznej.

Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to znak rozpoznawczy rzeszowskiego MPWiK, które ze źródeł odnawialnych zapewnia około 44 procent energii potrzebnej do funkcjonowania wszystkich zakładów spółki.

Inwestycję MPWiK wartą ponad 23 miliony 830 tysięcy złotych wykonuje Inżyniera Rzeszów SA. Na budowę MPWiK uzyskał pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 17 milionów złotych. Firma może uzyskać umorzenie części pożyczki. Warunkiem umorzenia do 5 milionów złotych jest ukończenie budowy zgodnie harmonogramem oraz terminowa spłata rat.
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

4 mln wsparcia dla Podkarpackiego Centrum Innowacji. Grant dla projektu dot. walki z nowotworem

RZESZÓW. Łącznie do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji zgłoszono 103 wnioski.

Rzeszów

Już dzisiaj pierwszy mecz Asseco Resovii na Podpromiu. Andrzej Kowal wraca do Rzeszowa

RZESZÓW. Dla rzeszowian będzie to pierwszy mecz przed własną publicznością.

Rzeszów

31 października policjanci rozpoczynają akcje „Znicz 2019”. Znamy szczegóły dot. organizacji ruchu

RZESZÓW. W czwartek, 31 października rzeszowscy policjanci przystąpią do akcji „Znicz 2019”.

Rzeszów

Niezwykle ambitny początek projektu Urban Lab Rzeszów

RZESZÓW. Czy w listopadzie czeka nas kolejna dawka smart wydarzeń?

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów po zaciętym pojedynku przegrywa w meczu inauguracyjnym

RZESZÓW. Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów po wyrównanym i zaciętym meczu przegrali w Katowicach z GKS-em 2:3.

Rzeszów

Lufthansa z rekordem na rzeszowskim lotnisku

RZESZÓW. O 60 proc. wzrosła liczba pasażerów korzystających z usług linii Lufthansa kursujących do stolicy Bawarii.

Rzeszów

Rzeszowianin pobiegnie z miasta innowacji do Gdańska. Akcja ma charakter charytatywny

RZESZÓW. Przed Pawłem Hanulakiem ponad 600 km do przebiegnięcia. 

Rzeszów

W Rzeszowie notuje się coraz więcej oszustw na BLIK-a

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci obserwują rosnącą liczbę oszustw, do których doszło wskutek nieuprawnionego wykorzystania kodów BLIK.

Reklama