Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Urzędzie Wojewódzkim mówiono o nowych normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych

Dodano:

fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
fot. Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
RZESZÓW. Nowe uregulowania prawne dotyczące sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych zaczęły obowiązywać od 1 stycznia. O sprawie mówiono w Urzędzie Wojewódzkim.

Z W spotkaniu z mediami uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Stanisław Kruczek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie Anita Drążek oraz zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Jolanta Tomczyk-Fila.

Nowe normy zatrudnienia

Głównym tematem spotkania były nowe uregulowania dotyczące zasad ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 października 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 2012), które wprowadza minimalne wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek. Powyższa regulacja odnosi się do lecznictwa szpitalnego (dotyczy wymogów kontraktowania świadczeń szpitalnych finansowanych ze środków publicznych).

Wprowadzone zmiany są wynikiem zawartego 9 lipca 2018 r. porozumienia pomiędzy Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych a Ministrem Zdrowia i Prezesem NFZ. Strony uzgodniły wejście w życie z dniem 1 stycznia 2019 r. norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych jako warunku kontraktowania świadczeń przez NFZ w zakresie świadczenia lecznictwo szpitalne.

Wskaźniki zatrudnienia określa się w przeliczeniu na łóżko. Przedstawiają się one następująco:
  • 0,6 etatu pielęgniarskiego na łóżko dla oddziału o profilu zachowawczym,
  • 0,7 etatu pielęgniarskiego na łóżko dla oddziału o profilu zabiegowym,
  • 0,8 etatu pielęgniarskiego na łóżko dla oddziału pediatrycznego o profilu zachowawczym,
  • 0,9  etatu pielęgniarskiego na łóżko dla oddziału pediatrycznego o profilu zabiegowym.
Uzgodniono również sukcesywne wprowadzenie norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych w kolejnych dziedzinach opieki zdrowotnej. Jest to uzależnione od oceny funkcjonowania przyjętych rozwiązań w lecznictwie szpitalnym i wiąże się z dostępnością do kadry pielęgniarskiej dla pacjentów oraz podmiotów leczniczych.

Konsekwencją wprowadzenia ww. zmian jest konieczność „urealnienia” liczby łóżek wykazywanych przez szpitale. Liczba pielęgniarek nie zmieniła się gwałtownie ani nie ulegają likwidacji komórki organizacyjne poszczególnych podmiotów leczniczych. Nie zmniejsza się też finansowanie szpitali. Zmiana przepisów poprzedzona została analizami Ministerstwa Zdrowia (pierwszy projekt z 2015 r. lecz prace nad nim rozpoczęto znacznie wcześniej).
Reklama
Na spadek liczby łóżek szpitalnych w poszczególnych oddziałach mają wpływ niekorzystne trendy demograficzne oraz cywilizacyjne. Szacunkowe zmiany zapotrzebowania na łóżka szpitalne ma wiele czynników.

Zobowiązania wojewody

Wojewoda podkarpacki – jako organ rejestrowy – prowadzi Rejestr Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Zgodnie z art. 100 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej podmiot, który zamierza wykonywać działalność leczniczą jako podmiot leczniczy, składa organowi prowadzącemu rejestr, wniosek o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Wraz z wnioskiem, wnioskodawca składa oświadczenie, że „dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą są kompletne i zgodne z prawdą” oraz „znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności leczniczej w zakresie objętym składanym wnioskiem określone w” ww. ustawie.

Jednocześnie podmiot wykonujący działalność leczniczą, wpisany do rejestru jest obowiązany zgłaszać organowi prowadzącemu rejestr wszelkie zmiany danych objętych rejestrem w terminie 14 dni od dnia ich powstania. W związku z powyższym dane zawarte w rejestrze powinny być na bieżąco aktualizowane i odzwierciedlać stan faktyczny. Wpisy zmian dot. struktury liczby nie wymagają uzyskania zgody Wojewody, gdyż dokonywane są na wniosek podmiotów leczniczych.

Zgody Wojewody wymaga jedynie czasowe zaprzestanie działalności zgodnie z art. 34 ww. ustawy, który wskazuje, iż podmiot leczniczy wykonujący działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne może, w zakresie świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, na okres nieprzekraczający 6 miesięcy, zaprzestać działalności leczniczej całkowicie lub częściowo, w zakresie jednej lub więcej jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego tego podmiotu związanych bezpośrednio z udzielaniem tych świadczeń.

Spada liczba łóżek w szpitalach

W okresie od 28.09.2018 r. do 31.12.2018 r. liczba łóżek w szpitalach w województwie podkarpackim zmniejszyła się o 339. Zmiany wpisu mogą być spowodowane np. koniecznością realizacji zaleceń instytucji kontrolujących,  czy zmianą struktury organizacyjnej szpitala  (niekoniecznie ze względu na wprowadzenie nowych zasad ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych).

W znacznej mierze może to dotyczyć dostosowania się do szczegółowych  wymagań,  jakim  powinny  odpowiadać  pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, czy też zmian organizacyjnych w poszczególnych dziedzinach medycyny w wyniku trendów demograficznych i cywilizacyjnych.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Policjanci z Trzebowniska zatrzymali 25-letniego złodzieja. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie

RZESZÓW. 25-latek usłyszał prokuratorskie zarzuty za kradzieże i włamania.

Rzeszów

35-latek z Rzeszowa podejrzany o dokonanie kilku oszustw na księżach

RZESZÓW. Prokuratura Rejonowa w Łańcucie nadzoruje postępowanie przygotowawcze przeciwko 35 – letniemu mieszkańcowi Rzeszowa Dawidowi L.

Rzeszów

Znamy datę konsultacji dotyczących utworzenia nowego osiedla

RZESZÓW. Konsultacje dotyczące utworzenia nowego osiedla o nazwie „Miłocin – św. Huberta” odbędą się 10 i 11 marca.

Rzeszów

Obchody 100. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli 5 i 7 marca w Rzeszowie

RZESZÓW. Podczas obchodów „Orlęta” Związku Strzeleckiego oraz młodzież strzelecka złoży uroczyste przyrzeczenie.

Rzeszów

Asseco Resovia Rzeszów ogrywa Jastrzębski Węgiel w trzech setach

RZESZÓW. Najlepszym zawodnikiem pojedynku wybrany został Jakub Jarosz.

Rzeszów

Nagroda Ministra Inwestycji i Rozwoju dla studenta PRz za najlepszą rozprawę doktorską

RZESZÓW. Zwycięska rozprawa doktorska dotyczyła technologii wzmacniania konstrukcji betonowych przy użyciu wstępnie naprężanych taśm kompozytowych.

Rzeszów

Głos rzeszowskiej kurii w sprawie odwołanego spektaklu

RZESZÓW. Poznaliśmy stanowisko Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie w sprawie spektaklu Pawła Passiniego #chybanieja.

Reklama