Rzeszów jest drugim miastem w Polsce (po Gdyni) z innowacyjnym projektem Urban Lab, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań podnoszących jakość życia w mieście. Na samym początku działalności, głównym polem działań instytucji będzie dyskusja nad innowacjami. Inicjatywa została wsparta ok. 3 mln dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju i trwać ma maksymalnie 3 lata. Autorem rzeszowskiej wersji projektu jest Konrad Fijołek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa oraz lider ruchu miejskiego Rzeszów Smart City.
Po tym jak 9 października bieżącego roku odbyło się oficjalne otwarcie, współtwórcy nie spoczywają na laurach i nie dają o sobie zapomnieć. 24 października odbyło się pierwsze spotkanie dyskusyjne pod nazwą „Kobiety projektują Rzeszów” zorganizowane we współpracy z Gminą Miasto Rzeszów, Fundacją Projektanci Biznesu, Podkarpacką Radą Kobiet oraz Rzeszowską Federacją Kobiet Aktywnych. W trakcie spotkania poruszano tematy związane z transportem, innowacjami oraz smart rozwiązaniami.
Zgodnie z założeniami twórców Urban Lab, w pierwszym roku działalności głównym tematem dyskusji ma być komunikacja w mieście, w związku z czym nie mogło zabraknąć tego typu rozmów już podczas pierwszego spotkania. Kolejne spotkania zaplanowano na dzień 29 października. Pierwsze z nich dotyczyć będzie współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, na którym zaprezentowany zostanie projekt „programu współpracy na przyszły rok”, który przedstawi Maciej Magnowski, kierownik Referatu Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Rzeszowa.
„Aby zdiagnozować potrzeby i oczekiwania dotyczące współpracy z samorządem, a także występujących problemów i barier w bieżącym funkcjonowaniu organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie Miasta Rzeszowa rozpoczynamy cykl spotkań podczas których będziemy wypracowywać nowe kierunki współpracy oraz działania mające na celu zwiększenia konkurencyjności regionu” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Urban Lab Rzeszów (ul. 3-ego Maja 13, Rzeszów, I - piętro).
Aktualnie w siedzibie Urban Lab Rzeszów trwa projekt „Robot Challenge – mobilność w mieście przyszłości”. W tym przypadku będziemy mieć do czynienia z rozwiązaniami na pograniczu robotyki i automatyki: „Warsztaty przewidziane w ramach projektu są początkiem drogi do poznania świata zaawansowanej robotyki. Warsztat potrzebny do skonstruowania robota to nie tylko zaplecze techniczne, ale także umiejętności” - informują organizatorzy.
To nie koniec pracowitego października w Urban Labie. 30 października odbędą się ponownie dwa wydarzenia jednego dnia. W pierwszym przypadku mowa o śniadaniu biznesowym w ramach inicjatywy „Connect & Scale Up” PARP, które zostanie poświęcone w całości otwartym innowacjom. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 8.30 i potrwa do godz. 12.00.
„Łączymy innowatorów (korporacje, duże firmy i startupy) na wspólnych spotkaniach i warsztatach, których celem jest budowa bardziej efektywnego rynku innowacji” – czytamy w facebookowej zapowiedzi wydarzenia.
Ostatnim październikowym wydarzeniem będzie spotkanie dotyczące infrastruktury rowerowej w stolicy innowacji. Otwarte spotkanie pt. „Dalsze perspektywy dla wypożyczalni rowerowej – podsumowanie” odbędzie się 30 października 2019 r., o godzinie 17:00 w sali konferencyjnej Urban Lab Rzeszów (ul. 3-ego Maja 13, Rzeszów, I - piętro). Na spotkaniu poruszone zostaną tematy związane ze zmianami jakie przyniesie nowy rok w temacie poruszania się po mieście m.in. za pomocą skuterów i hulajnóg. Omówione zostaną także plusy i minusy obecnie funkcjonującej wypożyczalni rowerów, skuterów i hulajnóg w Rzeszowie.
Patrząc na październikowy rozkład jazdy w Urban Lab-ie należy spodziewać się, że w przyszłym miesiącach na mieszkańców Rzeszowa czeka również spora dawna spotkań dotyczących innowacyjności, rozwoju oraz niecodziennych rozwiązań dążących do ugruntowania stwierdzenia, że Rzeszów może stać się prawdziwą stolicą innowacji. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz