Rzeszów - Niedziela, 24.11.2024
Reklama

W Urban Lab rozmawiano nt. jednośladów. Blinkee wydłuży sezon?

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Głównym tematem środowego spotkania w rzeszowskim Urban Lab były jednoślady. Rozmawiano o przyszłości blinkee.city w mieście, udoskonaleniach systemu wypożyczalni oraz bezpieczeństwie użytkowania hulajnóg elektrycznych.

Od początku października w Rzeszowie pojawił się nowy, innowacyjny projekt Urban Lab, którego głównym celem jest wprowadzenie rozwiązań podnoszących jakość życia w mieście. Głównym polem działania instytucji będzie dyskusja, mająca doprowadzić do zauważalnych zmian w mieście. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się późnym popołudniem i dotyczyło „Dalszych perspektyw dla wypożyczalni rowerowych”. Przy ul. 3 Maja zjawił się radny Daniel Kunysz ze Stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl, Paweł Maliszewski - blinkee.city co-founder oraz Paweł Baszak, współwłaściciel marki Electricall zajmującej się w Rzeszowie dystrybucją elektrycznych hulajnóg. Nie mogło zabraknąć również Konrada Fijołka, autora projektu Urban Lab.

„Pierwszy rok naszej działalności poświęcony będzie szeroko pojętej mobilności. Naszymi ambitnymi celami na ten rok będzie opracowanie strategii zrównoważonej mobilności w mieście Rzeszowie. Bardzo ważnym elementem będzie opracowanie i uchwalenie także przez radnych polityki rowerowej w mieście” – rozpoczął spotkanie Konrad Fijołek.

Droga od „RowerRes” do Blinkee.city

Pierwszym punktem spotkania było podsumowanie dotyczące rzeszowskiej wypożyczalni rowerowej, Daniel Kunysz mówił m.in. o starej wypożyczalni rowerów „RowerRes” ze stacjami bazowymi, która choć była jedną z pierwszych w Polsce, to w stolicy innowacji nie zdała egzaminów. Zamiast wspierać mieszkańców z czasem zaczęła jedynie szpecić przestrzeń. Wiadomym było, że kolejna wypożyczalnia ze stacjonarnymi bazami to kiepski pomysł, toteż Stowarzyszenie zaproponowało prezydentowi czwartą generację rowerów miejskich, który można wypożyczyć nie wychodząc z domu, a po przejażdżce zostawić w dowolnym miejscu.

Właśnie z tego typu rozwiązaniem mieszkańcy Rzeszowa mają do czynienia od ok. dwóch lat, a wszystko za sprawą firmy Blinkee.city, dzięki której w przestrzeni miejskiej pojawiły się rowery, hulajnogi i skutery elektryczne. O sukcesie funkcjonowania tego systemu w Rzeszowie mówił współzałożyciel firmy Paweł Maliszewski, chwaląc system obsługi wypożyczalni za pośrednictwem jednej aplikacji: „To jest pierwsze miasto, które się odważyło na coś takiego i dzięki temu to jest wygodne dla mieszkańców”.

Usłyszeliśmy ponadto wiele pytań odnośnie funkcjonowania samej wypożyczalni oraz monitorowania aktywności użytkowników. Padły również pytania nt. bezpieczeństwa jazdy wśród pieszych, jednak w tym przypadku główne skrzypce grają sami użytkownicy i ich zdrowy rozsądek. Co ważne współzałożyciel blinkee.city informował, że rozważana jest możliwość zwiększenia strefy dla hulajnóg elektrycznych, a także wydłużenie okresu działalności całej wypożyczalni do końca listopada (aktualnie blinkee ma funkcjonować do 15 listopada).
Reklama
Edukacja nie tylko dla najmłodszych

Ostatnim etapem środowego spotkania było wystąpienie Pawła Baszaka, współwłaściciela marki Electricall, który mówił o tym jak bezpiecznie korzystać z hulajnóg elektrycznych, o kulturze jazdy, prędkości, parkowaniu oraz akcesoriach ochronnych. Sama dyskusja dotyczyła m.in. tego kogo tak naprawdę w kwestii bezpieczeństwa należy edukować. Goście, którzy wczoraj zjawili się w Urban Labie, zwrócili uwagę na pewną tendencję rodziców, którzy choć wymagają od dzieci zakładania kasków i ochraniaczy podczas jazdy, to sami to tych zaleceń się nie zastosowują. Ponadto zwracano uwagę na tzw. szacunek na drodze. Namawiano także do świadomych zakupów, gdyż nie każdy 5-latek może poradzić sobie z jazdą na elektrycznej hulajnodze.

„Edukujemy rodziców, ponieważ problem jest taki, że dziecko jedzie w kasku a rodzic nie. Dziecko częściej zarzuci coś na siebie bo rodzic to wymusza, no a rodzic niekoniecznie. Mimo wszystko namawiamy, żeby wraz z kaskiem zachować zdrowy rozsądek” – tłumaczy Paweł Baszak.

Spotkanie zakończyła ciekawa propozycja. Chodzi w niej o to, aby zweryfikować jakim środkiem transportu poruszamy się najszybciej po mieście.  Póki co sam pomysł ma charakter luźnej propozycji, co nie wyklucza z przyszłości jego realizacji.

Kolejne spotkanie w Urban Labie

7 listopada w siedzibie projektu będzie miało miejsce kolejne spotkanie dyskusyjne. Tym razem poruszony zostanie temat innowacyjnej edukacji w Rzeszowie połączony z dniem inspiracji z Microsoft. Podczas zajęć nauczyciele będą mogli zapoznać się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi wykorzystywania Office 365 podczas lekcji w szkole. Spotkanie poprowadzi Pan Artur Rudnicki - konsultant ds. edukacji Microsoft - Polska.

Zajęcia w sposób praktyczny obejmą zagadnienia z zakresu m.in.: zakładania konta, instalacji Office 365 na komputerze, personalizacji konta, obsługi OneDrive, Teams, Stream, Forms, WhiteBoard oraz scenariusze ich wykorzystania na różnych przedmiotach szkolnych.

 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Matysówka została 31 osiedlem Rzeszowa. Kolejnym Miłocin?

RZESZÓW. teraz czas na zatwierdzenie statutu osiedla oraz przeprowadzenie wyborów do rady osiedla.

Rzeszów

Studenci skorzystają z symulatora wirtualnej sceny zbrodni. W planach symulator ataku terrorystycznego

RZESZÓW. Program „Wirtualnej sceny zbrodni” obejmuje dwa oddzielne scenariusze.

Rzeszów

Pięć firm zainteresowanych poszerzeniem ścieżki pieszo-rowerowej nad Wisłokiem

RZESZÓW. Dwie z pięciu ofert mieszczą się w progu finansowym miasta.

Rzeszów

Znamy liczbę bezdomnych w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Wśród nich jest siedmioro dzieci

RZESZÓW. W stolicy województwa podkarpackiego jest 128 osób bezdomnych. 

Rzeszów

Studentka PRz została laureatką konkursu o nagrodę Ministra Rozwoju i Inwestycji [FOTO]

RZESZÓW. Przedszkole zaprojektowane zostało jako szereg oddzielnych budynków o rożnych funkcjach.

Rzeszów

Dzisiaj na Rynku protest przeciwko cenzurze spektaklu #chybanieja

RZESZÓW. Publiczny protest na rzeszowskim Rynku rozpocznie się o godz. 16.00. 

Rzeszów

Śluzy rowerowe, parking park&ride, aktywne przejścia – pomysły na rozwój systemów transportowych Rzeszowa

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska rozpoczyna cykl spotkań prezentujących rozwiązania komunikacyjne dla miasta.

Rzeszów

500 pluszaków trafiło do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

RZESZÓW. Łącznie do rzeszowskich karetek trafiło już 2 tys. maskotek z krakowskiego sklepu.

Reklama